مقالات آموزشی

عمل چشم فمتولیزیک و اسمایل چیست و تفاوت آن با جراحی های چشمی دیگر چیست؟

عمل چشم فمتولیزیک و اسمایل

عمل چشم فمتولیزیک و اسمایل – برای انجام عمل چشم همانطور که گفته شد به جهت دسترسی به لایه های زیرین چشم و  درمان آن، پزشک بایستی بر روی سطح قرنیه برشی ایجاد کند که به آن فلپ گفته می شود که میزان این فلپ در عمل لیزیک عمق بیشتری دارد و در عمل لازک و PRK بسیار کمتر است. در گذشته برای برش فلپ ار تیغه های میکروکراتوم استفاده می شد و در طی مراحل عمل لیزیک بایستی پس ازاصلاح عیوب در لایه های زیرین چشم،  فلپ را در جای خود قرار می دادند ولی در چند سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی برش فلپ توسط لیزر فمتوسکند انجام می گیرد که عمق آن  بسیار ظریف تر شده است و نیازی به قرار دادن فلپ نیست زیرا به حدی میزان برش نازک است که خود ترمیم می گردد.

پس از چندی  با ترکیب لیزر اگزایمر و فمتوسکند تکنیک جدیدی تحت عنوان فمتولیزیک شکل گرفت که دقت بسیار زیادی داشت و برای درمان عیوب انکساری چشم از آن بهزه مند می شدند که البته هنوز هم بسیار رایج است اما هزینه بسیار بالایی دارد.

جراحی عمل چشم فمتولیزیک و اسمایل

پس از روش فمتولیزیک شیوه دیگری از عمل چشم ابداع شد به نام عمل چشم اسمایل که در آن با خارج کردن لنتیکول توسط یک برش کوچک به اصلاح دید بیمار می پردازند . این روش اصلاح شده و بسیار پیشرفته تر است که تنها توسط لیزر فمتوسکند صورت می گیرد و هزینه های آن بسیار کاهش یافته است.

کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عمل چشم لیزیک و لازک 

روش جراحی چشم فمتولیزیک

فمتولیزیک یک روش نوین جراحی چشم برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگاتیسم می باشد که جزو تاثیر گذارترین و آخرین متدهای جراحی چشم به شمار می آید جراحی چشم از طریق فمتولیزیک توسط  ترکیب لیزر اگزایمر و  فمتوسکند انجام می شود که میزان عمق برش آن بسیار ضعیف می باشد . بیشترین کاربرد فمتوسکند برش قرنیه می باشد. البته لیزر فمتوسکند کاربردهای دیگر درمانی مانند گلوکوم یا همان آب سیاه، رفع مشکلات رتین یا شبکیه را نیز دارد که پرکاربردترین آن ها برش قرنیه طی عمل لیزیک می باشد.

لیزر فمتوسکند در هر پالس مادون قرمز فقط چند فمتو ثانیه است یعنی در حدود  10 تا 15 ثانیه، که  در این مدت زمان مجالی برای آسیب رسیدن به نواحی جانبی پیدا نمی شود. این لیزر توسط کامپیوتر قابل کنترل است که می توان اشعه آن را به طور دقیق کنترل نمود به همین دلیل انرژی لیزر به طور کامل در یک نقطه مشخص در سطح و یا عمق قرنیه تابانده می شود که باعث دقت و ظرافت هر چه بیشتر در عمل می گردد.

ویژگی های جراحی عمل چشم فمتولیزیک

عمل چشم لیزیک و فمتولیزیک هر دو به دلیل درمان عیوب انکسازی چشم انجام می شود که با گذشت زمان وپیشرفت تکنولوژی روش عمل و لیزر درمانی بهتر و خالی از ایراد شده است. از همین روی روش جراحی چشم فمتولیزیک که ترکیبی از لیزر اگزایمر و فمتوسکند است هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی است که به اختصار به آن پرداخته ایم.

عمل چشم لیزری

 ویژگی های لیزر فمتوسکند:

 • میزان عمق برش لیزر بسیار کم و ظریف است.
 • لایه برش خورده توسط لیزز فمتوسکند در مدت زمان بسیار کمی جوش می خورد.
 • نیاز به بخیه ندارد.
 • دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
 • سرعت، ظرافت و ایمنی بسیار بالایی دارد.
 • به دلیل سرعت ارسال پالس های لیزر فمتوسکند در چند ثانیه، آسیبی به نواحی جانبی چشم وارد نمی شود.
 • اشعه برش لیزر فمتوسکند فقط در یک نقطه متمرکز است و باعث دقت و ظرافت بیشتری می شود و برش های صاف و منظمی ایجاد می کند.
 • امکان تنظیم برش های ظاهری و قطر و زاویه فلپ وجود دارد.

ویژگی های لیزر اگزایمر

 • سرعت، ظرافت، دقت و ایمنی بالای دارد.
 • بهره مندی از متد رهگیری سریع حرکات چشم (Eye Tracker)
 • از ایجاد حرارت بر روی قرنیه و خشکی قرنیه ممانعت می کند.
 • باعث بالا رفتن کیفیت دید بیمار و کاهش دوره نقاهت بیمار با به کار گیری از روش Flying Spot می شود.
 • خطر ابتلا به عفونت چشم را به حد اقل می رساند.

تجهیزات جدیدترین عمل چشم

تفاوت عمل چشم فمتولیزیک و PRK

 • زمان بهبودی بسیار سریع تر: بیمار پس از عمل چشم فمتولیزیک پس از گذشت 24 ساعت دید کاملی را به دست می آورد در حالی که در عمل پی آر کی بیمار شاید کمی دچار مشکل شود و مدت زمان به دست آوردن دید کامل بیشتر باشد.
 • اصلاح طیف گسترده ای از میوپی (نزدیک بینی): در عمل جراحی فمتولیزیک می توان تا 12 دیوپتررا تصحیح کرد اما در جراحی پی آر کی اصلاح بیش از 7 دیوپتر منجر به بازگشت نمره چشم، کاهش دید و یا کدورت قرنیه می گردد.
 • امکان تکرارعمل: در موارد بسیار نادری ممکن است بیمار نیاز به جراحی مجدد داشته باشد تا دید او کامل تر شود. جراحی چشم فمتولیزیک امکان مجدد عمل را برای بیمار فراهم می کند و مانند بار اول جراحی زمان بهبودی بسیار کم است
 • ماندگاری تاثیر عمل: نمره چشم بیمار پس از 3 تا 6 ماه ثابت می شود و کیفیت دید او بسیار بالا می رود و در طی این زمان به جز در موارد بسیار نادری هیج تغییری در دید بیمار ایجاد نمی شود.
 • مقاومت لایه های قرنیه: به دلیل ایجاد عمق بسیار کم برش بر روی سطح قرنیه مقاومت ساختمان قرنیه کم نمی شود
 • حفظ کیفیت دید : علی رغم عمل چشم پی آر کی که در نمره های بالا باعث کدورت قرنیه و تاری دید می شود، در روش عمل فمتولیزیک به هیچ وجه کدورت قرنیه ایجاد نمی شود.
 • عدم نیاز به قطره های چشمی در طولانی مدت: بر خلاف عمل پی آر کی که بیمار باید برای ترمیم زخم هایش از قطره های استروییدی در طولانی مدت استفاده کند، در این روش بیمار فقط باید نهایتا تا 1 هفته از قطره استفاده نماید.

کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عمل چشم PRK

معایب عمل چشم فمتولیزیک:

 • به دلیل پیچیدگی عمل فمتولیزیک حتما بایستی توسط پزشک جراح متبحر و با تجربه انجام شود و برای گرفتن نتیجه مطلوب، نیازمند مهارت بالای پزشک می باشد که خوشبخنانه در ایران چشم پزشکان حاذقی وجود دراد که بدون دغدغه می توان کار را به دستشان سپرد.
 • هزینه عمل به دلیل گران بودن دستگاه ها، لیزر وسایل آن بسیار بالا است. همچنین هزینه های سالانه نگهداری از این دستگاه ها و به روز کردن لیزرها نیز بسیار زیاد است که این عاملی برای بالا بودن هزینه عمل می شود.

میزان دید بیمار پس از عمل  فمتولیزیک چه قدر افزایش می یابد؟

همه بیمارانی که عمل جراحی لیزیک انجام می دهند می خواهند میدان دید آن ها افزایش یابد و بتوانند بهتر ببینند در اینجا باید بگوییم نتیجه عمل در هر شخصی با توجه به شرایط او متفاوت می باشد.

به طور مثال برای افرادی که دچار مشکل نزدیک بینی خفیف تا متوسط هستند (میوپی یا نزدیک بینی 7دیوپتر)نتیجه عمل درحد زیادی مثبت خواهد بود و بینایی بعضی از افراد بدون استفاده از عینک 5 یا 6  از 10 می باشد و در بعضی دیگر 8 یا 9 از 10 می باشد و این بدین معنی است که ضرورت استفاده از عینک به حداقل می رسد و ممکن است فرد در بعضی مواقع مثل رانندگی یا مطالعه احتیاج به عینک داشته باشد.

در 85% افرادی که جراحی بالای 7 دیوپتر دارند تصحیح دید آن ها بدون عینک بین 5 یا 6 از 10 می باشد و در 70% افراد بدون عینک 8 یا 9 از 10 می باشد.

عوارض عمل چشم فمتولیزیک:

با اینکه عمل فمتولیزیک یکی از عمل های کم ریسک چشمی می باشد اما ممکن است مانند هر روش جراحی دیگری دارای عوارض مثل اصلاح کمتر از حد لازم، اصلاح بیش از حد و نداشتن دید لازم به بهترین شکل می باشد

در حالت اول می توان با عمل مجدد نتیجه مطلوب را به دست آورد و لی در خصوص اصلاح بیش از حد کار پزشک و بیمار کمی پیچیده تر خواهد شد و نیاز به بررسی بیشتری دارد

به دلیل آنکه اشعه لیزر فقط در یک نقطه متمرکز است احتمال اینکه  فرد به نزدیک بینی در شب مبتلا شود وجود دارد

احتمال خشکی چشم و درد پس از عمل نیز وجود دارد.

روش جراحی چشم اسمایل

در جراحی چشم اسمایل فقط با  یک لیزر فمتوسکند، دیسک خیلی ظریفی  به نام لنتیکول از بافت داخلی قرنیه جدا می کنند و بعد از آن  با ایجاد یک برش فوق العاده ظریف، دیسک برداشته می‌شود. این تکنیک جراحی چشم به جهت ترمیم ملایم شکل قرنیه کاربرد دارد و قادر است میوپی (نزدیک‌بینی) را درمان کند. روش اسمایل به طور کامل بدون ایجاد فلپ قرنیه یا تبخیر بافت صورت می گیرد . بر همین اساس می توانیم بگوییم در مقایسه  با عمل لیزیک از قدرت تهاجمی و اختلالی کمتری برخوردار است. البته باید این را هم در نظر داشت  که فرق بین قدرت تهاجم و مختل‌کنندگی تقریبا نسبی است. عمل لیزیک، ایمنی و دقت فوق العاده ای دارد که همین در روش اسمایل چشم نیز در نظر گرفته شده است.

جراحی عمل چشم اسمایل

تفاوت و مزایای عمل چشم اسمایل نسبت به عمل  لیزیک

 • از عمده تفاوت های عمل چشم اسمایل و لیزیک در برش فلپ می باشد. در روش لیزیک پزشک بایستی از دو دستگاه لیزر استفاه کند، یک لیزر برای ایجاد فلپ و لیزر دیگر برای قطع اگزایمر. به همین خاطر هزینه عمل هم بالا می رود.
 • زمان عمل لیزیک طولانی تر است و در کل عمل پیچیده تری می باشد ولی در عمل چشم اسمایل هم زمان عمل کوتاه تر است، هم هزینه ها بسیار کاهش می یابد و هم شرایط برای بیمار بسیار راحت تر است.
 • در روش عمل چشم اسمایل می توان میوپی شدید تر را با هزینه مازاد اندکی درمان نمود.
 • عمل چشم اسمایل به طور ویژه برای افرادی که خشکی چشم دارند پیشنهاد می شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که خشکی چشم داشته اند و عمل اسمایل را انجام داده اند به نتیجه بهتری رسیده اند.

تفاوت عمل چشم اسمایل و پی آر کی

در آخر باید بگویم اگر قصد جراحی چشم جهت رفع عیوب انکساری چشم خود را دارید حتما با مشورت پزشک یکی از روش های عمل چشم را انتخاب نمایید. پزشک با در نظر گرفتن شرایط شما بهترین روش را به شما پیشنهاد میکند.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر در خصوص گذاشتن لنز چشم در چشم هایی که دچار اختلالات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هستند با اپتومتریست ایران لنز سرکار خانم سحر قاسمی از طریق راه های ارتباطی مندرج در سایت می توانید در تماس باشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

0 نظر در “عمل چشم فمتولیزیک و اسمایل چیست و تفاوت آن با جراحی های چشمی دیگر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *