مقالات آموزشی

علت خشکی چشم در افرادی که از لنز استفاده می کنند چیست؟

سندرم خشکی چشم

خشکی چشم – بیشتر افرادی که از لنز چشم چه در نوع لنز رنگی و چه در نوع لنز طبی استفاده می کنند همواره از این شکایت دارند که لنز باعث خشکی چشم آن ها شده است؟ آیا واقعا لنز چشم باعث خشکی چشم می شود؟ شما هم تجربه این اتفاق را داشته اید؟ در این مقاله در خصوص علت خشکی چشم در زمان استفاده از لنز چشم را توضیح داده ایم با ما همراه باشید.

خشکی چشم چیست؟

این مشکل به دلیل فقدان یا کاهش بسیار شدید اشک و سطح چشم به وجود می آید که می تواند در دراز مدت سبب تحریک و ناراحتی های آزاردهنده ی هر چند خفیف اما دائمی و یا التهاب بخش قدامی چشم شود.

خشکی چشم چیست

لنز چشم باعث خشک ترشدن چشم در افرادی می شود که از قبل مبتلا به خشکی چشم بوده اند یعنی با گذاشتن لنزخشکی چشم تشدید می گردد به عبارت ساده ترعلت خشکی چشم، لنز چشمی نیست. ما بارها به این مساله اشاره کرده ایم افرادی که دچار خشکی چشم هستند حتما پیش از تصمیم به خرید لنز مشکلشان را درمان نمایند.

علت خشکی چشم در زمان استفاده از لنز چشمی چیست؟

مشکل ابتلا به خشکی چشم در افرادی که به طور دائم از لنز استفاده می کنند بسیار شایع است و این مشکل بیشتر در افرادی دیده می شود که چشم های ضعیف دارند اما در سایر افراد هم نیز دیده می شود.

خشکی چشم یعنی اشک به مقدار لازم تولید نشود یا با ترکیبات مناسب تولید نمی شود و یا آنکه به دلایل متفاوتی رطوبت سطحی چشم خیلی سریع خشک می شود علت خشکی چشم به چند عامل بستگی دارد که عبارتند از:

  • بالا رفتن سن فرد باعث می شود تا میزان اشک کمتری تولید شود و در نتیجه فرد به این عارضه مبتلا شود.
  • مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین و داروهای فشار خون علت خشکی چشم است.
  • زندگی در مناطقی که بسیار گرم است و یا گرد و غبار و خاک در آنجا زیاد است ازعوامل دیگر ابتلا به این عارضه می باشد.
  • کم پلک زدن، به طور مثال افرادی که به طور مداوم با کامپیوتر و گوشی های موبایل سر و کار دارند و یا دارای بیماری پارکینسون هستند و کمتر پلک می زنند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری چشمی می باشند.
  • استعمال دخانیات و استفاده طولانی مدت از لنزهای چشمی هم می توانند از علت های تشدید کننده این سندرم چشمی باشد

علائم خشکی چشم

این عارضه بسیار آزار دهنده است و افرادی که به آن مبتلا هستند دائما احساس خشکی، سوزش، تاری دید، خراشیدگی و یا احساس وجود یک جسم خارجی در چشمشان دارند در موارد حادتر اشک ریزی شدید هم پیدا می کنند در صورت داشتن هر یک از این علائم سریعا به پزشک مراجعه نمائید تا اقدامات لازم برای درمان این بیماری از سوی پزشک صورت گیرد.

علائم خشکی چشم

“توجه داشته باشید گاهی خشکی چشم خود نشانه ی بیماری هایی همچون سیتمیک مثللوپوس، آرتریت روماتوئید، روزاسه و یا سندروم شوگرن است”

درمان  خشکی چشم چگونه صورت می گیرد؟

بسیاری از افرادی که لنز چشم را جایگزین عینک نموده اند بر این باورند که استفاده از لنز باعث خشکی چشم در آن شده است هر زمانی که لنز را داخل چشم گذاشتید و احساس سوزش، قرمزی و یا اشک ریزی دااشتید لنز را از چشمتان خارج کنید و با محلول خوب شستشو دهید این کار به شما کمک زیادی خواهد کرد اگر مشکل شما با این کار برطرف نشد علت می تواند از حساسیت به برند لنزتان باشد و یا استفاده از محلول لنز نامناسب. قطره های مرطوب کننده و روان کننده گزینه مناسبی برای رفع این مشکل در هنگام استفاده از لنز می باشد زیرا باعث می شوند آب از دسته رفته لنز جبران شود و مانع از برداشته شدن آب چشم می شود.

“در خصوص استفاده از بهترین برند لنز رنگی و یا بهترین برند لنز طبی رنگی و همچنین محلول لنز خوب حتما با یک اپتومتریست و یا چشم پزشک مشورت نمائید”

درمان خشکی چشم

در نگهداری از لنز چشم بایستی دقت زیادی شود. یکی از عمده مواد سازنده لنز نرم آب می باشد. زملنی که لنز در معرض هوا قرار می گیرد مقدار زیادی از آب موجود در آن بخار می شود و لنز برای اینکه بتواند ظاهر خودش را حفظ کند ناچار به برداشت آب چشم می شود که همین امر باعث این سندرم چشمی می گردد. در نتیجه هر چه میزان درصد آب لنز کمتر باشذ لنز میزان کمتری آب از دست رفته خواهد داشت و ناچار به برداشت از آب چشم نمی باشد.

خوشبختانه در حال حاضر لنزهای چشمی مخصوصی تولید می شوند که به طور قابل توجهی علائم این عارضه را کاهش داده است و مخصوص افرادی است که مبتلا به خشکی چشم هستند.

شایان ذکر است بهترین کار برای درمان خشکی چشم پیش از خرید لنز چشم، مراجعه به پزشک است. برخی از افراد به دلیل آنکه می ترسند پزشک به آن ها بگوید دیگرنمی توانند از لنز استفاده کنند از مراجعه به دکتر خودداری می کنند که با تولید لنزها و محلول های مخصوص خشکی چشم این مشکل برطرف شده است.

دوستان به این مساله توجه داشته باشید اول بایستی علت این سندرم توسط پزشک تشخیص داده شود تا بهترین روش درمان برای شما اعمال گردد. گاهی ممکن است پزشک برای علت و درمان میزان اشک چشم را اندازه گیری نماید.

لنز طبی ایر سافت           محلول لنز اپتی فری       خرید قطره چشم مرطوب کننده اویزور

                 لنز طبی بی رنگ ایر سافت                                    محلول لنز اپتی فری                                           قطره مرطوب کننده لنز اویزور                                       

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

0 نظر در “علت خشکی چشم در افرادی که از لنز استفاده می کنند چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *