مقالات آموزشی

اختلال نزدیک بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

اختلال نزدیک بینی چشم

نزدیک بینی یا میوپیا هم مانند دوربینی و آستیگماتیسم جزو اختلال عیوب انکساری می باشد. در اختلال نزدیک بینی فرد، همه چیز را در فاصله ی نزدیک به خوبی و واضح می بیند، اما در دیدن اشیاء و اجسام و نوشته ها در فاصله ی دورتر دچار مشکل می شود و آن ها را تار می بییند.

این اختلال دقیقن برعکس اختلال دوربینی است یعنی در اختلال دوربینی فرد، اجسام و تصاویر و نوشته ها را در فاصله ی دورتر به خوبی و واضح می بیند اما هر چه فاصله ی او با اجسام و نوشته ها کمتر می شود دچار تاری دید می گردد.

نزدیک بینی چیست؟

این اختلال انکساری معمولن ریشه مادرزادری و ژنتیک دارد و در کودکی خود را نشان می دهد و تقریبن ۳۰% افراد در جهان به نزدیک بینی دچار هستند که شدت آن در هر شخص متفاوت است.

در این اختلال، چشم نمی تواند به طور عادی و مناسب روی یک نقطه متمرکز شود و تصاویر را واضح ببیند و نور وارد شده به چشم را به درستی منکسر یا منعکس کند.

نزدیک بینی هر چه سریع تر تشخیص داده شود درمان آن آسان تر خواهد بود به طرری که اگر در کودکی نسبت به درمان آن اقدام شود، می توان با انجام تمارین مخصوص چشمی به سادگی آن را برطرف کرد. ( البته بستگی به میزان و شدت آن هم دارد)

این اختلال به این شکل است که فرد، تمام چیزهایی را که با او فاصله دارد را تار می بیند و او باید برای بهتر دیدن، به آن ها نزدیک شود. مثل تماشای تلویزیون

همچنین وقتی این افراد به فاصله ی دور نگاه می کنند ممکن است دچار خستگی چشمی و سردرد شوند که اگر به آن بی توجهی نشان دهند و نسبت به درمان اقدام نکنند، رفته رفته تشدید می یابد و با عوارض شدیدتری همراه خوهد بود.

نزدیک بینی چشم چیست؟

علت ابتلا به نزدیک بینی چیست؟

میوپیا امکان دارد بر اثر کشیدگی بیش از حد چشم اتفاق بیفتد که قابل جبران هم نیست به این خاطر که در افراد نزدیک‌بین به دلایل ناشناخته‌ای عدسی داخلی دیگر با نازک شدن و کشیدگی قادر به کاهش قدرت خود نمی‌باشد.

این مساله منجر به این می شود که تصاویر به جای شکل‌گیری روی شبکیه چشم در جلوی آن تشکیل ‌شوند.

در مجموع محققان به این نتیجه رسیده اند که اختلال نزدیک بینی در نتیجه ی ترکیبی از عوامل موروثی و ژنتیکی و نوع زندگی و کارهای شخص به وجود می آید.

به طور مثال افرادی که ساعات طولانی را باید به اشیاء یا وسایل الکترونیکی نگاه کنند معمولن به این عارضه مبتلا می شوند.

نزدیک بینی بیشتر در دوران کودکی اتفاق می افتد و با بالاتر رفتن سن و بعد از بلوغ، تشدید می یابد.

یکی دیگر از دلایل ابتلا به نزدیک بینی عوامل استرس زا و یا عدم تکامل رشدی می باشد. اما با این حال بسیاری از کارشناسان این امور دلیل اصلی نزدیک بینی را عوامل موروثی و ژنتیک می دانند اما با استناد به تحقیقات صورت گرفته، شاهد این هستیم که افرادی بوده اند که به خاطر مشاغل و نوع زندگی به این اختلال دچار شده اند.

علت ابتلا به مایوپیا و نزدیک بینی

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به نزدیک بینی هستند؟

پزشکان و متخصصان زنتیک یک الگوی قابل پیش بینی در خصوص ابتلا به نزدیک بینی ارائه داده اند که بدین شرح است:

نوزادانی که پدر و مادرها آن دچار نزدیک بینی هستند، بالاترین درصد احتمال ابتلا به این عارضه را دارند، البته بر اساس آمار مشاهده شده است که بسیاری از نوزادان که پدر و مادرشان دچار این مشکل هستند چشمانشان سالم بوده است.

برعکس بسیاری از کودکان که چشمان والدینشان دچار هیچ نوع مشکل به ویژه نزدیک بینی نیست، ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

کودکانی که دچار نزدیک بینی می شوند اما هیچ گونه ریشه ژنتیکی ندارد، ممکن است بر اثر عوامل خارجی مثل مطالعه زیاد، کار با اجسام ریز، کار کردن بیش از حد با وسایل الکترونیکی مثل موبایل و کامپیوتر به این اختلال چشمی مبتلا شوند.

اختلال نزدیک بینی چه خطراتی به همراه دارد؟

در بعضی از کسانی که دچار نزدیک بینی هستند به ویژه کسانی که دیوپتر نزدیک بینی آن ها ۶٫۰۰ یا بیشتر است، عوامل خطرزا برای ابتلا به اختلالات دیگر چشمی در آن ها افزایش می یابد که این مشکلات عبارتند از:

 • جداشدگی شبکیه
 • مگس ‌پران چشم
 • کاهش بهترین حالت دید چشم
 • احتمال ابتلا به آب سیاه
 • دژنراسیون شبکیه

روش های تشخیص میوپیا

برای اینکه متوجه شوید به هر نوع اختلال چشمی دچار شده اید یا خیر باید حتمن نزد چشم پزشک  یا اپتومتریست بروید و با انجام معاینات دقیق پزشکی که شامل آزمایشات تعیین عیوب انکساری است قرار بگیرید.

کسانی که دچار نزدیک بینی هستند در تشخیص و خواندن چارت اسنلن (تابلو حروف E بزرگ) دچار مشکل می شوند و به راحتی نمی توانند جهت آن ها را تشخیص دهند اما در خواندن حروف بزرگ و نزدیک مشکلی ندارند.

سایر آزمایش هایی که باید برای تشخیص نزدیک بینی انجام شود عبارتند از:

 • تونومتری (تست فشار چشم)
 • معاینه شبکیه
 • معاینه با اسلیت لامپ

روش تشخیص اختلال نزدیک بینی

نحوه ی تشخیص میزان و درجه عیوب انکساری

اختلال میوپیا هم مانند دوربینی و آستیگماتیسم با واحدی به نام دیوپتر اندازه گیری می شود. دیوپتر در حقیقت واحد اندازه گیری توان عدسی چشم است که بر اساس فاصله کانونی عدسی تشخیص داده می شود.

اگر بخواهم به طور خیلی ساده و اجمالی نحوه تشخیص و خواندن نسخه ی چشم پزشکی را برایتان توضیح دهم باید بگویم که:

علامت منفی قبل از اعداد به معنای نمره ی نزدیک بینی است و اعدادی که بعد از علامت منفی گذاشته می شود میزان و درجه ی آن می باشد.

به مثال زیر توجه کنید:

 • ۰= چشم سالم و بدون مشکل
 • ۰.۲۵- تا ۳.۰۰- دیوپتر =  میوپیا کم و خفیف
 • ۳.۲۵- تا ۶.۰۰- دیوپتر= میوپیا متوسط
 • ۶.۲۵- تا ۱۰.۰۰- دیوپتر= میوپیا شدید
 • ۱۰.۲۵ دیوپتر یا بیشتر= میوپیا حاد

آیا نزدیک بینی درمان دارد؟

بهترین زمان برای درمان اختلال نزدیک بینی تا قبل از ۱۰ سالگی است که با تجویز عینک، به طور کامل درمان می شود. البته به این معنی نیست که در سن بزرگسالی درمان ندارد.

معمولا افرادی که دچار نزدیک بینی هستند برای دیدن اجسام دورتر چشمان خود را تنگ و ریز می کنند تا بهتر ببینند و علت آن هم این است که با کاهش ابیراهی کروی(درجه ای که نور به عدسی چشم می خورد و به دلیل انکسار منحرف می شود) فرد می تواند اجسام دورتر را بهتر ببیند.

درمان میوپیا به سه دسته اصلی تقسیم می شود که در هر ۳ درمان هدف فراهم کردن شرایطی برای بهتر دیدن اجسام دور است که شامل موارد زیر می شود:

 • تجویز عینک طبی
 • تجویز لنز چشم طبی
 • جراحی چشم

درمان مایوپیا با عینک طبی

البته گاهی ممکن است به صورت ترکیبی از این ۳ روش استفاده شود.

درمان میوپیا با عینک و لنز طبی

بهترین و آسانترین روش درمان نزدیک بینی، استفاده از عینک با عدسی نمره منفی و لنز طبی رنگی یا طبی بی رنگ می باشد.

لنزهای عینک جهت تمرکز نور بر روی شبکیه طراحی شده اند.

عدسی عینک های طبی با نمره منفی مقعر هستند و با تشخیص نمره ی درست چشم به بهبود عملکرد چشم کمک می کند.

برای خرید لنز طبی نزدیک بینی حتمن به پزشک مراجعه کنید چون نمره لنزهای طبی هم مانند عینک به مثبت و منفی تقسیم بندی می شود و باید نمره چشم ها درست تشخیص داده شود.

در ایران، لنزهای طبی که دارای نمره مثبت باشند به سختی پیدا می شود و برندهای بسیار محدودی لنز طبی مثبت را به ایران صادر کرده اند.

درمان نزدیک بینی با لنز طبی

برای تهیه انواع لنز طبی رنگی و طبی بی رنگ نمره دار می توانید به فروشگاه ایران لنز مراجعه کنید و با مشاوران ما به صورت رایگان ارتباط برقرار نمایید.

درمان نزدیک بینی با جراحی چشم

کسانی که تمایل به استفاده از عینک و لنز طبی ندارند و یا با استفاده از آن ها درمان نشده اند بایستی توسط عمل جراحی چشم، نزدیک بینی خود را درمان کنند.

درمان نزدیک بینی توسط جراحی چشم به روش های لیزیک و لازک،  PRK (فوتوریفرکتیو کراتکتومی) و کاشت لنزهای مصنوعی انجام می شود که هدف از این نوع روش های درمانی هم بهبود عملکرد بینایی و وضوح دید برای اجسام دورتر است.

احتمال درمان کامل نزدیک بینی چه قدر است؟

همانطور که گفتم اگر در سنین کودکی و قبل از سن بلوغ، نزدیک بینی تشخیص داده شود، درمان آن بسیار راحت تر خواهد بود.

افراد از سن ۷ تا ۱۸ سالگی دستخوش تغییرات بسیاری در سیستم بدنی خود می شوند و چشم ها هم  به دلیل رشد و تکامل و عوامل خارجی مانند تکالیف مدرسه، خواندن کتاب ها و فشار زیادی که بر سیستم فوکوس طبیعی چشم ها وارد می شوددچار نزدیک بینی می شوند.

در مجموع اختلال نزدیک بینی قابل کنترل است و با استفاده از لنز و عینک، بینایی فرد به شکل قابل توجهی بهبود می یابد.

جراحی عیوب انکساری در بزرگسالان نیز بسیار روش موثری در درمان این اختلال است.

روش های پیشگیری از میوپیا

با اینکه هیچ نوع سند و بیانیه قطعی مینی بر روش های پیشگیری از ابتلا به نزدیک بینی وجود ندارد ما برخی متخصصین مراقبت از چشم معتقدند که می توان اقداماتی جهت کاهش ابتلا به این اختلال انجام داد که عبارتند از:

 • سعی کنید هنگام مطالعه کتاب، مجله، روزنامه و… آن ها را در فاصله  ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر از چشمان خود نگه داید.
 • نور اتاق کار یا منزل خود را بررسی کنید تا به میزان کافی نور به چشمان شما وارد شود تا هم از خستگی چشم جلوگیری شود و هم در زمان کار با اجسام نزدیک چشم تان اذیت نشود
 • به محض اینکه دچار تاری دید برای دیدن اجسام دور شدید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.
 • برای اطمینان از سلامت چشم خود، چکاپ سالانه ی چشم پزشکی بروید.
 • اگر تمام روز با کامپیوتر کار می کنید، در طول روز به دفعات به چشمان خود استراحت دهید، برای مثال از پنجره به دور دست نگاه کنید.
اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

محلول پراکسید هیدروژن چه کاربردی در ضدعفونی و شستشوی لنز چشم دارد؟

محلول پراکسید هیدروژن – چند سالی هست که استفاده از لنزهای چشمی رنگی و طبی در بین مردم به خصوص در خانم ها بسیار پرطرفدار شده است.

لنزهای چشمی هم یک وسیله آرایشی به حساب می آیند و هم یک وسیله ی درمانی که برای اختلالات چشمی مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارند.

یکی از مسائلی که در نگهداری لنز و سلامت چشم بسیار حائز اهمیت است شستشوی لنز است. بهترین روش شستشو و تمیز کردن لنز قبل و بعد از گذاشتن، استفاده از محلول لنز می باشد.

لنزهای چشمی به سرعت آلودگی و پروتین های چرب چشم را به خود جذب می کنند و بر روی سطح لنز انباشته می شوند.

به همین دلیل باید پس از هر بار استفاده، لنز را با مایع مخصوص تمیز کرد وگرنه آلودگی های چسبیده به سطح لنز مقاوم می شوند و باعث تاری دید و آسیب به چشم خواهند شد.

در این مقاله می خواهم درباره شستشوی لنز با پراکسید هیدروژن صحبت کنم. لطفا تا انتهای این مقاله با من همراه باشید

محلول لنز پراکسید هیدروژن چیست؟

شستشوی لنز و تمیز نگه داشتن آن برای تمامی لنزهای نرم تماسی از جمله: لنز طبی رنگی، لنز رنگی زیبایی و لنز طبی بی رنگ یک امر بسیار مهم و حیاتی است که هم باعث ماندگاری بیشتر لنز می شود و هم از آسیب به چشم جلوگیری می کند.

قبل از خرید لنز پیشنهاد می کنم حتمن با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت صلاحدید او اقذام به خرید لنز نمایید.

در ارتباط با این محلول باید حواستان باشد  که یک برچسب هشدار دهنده قرمز و یا وجود نوک قرمز به شما این مسئله را یاد آوری می کند که محلول های لنز چشمی نرم تماسی با پراکسید هیدروژن نیاز به رسیدگی ویژه ای دارند.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، نحوه تمیز کردن آنها می تواند بر روی دید و سلامتی چشم شما تأثیر بگذارد.

در صورت استفاده از محلول حاوی پراکسید هیدروژن، باید حتمن به دستورالعمل ها و هشدار های درج شده روی محصول توجه کنید.

تاثیر محلول پراکسید هیدروزن در ضدعفونی کردن لنز چشم

استفاده از محلول پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن لنز چشمی

در زمان خرید لنزهای چشمی توجه داشته باشید که برند مورد نظرتان دارای مجوز و تایدیه سازمان غذا و دارو ابالت متحده باشد.

در کشور امریکا به هیچ وجه لنزهای چشمی بدون نسخه پزشک فروخته نمی شود و این وسیله به عنوان یک ابزار پزشکی و مهم  می باشد که باید بسیار ایمن و مورد اعتماد باشد و از تمام جهات مورد بررسی قرار گرفته باشد که سلامت چشم را ضمانت کند.

مایع لنز و هر آنچه که مربوط به لنز چشمی می باشد و به دست مصرف کننده می رسد بایستی از نظر بهداشتی و سلامت مورد اطمینان و اعتبار باشد.

حتی اگر از لنز رنگی زیبایی هم استفاده می کنید باید به نکات بهداشتی آن در خصوص نگهداری و سلامتی از لنز بسیار توجه داشته باشید.

زمانی که پیش چشم پزشک یا اپتومتریست می روید و وی برای شما لنز چشمی تجویز می کند، حتمن با او در مورد بهترین روش تمیز کردن  و ضد عفونی کردن لنز مشورت نمایید.

انواع تمیز کننده های لنز تماسی

محلول های لنزی انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. به طور مثال محلول های چند منظوره، باعث ضد عفونی شدن لنز چشم می گردند و آن ها را تمیز می کنند.

تمامی محلول های ضد عفونی کننده لنز، حاوی پراکسید هیدروژن هستند که برای استفاده از آن باید مراقبت های خاصی انجام دهید تا به چشم شما آسیبی وارد نکند.

در اصل استفاده از محلول های تمیز کننده لنز که دارای پراکسید هیدروژن هستند، مستلزم رعایت شرایط و اصول خاصی هستند که اگر رعایت نشود باعث نارحتی چشم و خراب شدن لنز خواهد شد.

شما می توانید انواع محلول های تمیز کننده و ضدعفونی کننده لنز چشم را از داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی بدون نسخه پزشک خریداری کنید اما روش استفاده هر کدام متفاوت است که باید به طریقه ی مصرف آن توجه نمایید.

انواع محلول تمیز کننده لنز چشم

استفاده از محلول پراکسید هیدروژن چه تاثیری دارد؟

زمانی که کاربر در شستشو و نگهداری لنز خود سهل انگاری می کند و به موقع و صحیح آن ها را با مایع لنزهای معمولی تمیز نمی کند، لنزها دچار تجمع آلودگی و چربی ها و پروتئین های چشمی می شوند

زمانی که لنز جرم میگیرد ، با مایع لنز پاک نمی شود که در این مواقع باید از محلول های لنزی که حاوی پراکسید هیدروژن و یا قرص لنز استفاده کرد تا با قدرت پاک کنندگی و ضدعفونی کننده ای که دارند تمامی آلودگی های چسبیده به لنز را ازبین ببرند.

محلول لنز پراکسید هیدروژن فاقد مواد نگهدارنده است و این ویژگی باعث می شود تا از حساسیت چشمی جلوگیری کند.

اما باید حتمن به دستورالعمل استفاده از آن دقت کنید  زیرا به هرحال این محلول ها بدون ریسک نیستند  و بدون شک دارای شرایط خاصی می باشند.

شرایط استفاده از ضد عفونی کننده ی پراکسید هیدروژن

اگر از محلول ضد عفونی کننده حاوی پراکسید هیدروژن استفاده می کنید توجه داشته باشید باید حتمن درکنار آن از خنثی کننده ها استفاده نمایید.

محلول های خنثی کننده همیشه همراه با محلول پراکسید هیدروژن به مشتری فروخته می شود.

کاربرد اصلی خنثی کننده ها این است که پراکسید را به آب و اکسیژن تبدیل کند و تقریبن استفاده از پراکسید هیدروژن را بی خطر سازد.

این روش ضدعفونی می تواند هم در یک مرحله انجام شود و هم در ۲ مرحله.

در فرآیند یک مرحله ای همزمان با ضد عفونی شدن  لنزها، مرحله خنثی سازی آن ها هم انجام می شود در صورتی که در فرآیند دو مرحله ای، بعد از ضد عفونی شدن عمل خنثی شدن لنز ها انجام می شود که می توانید برای این کار از قرص های خنثی کننده نیز استفاده نمایید.

طریقه مصرف محلول لنز پراکسید هیدروژن

مایع لنز حاوی پراکسید هیدروژن به جهت ضد عفونی، شستشو، تمیز کردن و نگهداری لنزهای چشمی تولید شده اند.

هنگامی که می خواهید از این محلول استفاده نمایید باید لنزهایتان را در یک سبد بگذارید و آن ها با محلول شستشو دهید و سپس سبد را دز ظرفی که از محلول پراکسید هیدروژن پر شده است بگذارید تا لنزها به خوبی تمیز و ضد عفونی شوند.

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردم برای بعضی از محلول های پراکسید هیدروژن که در دو مرحله انجام می گیرد باید از قرص های خنثی کننده استفاده نمایید.

اما برخی از برندهای تولید کننده این محلول ها، خود دارای مواد خنثی کننده هستند و دیگرنیازی به استفاده از خنثی کننده ی دیگری نیست و شما پس از انجام ضد عفونی لنزهایتان، می توانید آن ها را از کیس جدا کرده و از آن استفاده نمایید.

نکته

هرگز لنزهایتان را با این محلول نشویید و شستشو ندهید. یعنی از آن به عنوان مایع لنز استفاده ننمایید.

حتمن باید لنزهایتان با این محلول ها ضد عفونی و خنثی سازی شود و اگر تمام این مراحل را انجام ندهید و یا به طور ناقص انجام دهید، به چشمتان آسیب وارد می شود.

این نوع محلول ها به عنوان محلول نگهدارنده ی لنز مورد استفاده قرار می گیرند و محلول پراکسید هیدروژن به خاطر حساسیت مصرفی که دارد می تواند به تنهایی باعث سوزش و آسیب قرنیه شود، در نتیجه باید روند ضد عفونی و خنثی سازی با هم انجام گیرد.

هشدار استفاده از محلول پراکسید هیدروژن

بر روی تمامی محلول های پراکسید هیدروژن برچسب هایی چسبانده شده است که معمولا آن ها را به شکل آلارم یا کاغذهای قرمز میبینیم که باید حتمن آن ها را بخوانیم و دستورالعمل های آن را دقیق انجام دهیم.

معایب استفاده از محلول لنز پراکسید هیدرژن

بعضی از از این محلول ها درب و نوک قرمزی دارند و به معنای یاد آوری نحوه استفاده و نگهداری آن ها با شرایط خاص و ویژه است و به کاربر هشدار می دهد که این محلول حاوی پراکسید هیدروژن است.

اگر به شرایط استفاده آن دقت نکنید این محلول ها می تواند باعث لک و سوزش و آسیب به قرنیه شود.

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

لنز هالووین یا گربه ای چیست و چرا برای چشم مضر است؟

لنز چشمی هالووین

لنز هالووین یا لنز گربه ای لنزهای رنگی با طراحی خاص هستند که معمولن برای مراسم خاص، تئاتر و یا جشن هالووین مورد استفاده قرار می گیرد.

این لنزها فانتزی هستند و جنبه درمانی ندارد و فقط برای تغییر چهره کاربرد دارد.

همانطور که می دانید جشن هالووین که هر ساله در بین جوامع غرب برگزار می شود، شرکت کنندگان سعی می کنند با ظاهری متفاوت و عجیب و غریب ظاهر شوند و خود را ترسناک جلوه دهند.

لنز هالووین یکی از چیزهایی است که می توانند با آن چهره ای ترسناک و فانتزی داشته باشند که ما در این مقاله می خواهیم در خصوص این لنزها به طور مفصل صحبت کنیم.

با ما همراه باشید.

جشن هالووین چیست؟

جشن هالووین Halloween یک جشن سنتی مربوط به مسیحیت غرب است که هر ساله در ۲۱ اکتبر برگزار می شود.

این مراسم با عید مقدسان در ارتباط است و در آن شب شرکت کنندگان سعی می کنند ظاهر خود را عجیب غریب و ترسناک جلوه دهند.

برخی روی صورتشان نقاشی می کشند، برخی سعی می کنند خود را شبیه شخصیت های معروف ترسناک در بیاورند و برخی دیگر هم با تغییر چهره و لنز هالووین و لباس های خاص سعی دارند عجیب به نظر برسند

کودکان در این جشن برای قاشق زنی به درب خانه های دیگران می روند و نبات و آجیل جمع آوری می کنند.

این جشن در اصل متعلق به ایرلندی ها و اسکاتلندی هاست که مهاجران آن را به آمریکا برده اند که تقریبن ۳ شبانه روز ادامه دارد.

یکی از نمادهای اصلی جشن هالووین، کدو تنبل است که محتویات داخل آن را خالی می کنند و جای چشم و ابرو و دهان را روی پوست کدو حکاکی میکنند به شکلی که ترسناک به نظر برسد و داخل آن را شمع می گذارند.

جشم هالووین با استفاده از لنز گربه ای

این مراسم در بسیاری از نقاط جهان  به شکل یک  مراسم  دینی مسیحی بر گزار می شود که مردم به کلیسا می روند و یا بر سر مزار مردگان خود می روند و در آنجا شمع روشن می کنند و برای آن ها دعا می خوانند.

در بعضی مناطق هم این مراسم به شکل جشن سکولار انجام می شود و جنبه ی تجاری دارد.

گفته می شود برحی از مسیحیان در این سه روز از خوردن گوشت پرهیز می کنند و روزه گوشت می گیرند

برخی دیگر از مسیحیان این ایام را شب زنده داری می کنند و از خوراکی هایی مثل سیب، سیب زمینی و پن کیک استفاده می کنند.

لنز هالووین یا گربه ای چیست؟

لنزهای هالووین یا گربه ای به شکلی خاص طراحی شده اند و دارای رنگ ها و تناژهای مختلفی هستند که برندهای مختلفی آن ها را تولید می کنند.

طراحی این لنزها به شکلی است که چهره ی افراد را به شکل فانتزی، عجیب و ترسناک تغییر می دهد  و باعث می شود نوع نگاه شما جذاب و پر جذبه و البته گاهی هم وحشت ناک جلوه داده شود.

لنزهای تماسی هالووین باعث تغییر چشم از چند جهت می شود. یعنی هم می تواند حالت چشم و مردمک شما را تفییر بدهد و هم می تواند شما را تبدیل به یک شخصیت کارتونی یا ترسناک و جنایی کند.

لنز چشمی گربه ای و هالووین

طراحی لنز گربه ای

در حقیقت لنزهای گربه ای یا همان هالووین حالت طبیعی ندارند و فقط جنبه ی فانتزی دارند. به طور مثال می تواند کل سطح لنز زرد، صورتی ، بنفش، مشکی، سفید و … باشد و یا اینکه مثلا قرمز مات باشد و مردمک آن به شکل یک شیار مشکی باشد که باعث می شود کاربر با آن شبیه زامبی ها شود.

حتی روی لنزها را به صورت طرح دار یا مشبک هم می سازند که حالت فانتزی آن را تشدید کنند.

از این لنزها در جشن هالووین استفاده می شود که فرد با پوشیدن لباس های مخصوص تبدیل به یک شخصیت ترسناک یا کارتونی می شود.

استفاده دیگری که از لنز هالووین می شود، در تئاتر ها برای ایفای نقش است و به عنوان یک ابزار برای گریم بازیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

چند سالی  است که در ایران هم شاهد برگزاری جشن هالووین هستیم و مهمانی هایی صورت می گیرد که افراد حاضر در ان تغییر چهره می دهند و این نوع لنزها هم بسیار طرفدار پیدا کرده است.

اما مساله ی مهمی که در اینجا مطرح است سلامت چشم است و اگر تا به حال از لنز استفاده نکرده اید و یا به لنز حساسیت دارید حتمن با مشورت پزشک، لنز هالووین را خریداری نماید.

قوانین هر کشوری برای استفاده از لنز متفاوت است به طور مثال ایالات متحده به هیچ عنوان چه لنز رنگی و چه  لنز طبی را بدون نسخه پزشک به فروش نمی رسانند و این به معنی اهمیت دادن به سلامت چشم است در نتیجه باید نکات بهداشتی و ایمنی در خصوص لنز چشم را رعایت کنیم.

طراحی لنز هالووین

آیا لنز هالووین برای چشم مضر است؟

ببینید دوستان آسیب های لنز به چشم می تواند منوط به چند دلیل باشد و برای اینکه خیالمان از لنز گذاشتن چه لنز رنگی زیبایی ، چه لنز طبی و چه لنز هالووین راحت باشد در قدم اول باید به پزشک مراجعه کنیم و اگر پزشک صلاح دید، لنز چشمی خریداری کنیم.

وقتی شما قصد خرید لنز دارید باید توجه کنید از کجا می خواهید آن را خریداری کنید، چه برندی هست، درصد آب و اکسیژن رسانی آن چند است، بیس کرو و دیامتر آن مناسب سایز چشم شما هست یا خیر، آیا بیماری چشمی مثل خشکی چشم یا… دارید یا خیر.

همه ی این ها در انتخاب و خرید لنز چشم تاثیر گذار است و حتمن باید به آن توجه شود و فرقی هم نمی کند که لنز رنگی و فانتزی است یا لنز چشم طبی درمانی.

نکته دیگری در استفاده از لنز هالووین یا هر لنز چشمی دیگری باید در نظر داشته باشید رعایت بهداشت و استفاده صحیح از لنز در زمان و جای مناسب است.

یعنی اگر شما با تاییدیه پزشک هم لنز خریداری کنید ولی نکات بهداشتی آن را رعایت نکنید و یا در جاهای ممنوعه مثل استخر و حمام، در زمان آلودگی هوا، یا هنگام خواب از آن استفاده کنید قطعن به چشم تان آسیب وارد خواهید کرد.

   عوارض خوابیدن با لنز چشمی

چرا نباید از لنزهای هالووین در طولانی مدت استفاده کنیم؟

لنزهای هالووین یا گربه ای چون طراحی خاصی دارند ممکن است اکسیژن رسانی مناسبی به چشم نکنند و چشم ها دچار سوزش و خشکی شوند.

خرید لنز هالووین از برندهای غیر و نامعتبر می تواند آسیب های جدی به چشم وارد کند و یاعث خراش قرنیه شود.

لنزهای گربه ای به دلیل استفاده از رنگ دانه های اضافی (جهت جلوه ی فانتزی) اکسیژن رسانی کمتری دارند و نسبت به لنزهای معمولی ضخامت بیشتری دارند و تنفس کمتری هم برای چشم ایجاد می کنند.

در صورتی که در انتخاب و خرید لنز هالووین دقت کافی نداشته باشید و یا استفاده نادرستی از آن کنید، صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد می شود که احتمال منجر شدن به عمل پیوند قرنیه وجود دارد و حتی شاید باعث کوری چشم شود.

اگر این لنزها از جای معتبر و از یک برند مطرح، خریداری شود و اصول بهداشت و استفاده آگاهانه آن به درستی رعایت شود، خطری برای چشم نخواهد داشت.

آسیب لنز گربه ای به چشم

سایز لنز گربه ای یا هالووین باید چگونه باشد؟

همانطور که در قسمت قبل به این موضوع اشاره کردم، در انتخاب لنز گربه ای یا هر لنز دیگری باید به سایز آن هم دقت کنیم.

یعنی اگر دیامتر(قطر لنز) و بیس کرو(میزان انحنا) لنز مناسب سایز چشم ما نباشد می تواند آسیب هایی مثل: زخم قرنیه، ساییدگی قرنیه، کراتیت یا دیگر عفونت های باکتریایی دردناک را در پی داشته باشد.

اگر از این لنزها به مدت طولانی استفاده شود و فقط مختص چند ساعت نباشد، امکان آسیب به چشم وجود دارد اما اگر برای ۴ تا ۸ ساعت از آن ها استفاده شود مشکلی به وجود نمی آورد.

نظر متخصصان چشم پزشک راجع به استفاده از لنز هالووین

در ماه اکتبر اکثر مردم به خصوص در جهان غرب به فکر این هستند که ظاهر خود را تغییر بدهند و خیلی ها به فکر خرید لنز هالووین می افتند که البته تغییر ظاهر در روز هالووین در بین ایرانی ها هم بسیار رواج یافته است.

لنزهای هالووین که مردمک آن ها معمولا به شکل خاصی است و یا طرح هایی روی لنز ایجاد شده است در رنگ های زرد و مشکی و قرمز و سفید و… ساخته می شوند

چون رنگ دانه های بیشتری نسبت به لنزهای معمولی دارند و اکسیژن رسانی آن ها کمتر است، استفاده مکرر از آن ها برای چشم مضر است و پزشکان استفاده بی رویه از آن ها را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند.

دکتر میرر پاریخ در خصوص استفاده از لنزهای هالووین و گربه ای می گوید در صرتی که این لنزها با تجویز پزشک و فقط در مراسم خاص استفاده شود و حتمن از مراکز معتبر خریداری گردد بلا مانع است.

اما اگر استفاده طولانی مدت و ناصحیحی از آن داشته باشید و از برندهای ناشناس استفاده کنید حتمن عواقب بدی در پی خواهد داشت و می تواند به قرنیه آسیب برساند.

نظر پزشک دربتره لنز گربه ای و هالووین

نظریه جراح لنز چشم راجع به لنز رنگی

یک جراح چشم به نام تینان به کسانی که لنز رنگی استفاده می کنند هشدار داد که مراقب باشید از هر برند لنزی استفاده نکنید

رنگ های به کار برده شده در لنزهای آرایشی  فانتزی در برندهای نامرغوب دارای فلزات سمی مثل سرب و جیوه هستند که می تواند به سیستم عصبی چشم نشت کند و بافت قرنیه را که بسیار شکننده و حساس است را به راحتی تخریب کند و باعث خراش و آسیب دیدگی قرنیه شود.

همچنین وی می گوید باکتری ها و ویروس ها خیلی راحت وارد چشم می شوند و مشکلات جبران ناپذیری برای چشم به وجود می آورند

نکاتی که باید در زمان استفاده از لنز هالووین رعایت کنیم

تا به اینجای مقاله راجع به طراحی، ساختار، موارد ستفاده، مشکلات و نظریه متخصصان راجع به لنز هالووین صحبت کردیم .

در این قسمت می خواهم راجه به روش صحیح استفاده از این لنزها صحبت کنم  که ریسک آسیب پذیری چشم را به شدت کاهش خواهد داد.

نکات بهداشتی استفاده از لنز چشم هالووین و گربه ای

نکات بهداشتی استفاده از لنز هالووین عبارتند از:

 • دست هایتان را  قبل از گذاشتن لنز در چشم بشویید
 • قبل از آرایش کردن، لنز را داخل چشم بگذارید
 • قبل از شستن صورت، لنز را از چشم خارج کنیند
 • اگر دچار خشکی چشم هستید و از لنز استفاده می کنید، قبل یا بعد از استفاده از لنزاز اشک مصنوعی یا قطره چشمی استفاده کنید یا زیاد پلک بزنید
 • از لنز هالووین برای طولانی مدت استفاده نکنید و فقط برای چند ساعت آن هم در جشن و مراسم خاص، استفاده نمایید
 • برای انتخاب سایز قطر چشم خود، به پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید
 • با لنز هالووین یا گربه ای هرگز نخوابید
 • از رفتن به حمام یا استخر با لنز هالووین خودداری کنید.

لنز هالووین را از کجا تهیه کنیم؟

در طول مقاله چندین بار به حساس بودن چشم و آسیب هایی که لنزهای هالووین نا مرغوب می توانند به چشم برسانند صحبت کردم و حتمن تا به اینجا اهمیت استفاده ی لنز با برندهای معتبر را درک کرده اید.

یکی از مراکز معتبر فروش لنز چشم که فقط برندهای معتبر لنز چشمی را به فروش می رساند و همی لنزهای آن دارای تاییدیه وزارت بهداشت جهانی و تمامی مجوزهای لازم می باشد، پیج و سایت ایران لنز به مدیریت سحر قاسمی و سالار حمیدی (اپتومتریست) می باشد که می توانید با خیال راحت لنزهای چشمی خود را از این مرکز خریداری نمایید.

در ضمن تمامی لنزهای این مرکز شامل ۴۸ ساعت گارانتی مرجوعی می باشد که در صورت داشتن شرایط گارانتی می توانید لنز خود را تعویض یا مرجوع نمایید.

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

بررسی اختلال آستیگماتیسم در کودکان و بزرگسالان

اختلال آستیگماتیسم

آستیگماتیسم یک اختلال بینایی از عیوب ائکساری چشم است و معمولا در بیشتر افراد وجود دارد.

این اختلال بینایی به این خاطر به وجود می آید که چشم به صورت کامل کروی نیست و باعث اختلال انکساری می شود و با تاری دید همراه است.

آستیگماتیسم هم می تواند به طور مادرزادی در هر فردی وجود داشته باشد و هم بر اثر ضربه یا بیماری های دیگر ایجاد شود، در صورتی که فرد از بدو تولد دچار این اختلال بینایی باشد هر چه سن او بالاتر برود این اختلال هم در او تشدید می یابد.

خوشبختانه درمان آستیگماتیسم بسیار ساده است و با تجویز عیتک طبی، لنز چشم طبی و یا جراحی بر طرف می شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص این بیماری و نحوه ی تشخیص، علت و روش های درمانی آن تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.

اختلال بینایی آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم که معمولا با اصطلاح آستیگمات شناخته می شود، جزو اختلالات عیوب انکساری است و تقریبا در همه ی افراد وجود دارد اما شدت آن در هر شخص متفاوت است.

اگر بخواهم یک تعریف کلی از اختلال آستیگماتیسم داشته باشم باید بگویم که در اصل چشم ما انسان ها حالت کروی دارد و وقتی نور به چشم می رسد یا منکسر می شود، یا منحرف که در نهایت باعث می شود فرد یک تصویر واضح از اشیاء، منظره و چهره ی انسان ها داشته باشد.

اما کسانی که دچار آستیگماتیسم هستند، حالت کروی چشمشان به شکل انتهای قاشق یا توپ راگبی در می آید و وقتی که نور به چشم شان می خورد، نور در چند جهت منکسر می شود و به همین دلیل فرد، تنها یک نقطه ی خاصی را واضح می بیند و بقیه نقاط  در فاصله های متفاوت، تار و مواج دیده می شود.

به عبارت دیگر آستیگماتیسم یعنی، حالت قرنیه صاف باشد و منحنی نداشته باشد که در نتیجه باعث تاری دید می شود که شدت تاری دید در هر فرد می تواند متفاوت باشد.

بیماری آستیگماتیسم چشمی چیست

علت و دلیل ابتلا به آستیگماتیسم چیست؟

این نوع اختلال چشمی یک پدیده عجیب و غریبی نیست بلکه کاملن طبیعی و در بیشتر افراد وجود دارد که باعث تاری دید می شود.

اما شدت آن در هر فرد متفاوت است که می تواند به طور مادرزاد، ژنتیک یا در اثر آسیب و بیماری های چشمی دیگر ایجاد شود اما دلیل اصلی آن تا به حال به طور قطعی مشخص نشده است.

چند نوع آستیگمات چشمی وجود دارد؟

به طور کلی این اختلال ، به دو دسته منظم و نا منظم تقسیم می شود که بدین صورت می باشد:

 • آستیگماتیسم منظم: در این حالت قرنیه از یک جهت( مثلن از جهت عمودی)، بیشتر از یک جهت دیگر (جهت افقی) دچار خمیدگی شده باشد.
 • آستیگماتیسم نامنظم: در این حالت انحنای قرنیه در سطح چشم به یک اندازه نیست و به شکل نامنظم است.

آستیگماتیسم با چه علائمی خود را نشان می دهد؟

علائم ونشانه های این عارضه ی بینایی در هر فرد می تواند متفاوت باشد اما یکی از شایع ترین علائم آن تاری دید می باشد.

اگر هنوز به پزشک مراجعه نکرده اید وعلت تاری دید شما مشخص نشده است حتمن در اولین فرصت نزد یک چشم پزشک بروید تا دلیل تاری دیدتان تشخیص داده شود.

زیرا تاری دید می تواند علت های متفاوتی مثل: خستگی یا خشکی چشم، یا دیگر بیماری های چشمی  داشته باشد. توجه داشته باشید این اختلال باعث ضعف  تمرکز دیداری در تمامی فواصل می شود و ممکن است به اختلال دوربینی یا نزدیک بینی  تبدیل شوند.

علائم آستیگماتیسم

به طور کل علائم آستیگمات عبارتند از:

 • سر درد
 • خستگی چشم
 • مشکل دید درتاریکی و شب
 • استرابیسم یا لوچی چشم ها
 • تاری دید
 • احساس فشار بر روی چشم ها به ویژه در هنگام تمرکز طولانی مدت

روش های تشخیص اختلال آستیگماتیسم

اگر به صورت دوره ای و منظم برای اطلاع از سلامتی چشم تان به چشم پزشک و یا اپتومترست مراجعه کنید، در صورتی که دچار آستیگماتیسم شده باشید به سادگی قابل تشخیص خواهد بود.

حتی برای اطمینان از وضعیت بینایی خود می توانید به مراکز بینایی سنجی مراجعه کنید.

روش های تشخیص آستیگماتیسم

چشم پزشکان یا اپتومتریست ها برای تشخیص این اختلال بینایی ممکن است روش های زیر را انجام دهند:

 • بررسی میزان انحنای قرنیه بیماران
 • بررسی وضعیت میزان تمرکز نور در چشم بیمار
 • تست بینایی

روش های درمان آستیگماتیسم

اختلال های چشمی ناشی از عیوب انکساری معمولن با عینک طبی و یا لنز طبی قابل درمان است و در بعضی موارد خاص و حاد نیاز به جراحی چشم پیدا می کند.

حتی در بسیاری موارد نیازی به استفاده از لنز هم نیست و با استفاده از عینک، درمان خواهد شد. به طور کلی درمان آستیگماتیسم با این ۳ روش انجام می شود:

عینک طبی

اولین و ساده ترین روش درمان اصلاح آستیگماتیسم تجویز عینک با نمره ی آستیگمات است. نمره عدسی عینک بیماربا اعمال نمره آستیگمات ساخته می شود و فرد بعد از یک یا چندین دوره استفاده از عینک، درمان خواهد شد.

درمان آستیگماتیسم با عینک طبی

لنز طبی توریک

برای درمان آستیگماتیسم به ویژه در افرادی که این اختلال در آن ها کمی شدت یافته است لنز طبی توریک دار تجویز می شود.

لنرهای توریک نرم می توانند با منحرف کردن نور در یک جهت بیشتر از جهات دیگر، به دیدن هر چه بهتر تصاویر بدون تاری دید کمک کند.

نوع دیگری از لنزهای طبی سخت برای درمان آستیگماتیسم وجود دارد که فقط مختص همین اختلال در نوع حاد می باشد، که پزشک بعد از معاینات لازم تشخیص می دهد چه نوع لنزی را برای شما تجویز کند.

در حقیقت کار لنزهای طبی توریک این است که با تبدیل شدن به اولین سطح انکسارکننده اشعه های نوری که به چشم وارد می شود، باعث ایجاد انعکاس و تمرکز دقیق تر دیداری شوند.

همانطور که قبلن هم گفتم لنزهای چشمی نسبت به عینک میدان دید وسیع تری دارند و فرد مبتلا به اختلال آستیگماتیسم، تصاویر را واضح تر خواهد دید و با آن احساس راحتی بیشتری دارد.

توجه داشته باشید با توجه به فوایدی که لنزهای طبی توریک دارند اما استفاده از آن برای همه مناسب نیست و حتمن باید توسط پزشک بعد از بررسی های لازم تجویز گردد.

درمان آستیگمات با لنز توریک

جراحی اختلالات انکساری

در جراحی عیوب انکساری به جهت درمان آستیگماتیسم، حالت قرنیه را تغییر می دهند تا به طور دائم این اختلال درمان شود.

زمانی که قرنیه چشم توسط عمل جراحی تغییر شکل می دهد باعث می شود تا قدرت تمرکز چشم افزایش پیدا کند و پرتوهای نوری دقیقن روی شبکیه چشم متمرکز شود و ئر نهایت باعث اصلاح بهبود دید در فرد می گردد.

لازم به ذکر است جراحی آستیگماتیسم در انواع مختلفی انجام میشود که پزشک با بررسی های لازم و مشاوره در خصوص انجام آن تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

آستیگماتیسم در کودکان

این نوع اختلال بینایی در کودکان هم وجود دارد و به آن اختلال در قدرت انکساری چشم گفته می شود.

اگر کودکی به این اختلال چشمی مبتلا باشد مثلا برای دیدن خطوط دوار نزدیک به هم دچار مشکل می شود و چشم هایش اذیت می شود و او را آزار می دهد.

خوشبختانه این بیماری در کودکان هم به راحتی قابل درمان است و با گذاشتن عینک کاملن بر طرف می شود .

اگر این عارضه  تا قبل از ۳ سالگی ایجاد شود، اصلن جای نگرانی نیست.اما اگر شدت آن زیاد باشد بعد از ۳ سالگی قابل درمان خواهد بود.

در صورتی که نمره ی آستیگمات چشم کودک بیشتر از یک باشد، باید حتمن برای درمان از عینک استفاده کند زیرا در صورت عدم استفاده از عینک تبدیل به تنبلی چشم خواهد شد.

استفاده از عینک باعث می شود کودک همه چیز را واضح و صحیح ببیند، در نتیجه تا زمانی که بیدار است باید از آن استفاده کند.

آستیگماتیسم در کودکان با چه علائمی همراه است؟

این اختلال چشمی در کودکان نسبت به بزرگسالان کمی متفاوت است و اگر علائم های زیر را در او دیدید باید هر چه سریعتر نسبت به درمان او اقدام کنید.

معمولا بچه هایی که دچار آین اختلال می شوند، برای اینکه محیط اطراف و اشیاء  را بهتر ببینند، چشمانشان را تنگ می کنند.

علائم دیگری که ممکن است در کودکان دیده شود، آبریزش چشم است و ممکن است به روشنایی به ویژه نور آفتاب حساسیت نشان دهند.

اما در بعضی موارد ممکن است فرزند شما هیچ کدام از این علائم را هم نداشته باشد ولی به طور مثال در هنگام بازی کردن، وسایل بازی اش را به چشمانشانزدیک کند  تا آن ها بهتر ببینند یا اینکه شکاف پلکش را تنگ کند و یا سرش را پایین تر بگیرد تا به اشیاء نزدیک تر شود.

تمامی این مواردی را که ذکر کردم از علائم آستیگماتیسم در کودکان است که در صورت دیده شدن هر کدام از این ها در فرزندتان باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علائم آستیگمات در کودکان

روش های درمانی آستیگماتیسم در کودکان

در مقالات قبلی به این موضوع اشاره کردم که حتمن کودکانتان را از زمان نوزادی و تا قبل از ۳ سالگی نزد چشم پزشک ببرید تا اگر دچار اختلال بینایی است در همان سن درمان شروع شود چون شانس مداوا تا آن سن بسیار بالاتر است.

اما مشکل آستیگمات حتی اگر بعد از ۳ سالگی هم تشخیص داده شود جای نگرانی نیست و قابل درمان است.

درمان آستیگمات در کودکان

عینک برای کودکان بهترین روش درمان است اما ممکن است، کودک بعد از چند سال استفاده از عینک درمان نشود و حتی شماره چشم او بالاتر هم برود که باید از روش های کمک درمانی استفاده کرد

 • یکی از روش های کمک درمانی در بین کودکان مصرف ویتامین A است که به شدت در درمان اختلالات بینایی موثر است. ویتامین A در خوراکی هایی مثل هویج، کدو و اسفناج به وفور وجود دارد.
 • دومین روش های کمک درمانی، انجام تمارین ورزش چشمی است که جزو تاثیر گذار ترین روش های  درمان آستیگماتیسم در کودکان به شمار می آید

یک نوع از تمارین ورزشی برای درمان این اختلال بدین شکل است که کودک باید انگشت شصت خود را به فاصله ۱۰ سانتیمتری از بینی خود نگه دارد و تاجایی که چشمش می تواند آن را دنبال کند، انگشت را بالا ببرد و دو ثانیه صبر کند و انگشت را سر جای اول برگرداند.

توجه داشته باشید این روش و مصرف ویتامین حتمن باید با تجویز پزشک باشد و به هیچ وجه نمی توانید بدون مشورت با پزشک این کارها را انجم دهید.

این تمرین باید به مدت ۲ دقیقه و در هفته دو الی ۴ بار تکرار شود

آیا کودکان می توانند با لنز طبی و عمل  جراحی درمان شوند؟

چشم همه ی ما انسان ها تا ۱۸ سالگی در حال رشد است و تا آن سن شکل نمی گیرد و تکامل نمی یابد. بنابراین کودکان نمی توانند برای درمان اختلالات بینایی از روش جراحی چشم استفاده کنند.

برای جراحی چشم، بیمار باید حتمن به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد و بعد این عمل را انجام دهند که در این صورت عمل چشم موفقیت آمیز، قطعی و بدون بازگشت است.

استفاده از لنز طبی نیز برای کودکان تجویز نمی شود چون آن ها شرایط استفاده از آن را ندارند و باید بزرگتر ها برایشان بگذارند که این کار بسیار مشکل ساز است.

منبع: سایت دکتر رضا پورمازاد

سایت دکتر سعید یادگاری

سایت خبری عصر ایران

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

علت ابتلا به تنبلی چشم در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم – احتمالن اسم تنبلی چشم به گوش شما هم خورده است و یا اینکه خودتان یا فرزندانتان دچار این اختلال بینایی هستید.

به دلیل اینکه امسال مدارس زودتر از سال های گذشته باز گشایی شده، لازم دونستم که در خصوص این مشکل بینایی که بچه های دبستانی مورد چکاپ بینایی قرار می گیرند صحبت کنم.

البته بارها در مقالات گذشته گفته ام که از زمان بدو تولد فرزندتان حتمن به صورت دوره ای و مرتب برای اطمینان از سلامت بینایی، او را نزد چشم پزشک ببرید تا اگر خدایی نکرده دچار اختلالات بینایی بود سریع تر نسبت به درمان او اقدام نمایید.

در این مقاله می خواهم از دلایل ایجاد تنبلی چشم و روش های درمان آن به طور مفصل صحبت کنم لطفن تا پایان مقاله با من همراه باشید.

اختلال تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم که در اصطلاح علمی به آن آمبلیوپی گفته می شود یک اختلال بینایی است که در یک چشم ایجاد می شود و شاید به ظاهر آن چشم کاملن سالم و بدون مشکل به نظر بیاید اما در واقع این اختلال باعث کاهش دید  مرکزی می شود که حتی با عینک طبی هم، دید فرد تکمیل نمی شود و عینک فقط نقش کمکی دارد.

هنگامی که دید یک چشم به صورت کامل و بدون نقص است اما چشم دیگر دچار ضعف بینایی باشد، به مروز زمان آن چشم مبتلا به ضعف بینایی، دچار تنبلی می شود.

این اختلال معمولن در بین ۲ تا ۳ درصد از کودکان وجود دارد که بهترین موقع برای درمان این اختلال، دوران نوزادی یا اوایل کودکی می باشد.

آمبلیوپی با اینکه در بیشتر موارد در یک چشم به وجود می آید، اما ممکن است در موارد نادری هر دو چشم به طور همزمان دچار این اختلال شوند.

اختلال تنبلی چشم چیست؟

چرا چشم ها دچار اختلال تنبلی می شوند؟

معمولن زمانی که در عملکرد طبیعی چشم ها اختلال ایجاد شود و سطح بینایی به طور کامل، تکامل نیابد، فرد دچار آمبلیوپی خواهد شد. البته تنبلی چشم در افراد زیادی می تواند ریشه ی موروثی داشته باشد.

به طور کل علت ابتلا به این اختلال چشمی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

عیوب انکساری

در مقالات گذشته چندین بار در خصوص عیوب انکساری صحبت کرده ام و گفتم که عیوب انکساری شامل: دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم می شود که یا استفاده از عینک و یا لنز طبی درمان می شود.

تنبلی چشم بر اثر عیوب انکساری زمانی ایجاد می شود که یکی از چشم ها سالم باشد و دیگری به یکی از این ۳ اختلال مبتلا شده باشد.

در مورد دیگر که عیوب انکساری منجر به اختلال آمبلیوپی می شود، زمانیست که هر دو چشم ضعیف باشند اما بین نمره های چشم اختلاف زیادی وجود داشته باشد، که در این حالت چشم ضعیف تر دچار تنبلی خواهد شد.

اگر عیوب انکساری در هر دو چشم شدید باشد، آن زمان ممکن است هر دو چشم به تنبلی مبتلا شوند که تشخیص این نوع آمبلیوپی کار ساده ای نیست، به این خاطر که حالت چشم ها کاملن طبیعی می باشد و به ظاهر، دید فرزندمان مشکلی ندارد.

عامل های مسدود کننده ی مسیر بینایی

مواردی که به عنوان عوامل مسدود کننده ی راه بینایی می توان به ان ها اشاره کرد شامل: آب مروارید،  کدورت قرنیه، افتادگی پلک و… می شود. متاسفانه این عوامل باعث ابتلا به شدید ترین نوع تنبلی چشم یا آمبلیوپی می شود.

لوچی چشم یا استرابیسم

معمولن در بچه هایی که دچار لوچی و انحراف شدید چشمی هستند، تنبلی چشم هم ایجاد می شود چون کودک برای اینکه مشکل دوبینی خود را رفع کند از آن چشمی که بینایی بهتری دارد کمک می گیرد و به همین دلیل بینایی چشم انحراف یافته تکامل نمی باید و باعث ایجاد تنبلی چشم می شود.

بیماری هایی که علت تنبلی چشم هستند

اختلال تنبلی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

متاسفانه این اختلال بینایی به سادگی قابل تشخیص نیست به این علت که چشم ها به ظاهر مشکلی ندارند و یا دچار انحراف نشده اند و فرزند شما از دید خود شکایتی ندارد و شما نمی توانید متوجه مشکل او شوید.

بررسی تنبلی چشم در کودکان حتی برای چشم پزشکان نیز کار دشواریست چون آن ها بایستی براساس اختلاف قدرت بینایی میان دو چشم و کاهش بینایی هر دو چشم این اختلال را تشخیص دهند.

این کار برای کودکان به این صورت است که پزشک به وسیله راه های خاصی مانند ارزیاببی وضعیت تمرکز و دنبال کردن وسایل با یک چشم به گونه ای که یک چشم بسته باشد، قدرت بینایی او را اندازه گیری می کند و میزان آن را تخمین می زند.

البته لازم به ذکر است که همیشه هم ضعف و کاهش بینایی در یک چشم نمی تواند به معنی آمبلیوپی باشد و با تجویز عینک این مشکل رفع خواهد شد.

کاهش بینایی می تواند بر اثر بیماری های دیگری مثل تومور چشمی، عفونت، آب مروارید و دیگر اختلالات بینایی به وجود بیاید که با تشخیص درست قابل درمان خواهد بود.

روش های تشخیص آمبلیوپی یا تنبلی چشم در کودکان

روش ها درمان تنبلی چشم در کودکان چیست؟

تا اینجا گفتیم تنبلی چشم به این دلیل ایجاد می شود که یک چشم دارای ضعف بینایی است و چشم دیگر سالم است و وقتی کودک برای بهتر دیدن بیشتر از چشم سالم خود کمک می گیرد آن چشمی که دارای ضعف بینایی است دچار تنبلی می شود.

استفاده از پوشش چشمی

پزشک برای درمان آمبلیوپی از روش بسیتن چشم ضعیف با پوشش چشمی استفاده می کند. برای اینکه آن چشم درمان شود باید به کودک بیاموزیم که از چشم ضعیف تر خود نیز برای بهتر دیدن استفاده کند برای این کار هم در بیشتر موارد از یک پوشش چشمی استفاده می کنند و چشم را می بندند.

این پوشش چشمی بایستی به مدت چند هفته یا چند ماه روی چشم گذاشته شود تا تنبلی چشم درمان شود، این روش به عنوان موثرترین روش درمان آمبلیوپی شناخته شده است.

پزشکان در بعضی مواقع، زمانی که تنبلی چشم درمان شد برای اینکه از برگشت این اختلال جلوگیری کنند، گذاشتن پوشش چشمی را تا مدت ها الزمی می دانند.

روش فعال درمان

یکی دگیر از روش های درمان تنبلی چشم این است که چشم مبتلا به آمبلیوپی را تحریک و فعال کنند که به این روش اصطلاحا (فعال درمان) گفته می شود که فقط در کلینیک ارتوپتیک و مطب چشم پزشکی انجام می شود که با تکرار این جلسات این اختلال درمان خواهد شد.

تشخیص روش درمان برای تنبلی چشم

درمان اختلالات چشمی زمینه ای

توجه داشته باشید قبل از اینکه بخواهیم تنبلی چشم کودک خود را درمان کنیم ابتدا بایستی بدانیم که فرزندمان دچار اختلالات بینایی (عیوب انکساری، آب مروارید و…) دیگری هست یا خیر و در صورتی که جواب مثبت است اول از همه باید آن ها درمان شوند و بعد به سراغ درمان تنبلی چشم برویم.

توجه:

والدین گرامی این را در نظر داشته باشید که درمان تنبلی که به دلیل انسداد مسیر بینایی صورت گرفته است فقط در زمانی انجام پذیر است که به موقع تشخیص داده شود و علت ابتلا به آن در ۲ تا ۳ ماهگی نوزاد مشخص شود.

در نتیجه باید گفت مواردی که در درمان تنبلی چشم بسیار تاثیر گذار است عبارتند از:

 • تشخیص به موقع و زود هنگام در سنین پایین برای اقدام به درمان
 • شدت آمبیلوپی
 • تشخیص علت ابتلا به تنبلی چشم

در صورتی که آمبلیوپی درمان نشود، چه عوارضی در پی خواهد داشت؟

با عدم رعایت چکاپ به موقع برای بررسی وضعیت سلامت چشمان فرزندتان، ممکن است پزشک به موقع متوجه این اختلال در او نشود که این مساله می تواند در آینده برای او بسیار مشکل ساز باشد.

برخی از عوارض ناشی ازعدم درمان تنبلی چشم عبارتند از:

 • از دست دادن دید سه بعدی
 • کوری دائم یا مشکلات جدی غیر قابل جبران برای چشم سالم
 • ابتلا به نقص بینایی برای تمام عمر برای چشم تنبل

توصیه های پزشکی در خصوص تنبلی چشم

والدین گرامی توجه داشته باشید حتمن فرزندتان را تا قبل از ۳ سالگی برای چکاپ های دوره ای نزد چشم پزشک ببرید تا وضعیت بینایی او بررسی شود. حتی برخی از متخصصین کودک، معاینات چشم پزشکی بر روی کودک انجام می دهند و در صورت نیاز او را به چشم پزشک معرفی می کنند.

در زمان مراجعه به پزشک، اگر در نزدیکان و اقوام خود کسی را می شناسید که در دوران کودکی به بیماری های چشمی مثل استرابیسم (لوچی چشم) یا آب مروارید مبتلا بوده است، حتمن به اطلاع پزشک برسانید  تا بررسی های دقیق تری انجام دهند.

اگر فرزندتان برای گذاشتن چشم پوش بهانه گیری می کند و اجازه نمی دهد چشم او را ببندید سعی کنید او را متقاعد کنید که این کار به نفع اوست و یا از یک روان شناس کودک کمک بگیرید.

در آخر باید بگویم خوشبختانه در حال حاضر با ابداع روش های نوین پزشکی، بررسی بینایی نوزادان و کودکان با سن های کمتر بسیار راحت تر شده و به راحتی قابل تشخیص است و جای نگرانی نیست اما به شرط اینکه فرزند خود را به موقع نزد چشم پزشک ببرید.

اگر تنبلی چشم به موقع تشخیص داده شود و اقدام به درمان کنید به احتمال خیلی قوی چشم فرزندتان بهبود می یابد، معمولا درمان تا قبل از ۹ سالگی موفقیت آمیز خواهد بود اما هر چه از این سن فاصله بگیرند شانس درمان به همان میزان کاهش می یابد.

مراقب دلبندانمان باشیم

 

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

اختلال دوربینی چیست؟ چگونه تشخیص داده می شود و روش های درمان آن چیست؟

اختلال دوربینی چشمی چیست

دوربینی یک نوع اختلال بینایی است که جزو عیوب انکساری چشم می باشد. این نوع اختلال چشمی باعث می شود تا فرد اجسام دور را واضح ببیند اما اجسامی که در فاصله ی نزدیک هستند را کمی تار ببینند.

دور بینی که در اصطلاح علمی به آن Farsightedness گفته می شود درجه بندی دارد و شدت آن بر میزان تاری دید اجسام نزدیک ترتاثیر گذار است.

هر چه درجه و شدت دوربینی افراد بیشتر باشد ، بر قابلیت فوکوس چشم هم تاثیر ییشتری دارد، یعنی شخص می تواند اجسام در فاصله های دورتر را بدون هیچ مشکلی و به طور دقیق ببیند اما هر چه اجسام نزدیک تر باشند تاری دید بیشتری دارند.

احتلال دوربینی معمولا یک اختلال مادرزادی است که به راحتی قابل درمان می باشد و پزشک با تجویز عینک، لنز طبی بی رنگ و یا لنز طبی رنگی می تواند به راحتی به درمان این اختلال کمک کند. گاهی می توان برای درمان اختلال دوربینی از روش جراحی هم کمک گرفت.

اختلال دوربینی چیست؟

این اختلال معمولن ریشه موروثی دارد و زمانی ایجاد می شود که یا چشم نسبت به انحنای قرنیه طول کمتری داشته و یا قرنیه نسبت به طول چشم انحنای کمتری دارد و به همین دلیل زمانی که نور وارد چشم می شود در پشت شبکیه متمرکز می شود و به همین دلیل اجسام دورتر بهتر دیده می شوند و اجسام نزدیک تر تار به نظر می آیند.

این اختلال در افرادی که سن کمتری دارند شدت کمتری دارد چون آن ها می توانند از قدرت فوکوس شبکیه چشم کمک بگیرند و اجسام نزدیک را بهتر ببینند اما افرادی که مسن هستند و یا این اختلال در آن ها شدت یافته، اجسام نزدیک را بسیار تار می بینند که حتمن باید از عینک مطالعه یا عینک های دو دید و یا لنزهای چشمی طبی استفاده کنند.

چرا به دوربینی مبتلا می شویم

دلیل و علت اختلال چشمی دوربینی چیست؟

چشم همه ی ما انسان ها از دو بخش قرنیه (پرده شفاف مقابل کره چشم) و عدسی (ساختاری شفاف در داخل چشم) تشکیل شده است که وظیفه متمرکز کردن نور منعکس شده از اجسام را دارد تا ما بتوانیم آن ها را ببینیم.

در چشم های سالم که به هیچ نوع اختلال دیداری مبتلا نیستند هر کدام از این دو نوع عضو چشم، بخشی از پرتو نور منعکس شده را منعکس مس کند و در نهایت تصویر روشنی از اشیاء بر روی قسمت خلفی چشم یعنی شبکیه می افتد.

در چشم هایی که دچار اختلالات بینایی هستند و انحنای قرنیه و عدسی حالت غیر طبیعی پیدا کرده است، تصاویر اجسام به درستی بر روی شبکیه نمی افتد و به همین دلیل فرد دچار تاری دید می شود که به این  حالت اختلال عیوب انکساری گفته می شود.

عیوب انکساری چشم موقعی ایجاد می شود که انحنای قرنیه یا اندازه چشم از حد نرمال کمتر باشد و باعث می شود تصاویر اجسام بر پشت شبکیه بیفتد که می تواند در نوع دوربینی ، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم خود را نشان دهد.

دلیل ابتلا به دوربینی

چند نوع دوربینی چشمی وجود دارد؟

همانطور که گفتم یکی از اختلالات عیوب انکساری چشم، دور بینی می باشد که باعث می شود فرد اجسام دور را وضح ببیند و بر عکس اجسام نزدیک تر را تار ببیند. در این قسمت می خواهم به انواع دوربینی اشاره کنم که عبارتند از:

 • دوربینی ساده و معمولی: این نوع دوربینی اغلب به علت پایین آمدن قدرت تطبیق یک چشم یا کم شدن طول خلفی چشم و یا کاهش ضریب شکست اجزای اپتیکی چشم ایجاد می شود.
 • دوربینی فانکشنال (Fanctional): این نوع اختلال دوربینی زمانی ایجاد می شود که عضلات مژگانی چشم فرد فلج شده باشد و قدرت تطابق تصاویر اجسام را از دست داده باشد.
 • دوربینی پاتولوژیک: این نوع از دوربینی معمولا به شکل مادرزادی در فرد وجود دارد. به طور مثال فرد از بدو تولد دچار فقدان عدسی، تغییرات شکل و انحنای انکساری و یا جابه جایی عدسی هستند.

اختلال دوربینی دارای چه علائم و نشانه هایی دارد؟

هر بیماری چشمی وقتی شکل می گیرد تا قبل از اینکه تشخیص دقیق و درست  داده شود دارای علائم و نشانه هایی می باشد که بایستی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه های دربینی

برخی از نشانه های دوربینی عبارتند از:

 • سردرد های پیاپی به ویژه در پشت سر و گاهی در قسمت پیشانی و گیج گاه
 • اختلال در دید و پایین آمدن سطح بینایی
 • ترس و یا فرار از نور (فوتو فوبیا)
 • اشک ریزی
 • خستگی مکرر چشم و بدن
 • قرمزشدن چشم ها
 • کوچک شدن چشم ها ( به دلیل محدود شدن بخش قدامی گلوکوم و آب سیاه)
 • گل مژه
 • بلفاریت
 • شالازیون شور
 • مشکل در انجام کارهایی که فاصله نزدیکی با چشم دارند (مثل مطالعه کردن)
 • تنبلی یا لوچی چشم

عیوب انکساری چگونه تشخیص داده می شود؟

دوربینی یا به طور کل، اختلالات بینایی توسط پزشک متخصص قابل تشخیص است. چشم پزشک از طریق راه های مختلف و استفاده از ابزار آلات خاص پزشکی می تواند به راحتی عیوب انکساری  مانند دوربینی را تشخیص دهد و شدت و میزان آن را هم تعیین نماید.

برای هر فردی که دچار اختلالات بینایی می شود انجام این روش ها و بررسی های پزشکی الزامی است زیرا توسط همین روش ها پزشک قادر به تشخیص  درمان بیماری می باشد.

تشخیص اختلال دور بینی چگونه است

توصیه های پزشکی برای تشخیص زودهنگام اختلالات بینایی

افراد بزرگسالی که تا به حال از عینک و یا لنز طبی استفاده نکرده اند و دچار هیچ گونه اختلال بینایی نشده اند توصیه می شود اگر بین ۲۰ تا ۳۹ سال هستید سالی یک بار و اگر بین سن ۴۰ تا ۶۵ سال هستید بین ۱ تا ۲ سال، یک بار به پزشک مراجعه کنید.

اگر هم دچار اختلالات بینایی هستید و از عینک یا لنز چشم استفاده می کنید بایستی چکاپ سالانه شوید. اما اگر به طور مثال در طول این مدت با تاری دید یا هر مشکل دیگری  مواجه شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

اختلال دوربینی چگونه درمان می شود؟

در اختلال دوربینی پرتوهای نور موازی در پشت شبکیه چشم کانونی می شود، به همین خاطر می توان توسط عمل تطابق به میزان قابل توجهی، این اختلال را جبران کرد که در این صورت به این نوع دوربینی، دوربینی ارادی گفته می شود.

اما اگر با عمل تطابق اختلال دوربینی برطرف نگردد در این صورت به آن دوربینی مطلق می گویند که برای درمان این اختلال ۳ نوع درمان وجود دارد که عبارتند از:

عینک طبی

معمولن پزشک با تشخیص این اختلال در اولین اقدام درمانی، عینک را تجویز می کند. برای درمان دوربینی بایستی از عدسی های واگرا استفاده کرد چون توانایی و قدرت چشم افراد دوربین نسبت به کسانی که چشم سالم دارند کمتر است.

به همین خاطر فاصله کانونی عدسی چشم هایی که دوربین هستند بیشتر از چشم های سالم است و تصاویر اجسام پشت شبکیه می افتد.

نمره چشم به دوسته مثبت و منفی تقسیم می شود کسانی که دچار دور بینی هستند نمره عینک آن ها که همان توان عدسی همگرا می باشد مثبت است و باعث می شود چشم از پشت عینک درشت تر دیده شود.

روشهای درمان دوربینی چشم

لنز طبی

افرادی که دوست ندارند از عینک طبی استفاده کنند می توانند به جای آن از لنز طبی نمره دار استفاده کنند. البته تجویز لنز طبی فقط در صورتی امکان پذیر است که پزشک وضعیت چشم های بیمار را بررسی کرده باشد و تشخیص دهد بیمار می تواند از لنز طبی استفاده کند.

لنز چشم طبی نیز یک ابزار اپتیکی می باشد که می تواند ضعف چشم را برطرف کند. لنز می تواند مانند عینک مشکلات چشمی را درمان کند و البته مزایایی هم نسبت به عینک دارد.

در برخی موارد تصحیح آستیگماتیسم نا منظم با عینک امکان پذیر نیست ولی لنز می تواند آن را درمان کند و یا به این علت که لنز با چشم حرکت میکند از ایجاد آستیگماتیسم جلوگیری می کند و البته از نظر زیبایی هم، لنز بسیار پرطرفدار تر و خوشایند تر است.

جراحی چشم

گزینه آخر درمان دوربینی، جراحی چشم است که اگر با عینک و لنز بهبود نیابد انجام می شود. دوربینی می تواند با عوارضی مثل کاهش بینایی و فشار بر روی چشم همراه باشد که باعث سردرد های مکرر می شود و امنیت فرد را به خصوص در هنگام رانندگی یا رد شدن از خیابان زیر سوال می برد.

در روش جراحی درمان دوربینی، اپی تلیوم قرنیه برداشته می شود و بعد از جراخی مجددا سرجای خودش گذشته می شود.

چگونه می توان از دوربینی پیشگیری کرد؟

به طور قطع نمی توان گفت روش  یا راه کارهایی وجود دارد که از بروز اختلال دوربینی جلوگیری می کند اما راه کارهایی وجود دارد که شما بتوانید چشم هایتان را تقویت و از آن ها مراقبت کنید تا احتمال ابتلا به اختلالات بینایی را کاهش دهید.

رش های پیشگیری از اختلال دوربینی

از مهمترین راه های پیشگیری از دوربینی عبارتند از:

 • چکاپ مرتب و به موقع
 • کنترل بیماری هایی که بر روی بینایی تاثیر گذار است مثل فشار خون و مرض قند
 • مراجعه به پزشک هنگام کاهش دید، تاری دید، دیدن نقطه های سیاه و جرقه های نوری در میدان دید
 • استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از اشعه های مضر
 • مصرف مواد غذایی که حاوی ویتامین A و بتاکارون مثل هویج هستند
 • استفاده از نور کافی مناسب

برای خرید و مشاوره در خصوص خرید لنز طبی مخصوص دوربینی می توانید با مشاوران ما به صورت رایگان از طریق اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و یا شماره تماس مندرج در صفحه اصلی سایت ارتباط برقرار نمایید.

در ایران لنز تجربه خرید بهترین برندهای لنز رنگی بدون نمره، لنز طبی بی رنگ، طبی رنگی و لنز آستیگماتیسم را خواهید داشت

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

ضعیفی چشم در کودکان و بررسی علائم اختلالات بینایی در آن ها

ضعیفی چشم در کودکان

ضعیفی چشم کودکان – همونطور که می دونید متاسفانه کودکان زیادی هستند که از بدو تولد یا درنوزادی و یا تا ۶ سالگی  به اختلالات بینایی دچار می شوند و باید از عینک طبی استفاده کنند.

اما تفاوت ضعیفی چشم کودکان با بزرگسالان این است که کودک نمی تواند به درستی مشکل بینایی خود را بیان کند و به ما تفهیم کند که در دید خود دچار مشکل است، به همین دلیل شاید در درمان بینایی بچه ها دیرتر اقدام کنیم.

در این مقاله می خواهم در مورد این صحبت کنم که چه طور متوجه ضعیفی چشم دلبندانمان شویم تا هر چه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام کنیم.

با ما همراه باشید

بینایی کودکان

بینایی کودکان و دید مناسب و قوی در آن ها نقش بسیار مهمی در موفقیت های آن ها دارد. برای اینکه کودکان بتوانند استعدادهای خود را شکوفا کنند و به دنبال علایقشان بروند و یا اینکه در بازی های جمعی و دوستانه مشارکت داشته باشند، بینایی حرف اول را در برقراری ارتباط می زند.

خواندن و نوشتن و کار با وسایل الکترونیکی مثل موبایل، لپ تاپ و همچنین انجام فعالیت های روزانه از جمله وظایف بصری است که در صورت اختلال در دید، کودک را منزوی و گوشه گیر می کند.

ضعیفی چشم کودکان می تواند در آموزش و فعالیت های ورزشی در مدرسه تاثیر گذار باشد و کودک نخواهد مانند سایر هم کلاسی هایش در زنگ های ورزش جنب و جوش داشته باشد و یا علاقه ای به یادگیری نشان ندهد.

هر چه کودکان بزرگتر می شوند اهمیت بینایی و تقویت دید در آن ها هم پررنگ تر می شود. چون حجم کارهای روزانه آن ها بیشتر می شود و نیازمند عمکرد صحیح بینایی هستند.

معاینات و بینایی سنجی مرتب در کودکان بسیار امر ضروری و مهمی است که اگر کودک شما دچار اختلالات بینایی و ضعیفی چشم باشد توسط پزشک شناسایی شده و شانس درمان در آن ها به مراتب بیشتر از بزرگسالان است.

مشکلات بینایی در کودکان و بررسی دلایل ضعیفی چشم در کودکان

علائم اختلالات بینایی و ضعیفی چشم در کودکان

در این مقاله می خواهم درباره تمامی علائم هشدار دهنده ی بینایی و ضعیفی چشم کودکان صحبت کنم.

هر علائمی می تواند در سنین مختلف متفاوت باشد و به شکلی متفاوت خود را نشان دهد که بچه ها را دچار چالش های بینایی کند.

در ادامه مقاله در خصوص انواع علائم هشداره دهنده بینایی در سنین مختلف کودکی صحبت خواهم کرد.

علائم اختلالات و ضعیفی چشم کودکان

اختلالات بینایی و ضعیفی چشم در کودکان زیر یک سال

لازم است بدانید بینایی نوزادان در بدو تولد کامل نیست و به مرور سطح دید و بیناییشان تکامل می یابد.

اما حواستان باشد، فرزند شما باید بعد از ۳ ماهگی بتواند اسباب بازی هایش(توپ، جغجغه، عروسک و…) را با چشمانش رد یابی کند یعنی بتواند با چشمانش آن شی را دنبال کند .

اگر متوجه شدید که نوزاد شما قادر نیست تا با چشمانش اسباب بازی هایش را دنبال کند برای اینکه خیالتان از بینایی او و وضعیت سلامت چشمانش راحت شود، او را نزد چشم پزشک ببرید.

اگر فرزند شما کمتر از ۴ ماه دارد، ممکن است دنبال نکردن اشیا با چشم هایش یک مساله عادی و بی اهمیتی باشد. اما بعد از ۴ ماهگی این مساله می تواند یک هشدار برای بینایی او به شمار بیاید که اگر بررسی نشود ممکن است در آینده اختلالات بینایی به شکل وسیع تری در او بروز پیدا کند.

علائم ضعیفی چشم در کودکان و اختلالات بینایی در آن ها

تنبلی و ضعیفی چشم در کودکان تا سن پیش دبستانی

خوشبختانه کودکان در این سن می توانند مشکلات بیناییشان را با والدین خود در میان بگذارند و به همین دلیل کار والدین راحت تر می شود و می توانند سریع تر فرزندشان را نزد چشم پزشک ببرند.

یکی از اختلالات بینایی در کودکان ۵ تا ۷ سال، تنبلی چشم(آمبولیوپی) است اما چون مشکلات جدی در دید  کودک به وجود نمی آورد، به همین دلیل شکایتی از بینایی خود ندارد و حرفی به والدین خود نمی زند.

اما شما باید حتمن و به طور مرتب کودکتان را نزد چشم پزشک ببرید .

پزشک با بررسی های دقیق و کامل و انجام آزمایشات لازم می تواند اختلالات بینایی کودک را تشخیص دهد و درمان را که غالبا تجویز عینک است شروع کند.

آزمایش های سلامت چشمی برای کودک شما بسیار موثر است حتی اگر او هنوز خواندن و نوشتن را یاد نگرفته باشد!

گاهی لازم است برای درمان تنبلی چشم، یکی از چشم های کودک تان را با چشم بند، ببندید.

مشکلات بینایی و تنبلی چشم تا سن پیش دبستانی

ضعیفی چشم کودکان در دوره دبستان

در این سن می توان با شناسایی علائم زیادی در کودکتان متوجه ضعیفی یا اختلال بینایی در او شوید. کودک برای یادگیری دروس مدرسه، خواندن و نوشتن باید از بینایی خوبی برخوردار باشد.

یکی دیگر از علائم هشداردهنده ضعیفی چشم در کودکان در سن مدرسه این است که کودک نتواند از فاصله ی دور تر تخته را ببیند، یا از فاصله متوسط در دیدن مانیتور به مشکل بر می خورد و یا توانایی مطلوبی در خواندن کتاب از فاصله ی نزدیک ا ندارد.

یکی از توانایی های کودکان در دوران ابتدایی این است که او حافظه ی بینایی خوبی داشته باشد، یعنی وقتی به تخته نگاه می کند بتواند چشمش را به دفترش بی اندازد و مطلب روی تخته را در دفترش  یادداشت کند.

یا اینکه وقتی صفحات کتاب را ورق می زند یا اشیاء متحرک (مثل توپ در زنگ ورزش) را دنبال می کند بتواند آن ها را با چشم دنبال کند و اصطلاحا رد آن را گم نکند.

از مهارت های دیگری که کودک شما باید در سنین مدرسه به ویژه کلاس اول داشته باشد این است که از هر دو چشم به طور هماهنگ استفاده کند، یعنی وقتی شی را دنبال می کند و کتاب را ورق می زند حرکت دو چشم هماهنگ باشد و مشکل انحراف چشمی نداشته باشد.

همچنین باید بتواند اطلاعات تصویری را به درستی به ذهنش بسپارد تا هنگام نقاشی کشیدن یا ترسیم اشکال با مشکل مواجه نشود یا بتواند به درستی و به موقع  به توپ ضربه بزند

ضعیفی چشم کودکان در دوران مدرسه

علائم ضعیفی چشم کودکان چیست؟

علائم و نشانه های ضعیفی چشم در کودکان به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد که کودک شما را آزار می دهد و می تواند به شما گطارش دهد که برخی از مهم ترین علائم عبارتند از:

 • مالیدن پیاپی چشم ها و یا چشمک زدن
 • کم توجهی به اشیاء و اسباب بازی ها
 • خودداری از خواندن و یا هر کاری که نیاز به دید نزدیک دارد
 • احساس ناراحتی و خستگی مداوم در چشم ها
 • سر کج کردن به یک سمت
 • سردردهای پیاپی
 • در هنگام کار یا بازی، وسایل را نزدیک به صورت نگه می دارند.
 • پوشاندن و بستن یک چشم
 • چرخش چشم به داخل یا خارج
 • نداشتن تمرکز در هنگام رو خوانی کردن
 • عملکرد ضعیف در حفظیات
 • دوبینی

علائم ضعیف شدن چشم در کودکان

والدین عزیز توجه کنید ممکن است فرزند شما دارای برخی از این مشکلاتی که به آن اشاره کردم باشد و شما با در میان گذاشتن این مشکلات با برخی از آشنایانتان و افراد نا آگاه، به اشتباه راهنمایی شوید و بیماری فرزند شما را به غلط به اختلال بیش فعالی تعبیر کنند.

به همین خاطر حتمن کودک خود را برای چکاپ و بررسی وضعیت چشم های او، نزد یک اپتومتریست و یا چشم پزشک ببرید.

ضعیفی چشم کودکان یک امر طبیعیست که با گذشت زمان و با تجویز عینک و یا لنز طبی درمان خواهد شد.

مشکلات شایع بینایی در بین تمامی کودکان

این نوع مشکلاتی که از آن ها در این بخش صحبت خواهم کرد مشکلات شایعی هستند که ممکن است برای هر کودکی اتفاق بیفتد، در صورتی که هر کدام از علائم را در فرزندتان مشاهده کردید او را حتما نزد یک چشم پزشک  ببرید.

 • مشاهده رنگ سفید مایل به خاکستری در مردمک چشم
 • خارش و ناراحتی چشم ها
 • درد چشم
 • خیره شدن به نقاط دور و عدم تمرکز
 • قرمزی چشم به طور مداوم و طولانی مدت
 • آبریزش دائمی چشم
 • پوسته پوسته شدن یا چرک دور چشم
 • حساسیت به نور
 • افتادگی پلک

اگر فرزند شما دچار چنین مشکلاتی شد نگران نباشید، این علائم ها با تشخیص پزشک به راحتی قابل درمان می باشد.

علائم اختلالات بینایی در کودکان

انواع بیماری های چشمی در کودکان

اختلالات چشمی و یا ضعیفی چشم در کودکان به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از: بیماری های انکساری و بیماری غیر انکساری.

هنگامی که نوری وارد چشم می شود ولی بر روی شبکیه متمرکز نمی شود، باعث تاری دید می شود که به این اختلال، اختلالات انکساری می گویند.

به اختلالات بینایی که در اثر بیماری های چشمی (مثل تومور های چشمی) ایجاد می شود، اختلالات غیر انکساری گفته می شود.

از اصلی ترین عیوب انکساری چشمی که در ۲۰% کودکان قابل مشاهده است میتوان به دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم،  تنبلی چشم، استرابیسموس یا چشم متقاطع اشاره کرد.

علائم دوربینی و ضعیفی چشم در کودکان

نزدیک بینی و دور بینی در کودکان چه علائمی دارد؟

ضعیفی چشم در کودکان می تواند به شکل های مختلفی خود را نشان دهد به این شکل که در دیدن تصاویر دور یا نزدیک مشکل داشته باشند.

نزدیک بینی یعنی کودک شما در دیدن اشیاء، تصاویر، انسان ها و… در فاصله نزدیک هیچ مشکلی ندارد اما در فاصله ی بیشتر دچار مشکل می شود.

دور بینی یا هایپروپی هم دقیقا بر عکس نزدیک بینی است یعنی کودک همه چیز را در فاصله ی دور تر بهتر می بینید اما دید او در فاصله ی نزدیک دچار مشکل می شود.

البته دور بینی در بین کودکان زیاد دیده نمی شود و اگر هم دچار این اختلال انکساری باشند تا سن ۷ سالگی درجه آن بسیار خفیف است.

نشانه های نزدیک بینی و اختلالات بینایی در کودکان

چشم آستیگمات در کودکان و علائم آن

همانطور که گفتم عیوب انکساری و ضعیفی چشم کودکان انواع مختلفی دارد. آستیگماتیسم نوع دیگری از اختلالات چشمی است مه می تواند در کودکان نیز مشاهده شود.

اختلال آستیگماتیسم یعنی قرنیه چشم به طور غیر طبیعی انحنا پیدا می کند و باعث می شود تا کودک یا افراد بزرگسال دچار تاری دید شوند.

خوشبختانه این اختلال به راحتی قابل درمان است. چشم هایی که دچار آستیگمات می شود معمولا دارای این علائم هستند:

 • احساس خستگی چشم ها
 • سر درد
 • چشم درد
 • مشکل هنگام خواندن

آستیگماتیسم در کودکان

تنبلی چشم در کودکان چه علائمی دارد؟

یکی دیگر از علت های ضعیفی چشم در کودکان AMBLYOPIA  یا تنبلی چشم می باشد که باعث کاهش بینایی در یک چشم می شود.

اغلب در نتیجه مشکل دیگری اتفاق می افتد  که در آن چشم تحریک بصری مناسب را دریافت نمی کند. این مساله معمولاً قابل پیشگیری است اما در صورتی که علت اصلی ایجاد آن تا قبل از ۶ سالگی کودک شناخته و برای درمان آن اقدام شود.

تنبلی و شم و علائم ضعیفی چشم در کودکان

اختلال استرابیسموس در کودکان چه علائمی دارد؟

استرابیسموس که به آن چشم متقاطع  هم گفته می شود یکی از رایج ترین مشکلات چشمی در کودکان می باشد است که در آن چشم ها بهم ریخته می شوند.

امکان دارد یک یا هر دو چشم به سمت داخل (چشم های متقاطع) ، به بیرون (چشم های دیواره ای) ، به سمت بالا یا به سمت پایین بپیوندند.

گاهی ممکن است چندین علامت را به طور همزمان در یک کودک شاهد باشیم. به همین خاطر در این حالت باید دقت بسیار زیادی در زمینه درمان کودک به خرج داد و حتما با پزشک مشورت نمود.

کودکان زیر ۶ ماه ممکن است یک نوع متداول استرابیسم داشته باشند که ثابت نیست  و می آید و می رود.

درمان چشم های متقاطع در کودکان

این نوع استرابیسم ممکن است طبیعی باشد. استرابیسموس می تواند به دلیل ضعف عضلات در چشم باشد، در حالی که برخی از کودکان به سادگی با چشم متقاطع به دنیا می آیند.

علائم و نشانه های استرابیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  کودکی که چشمان خود را می لرزاند
 •  کودکی که نمی تواند به درستی فاصله اشیا را تشخیص دهد
 •  کودکی که یک چشم خود را می بندد تا بهتر بتواند ببیند
 • کودکی که دچار سرگیجه می شود
 • کودکی که چشمانش به سمت داخل یا خارج حرکت می کند

تشخیص به موقع و زود هنگام مشکل اساسی در پیشگیری از، از بین رفتن بینایی و ضعیفی چشم کودکان بسیار امر مهم و ضروری می باشد

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و اگر خدایی نکرده فرزند شما دچار اختلالات بینایی است با تشخیص به موقع و زود هنگام بتوانید هر چه سریع تر نسبت به درمان او اقدام کنید

 

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

لنز سبز برای چه افرادی مناسب است و با کدام تناژ پوستی و رنگ مو ست می شود؟

لنز رنگی سبز برای چه کسانی مناسب است

لنز سبز – خوب نوبتی هم باشه نوبت لنز جذابه سبز رنگه. لنز سبز جزو رنگ های اصلی و پر طرفدار هست که معمولا برای بیشتر چهره ها مناسب است البته به شرط اینکه تناژ درستی از این لنز انتخاب شود.

لنز رنگی سبز تیره جزو طبیعی ترین  و خاص ترین لنزهای رنگی است  که با آن می توانید چشمانی جذاب و درخشان و براق داشته باشید. شما می توانید با خرید لنز رنگی سبز چهره ای زیبا و شیک داشته باشید اما به شرط اینکه با استایل و رنگ لباس یا آرایشتان هم خوانی داشته باشد. در کنار اهمیت به زیبایی تیپ و چهره ی خود، اهمیت به سلامت چشم هایمان را از یاد نبریم.

در این مقاله مانند مقاله های پیشین قصد دارم در خصوص اینکه لنزمان را چه طور با میکاپ، استایل و رنگ موهایمان ست کنیم صحبت کنم. پس تا آخر این مقاله من و همراهی کنید چون قرار با هم یک استایل شیک و جذاب امروزی برای خودمون درست کنیم.

لنز سبز چه خصوصیاتی دارد؟

اگز می خواهید تغییر ظاهر بدهید و چند وقتیست که از ظاهرتان راضی نیستید و میکاپ تان تکراری شده، لنز سبز بهترین گزینه برای یک تغییر زیبا و دوست داشتنی است. لنز سبز تنها رنگی است که در نوع روشن و تیزه، با طبیعت همخوانی کامل دارد و چهره ی شما را جذاب، زیبا، جوان و بشاش نشان می دهد.

با گذاشتن لنز سبز، یک برجستگی در چشم شما ایجاد می شود که تاثیر مثبتی بر روی اطرافیان از لحاظ ارتباطی با شما می گذارد. برای خرید لنز سبز به سراغ تم های رنگی طبیعی تر بروید که رنگ چشم های شما را بهبود ببخشد و غیر طبیعی به نظر نرسد.

لنز های طبیعی سبز رنگ باعث شفافیت رنگ چشم های شما می شود که بهترین و طبیعی ترین آن ها لنزهای طوسی سبز و سبز عسلی و سبزهای تیره هاله ای هستند. البته روی چشم های روشن طبیعی لنز های سبز روشن بسیار طبیعی دیده خواهد شد.

خصوصیات لنز سبز

چگونه با گذاشتن لنز سبز زیباتر شویم؟

لنز سبز، از جمله لنزهایی که تیله ای هستند (یعنی دور آن ها به شکل هاله ای است نه یک خط مشکی بولد) همیشه جذاب بوده و طرفداران زیادی هم دارد.

البته انتخاب این رنگ کاملن سلیقه ای است و یا ممکن است شما لنزهایی رنگی زیادی امتحان کرده باشید و در بین آن ها رنگ لنز سبز تیله ای بهترین رنگی بوده که شما با آن زیباتر و جذاب تر شده اید.

پیشنهاد می کنم چه رنگ چشم های خودتان سبز است و چه از لنز رنگی سبز استفاده می کنید؛ همیشه سعی کنید رنگ هایی را برای آرایش، رنگ مو و لباستان انتخاب کنید که با رنگ چشم هایتان هم خوانی داشته باشد.

به دنبال این نباشید که چه رنگی مد است، بهترین رنگ برای شما رنگی است که با لنز سبز یا چشمان سبزتان همخوانی داشته باشد  و شما را زیباتر کند. وقتی  به نکات آرایشی و زیبایی دقت کنیم، اون موقع از مد خیلی جلوتر هستیم چون بهترین مد از نظر من چیزیه که مارو زیباتر کنه و به اصطلاح بهمون بیاد.

معمولا بهترین رنگ هایی که با لنز سبز ست می شوند، رنگ طوسی، عسلی یا رنگ های سرد هستند که می توانید برای استایل خود انتخاب کنید. البته نمی توان گفت فقط این رنگ ها را می توانید با لنز سبز انتخاب کنید چون بستگی  دارد شما چه تنالیته از لنز رنگی سبز را انتخاب کرده باشید که در ادامه ی این مقاله به آن پرداخته ایم.

لنز سبز رنگی چشم

بهترین تناژ لنز رنگی سبز مناسب برای  شما چیست؟

وقتی تصمیم گرفتید که بین های رنگ های متنوع لنزهای رنگی از لنز سبز استفاده کنید به رنگ چشم های واقعی خودتان خیلی دقت کنید چون لنزها روی چشم های تیره و روشن رنگ شان خیلی متفاوت خواهد شد.

اگر چشم هایتان خیلی تیره است به سراغ لنز سبز تیره نروید و لنزی را انتخاب کنید که متوسط روشن باشند. اگر چشم های خودتان روشن است و می خواید ظاهری طبیعی داشته باشید از رنگ های خیلی روشن استفاده نکنید و به سراغ رنگ هایی بروید که شبیه به رنگ چشم خودتان است یا با درجه روشنایی رنگ چشمانتان هم خوانی داشته باشد.

بهترین تناژ لنز سبز مناسب برای هر شخص

چه رنگی آرایش کنیم تا با لنزسبز همخوانی داشته باشد؟

برای اینکه آرایشتون با لنز سبزتون همخونی داشته باشه باید از سایه های رنگی شیک و جذابی برای پلک بالاییتون استفاده کنید، اگر می خواهید از سایه سبز استفده کنید حتمن یک رنگ دیگری را با آن ترکیب کنید و سایه ی یک دست سبز نزنید.

می توانید رنگ آن را بر اساس لباس یا اکسسوری که دارید انتخاب کنید. سایه های بژ، فیلی، گلبهی، سفید با ترکیب رنگ سبز می تواند به زیبایی و جذابیت شما خیلی کمک کند.

اگر می خواهید یک آرایش متفاوت و زیبا را با لنز سبز تجربه کنید، می توانید سایه ی بنفش را امتحان کنید. این رنگ در کنار لنز سبز آبی یک ترکیب فوق العاده خاص و متفاوت می شود.

البته پیشنهاد می کنم اگر رنگ پوستتان تیره است این کار را نکنید. برای اینکه نگاه طرف مقابلتان خسته نشود و وقتی خودتان به آینه نگاه می کنید احساس بهتری داشته باشید، می توانید از یک مانتو یا پیراهن آبی ملایم استفاده کنید چون اینجوری چشم هاتون بیشتر خودنمایی می کنند.

آرایش مناسب با لنز چشم سبز

خط چشم چه رنگی بکشیم؟

مدل خط چشمی که می کشیم خیلی مهم است که برای چشم های ما مناسب است یا نه؟ مثلا اگر چشماتون ریزه، خط چشم پهن و مشکی نباید بکشید.

ویا اینکه نباید از قسمت ابتدایی تا انتهایی چشمتون و با خط چشم پر کنید. بهتره که یک خط چشم نازک از وسط چشم تا انتهای چشم بکشید و کمی اونو گوشه دار کنید.

اما برای انتخاب رنگ خط چشم با لنز سبز، پشنهاد می کنم رنگ مکملشو امتحان کنید ( یعنی رنگ قرمز) یا حتی می تونید از خط چشم ارغوانی هم استفاده کنید چون استفاده از این رنگ ها نشان دهنده ی کمال گرایی است و در ترکیب با لنز سبز بسیار جذاب و فریبنده خواهد شد 😉

یکی دیگر از رنگ هایی که می توان به عنوان رنگ خط چشم با لنز سبز انتخاب کرد رنگ بادمجانی است این رنگ در کنار رنگ های صورتی و آبی ملایم بسیار زیبا خواهد شد پیشنهاد می کنم حتمن امتحان کنید بهترین رنگ آرایش با لنز رنگی سبز چشمی

لباس چه رنگی بپوشیم؟

اینکه چه لباسی بپوشیم که با لنز سبز ما همخوانی داشته باشد و در کل یک ترکیب و استایل خوشایندی داشته باشیم اول از همه به رنگ پوست ما بستگی دارد.

اما به طور کلی رنگ هایی که با رنگ سبز در تناقض باشند با یکسری اکسسوری یا کیف و کلاه و شالی که باعث تشدید رنگ سبز شود انتخاب خوبی است.

یا حتی می توانید در تیپ و استایلتان از رنگ قرمز استفاده کنید چون قرمز مکمل رنگ سبز است و اگر قسمت های کوچکی از زیورآلات یا لباستان، قرمز باشد با لنز سبز ترکیب فوق العاده ای خواهد شد.

لباس های شیری رنگ، زرد، لیمویی، خردلی، نسکافه ای را می توانید با لنز سبز پر رنگ تر مانند سبز زیتونی، سبز جنگلی یا سبز لجنی استفاده کنید.

اگر لنزتان سبز روشن است (طوسی سبز، سبز یخی، سبز عسلی یا سبز آبی روشن) بهتر است رنگ لباس هایتان تیره تر باشد، چون این تضاد باعث زیبایی و جذابیت بیشتر شما خواهد شد.

بهترین رنگ پوستی که با لنز سبز ست می شود چیست؟

مهمترین مساله ای که می تواند در جذابیت یا بالعکس چهره ی زننده با لنز سبز تاثیر گذار باشد، رنگ پوست و مو است. اگر بدانید کدام تناژ لنز سبز را با رنگ پوستتان هماهنگ کنید، آن وقت است که با گذاشتن لنز به چهره ای و جذاب و زیبا دست پیدا خواهید کرد.

اما اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید یعنی لنزی را انتخاب کنید که رنگ آن با رنگ پوست و موی شما هماهنگی نداشته باشد، چهره ی شما به جای زیبا شدن تبدیل به چهره ای ناخوشایند خواهد شد.

انتخاب درست رنگ لنز براساس تناژ  پوستی

بهترین تناز لنز سبز با پوست سبزه و برنز

اگر پوستتان برنزه و تیره است و دوست دارید از لنز سبز استفاده کنید بهتر است لنزهای سبز روشن خریداری نمایید. لنز سبز روشن با موی بلوند و عسلی ترکیب بسیار خوبی خواهد شد و شما را بسیار زیباتر و جذاب تر خواهد کرد. با این ترکیب چهره ای شاد و هماهنگ خواهید داشت و دیگران دوست ندارند چشم از روی شما بردارند.

بهترین رنگ لنز سبز با پوست سبزه و برنز

بهترین تناژ لنز سبز برای پوست های روشن

همیشه گفتم که سفید پوست ها خیلی راحت تر می تونن رنگ ها را انتخاب کنند. اگر پوست روشنی دارید و می خواهید از لنز سبز استفاده کنید به سراغ لنزهای تیره تر بروید البته لنزهای متوسط روشن و لنز سبز عسلی هم برای شما بسیار گزینه خوبی خواهد بود.

اما به دلیل اینکه بین رنگ پوست تان و رنگ چشمتان تضادی ایجاد شود زیباتر شوید، لنز سبز جنگلی، لنز سبز زیتونی و سبز لجنی تیله ای را به شکا پیشنهاد می کنم.

بهترین اناژ لنز سبز برای پوست های روشن

انتخاب رنگ لنز بر اساس رنگ مو

رنگ موی مناسب با لنز سبز

همانطور که گفتم یکی از مولفه های مهم دیگر که برای انتخاب لنز رنگی بسیار تاثیر گذار است، رنگ مو می باشد. با انتخاب هوشمندانه و اصولی رنگ مو می توانید چهره ای زیبا، مدرن، شاد و امروزی داشته باشید.

می تونید موهاتونو هایلایت کنید یا مش کرم رنگ کنید و از لنز سبزی که مناسب پوسستون هست استفاده کنید. اینجور رنگ ها برای روزمره بسیار مناسب هستند چون رنگ های جیغی نیستند و بعد از یک مدت خسته ننده نمی شوند

بهترین رنگ مو با لنز چشم سبز

رنگ موی قرمز

رنگ موی قرمز یا شرابی و درکل رنگ موهای گرم با پوست روشن و لنز سبز در کنار یکدیگر بسیار جذاب خواهد شد اما از آنجایی که ممکن است رنگ قرمز دلتان را بزند و بعد از یک مدت خسته کننده باشد می توانید از رنگ موهای گرم که با رنگ قرمز ترکیب شده اند استفاده کنید.

مثل رنگ قهوه ای فندقی یا هایلایت های قرمز و شرابی. البته اگر پوستتان روشن نیست و کمی سبزه هستید و م یخواهید از رنگ موهای تیره تر استفاده کنید باید تناقضی بین رنگ آرایش و رنگ لنزتان با رنگ و مو پوست تان به وجود بیاورید.

رنگ موی قرمز و صورتی با لنز رنگی سبز

رنگ موی قهوه ای

رنگ موی قهوه ای یک رنگ ایده آل برای ما خانم ها بوده و هست و هیچ وقت هم خسته کننده نمی شود. رنگ موی قهوه ای تالیته های رنگی بسیار گسترده ای دارد. از رنگ های قهوه ای تیره گرفته تا بلوندهای خیلی روشن کرم عسلی. رنگ فهوه ای کاکائویی که متوسط روشن باشد با پوست سفید و لنز سبز بسیار عالی خواهد شد.

اما اگر پوستتان تیره تر هست به سراغ رنگ موی روشن تر بروید مثل قهوه ای عسلی، عسلی کارملی و.. رنگ موهاییی که در آن نقره ای خاکستری دارند با لنز سبز هماهنگی ندارند و بهتر است استفاده نکنید.

رنگ موی قهوه ای با لنز چشم سبز

رنگ موی بلوند طلایی

رنگ طلایی جزو رنگ های گرم است و با لنز سبز بسیار هماهنگ می باشد. وقتی موهایتان را طلایی می کنید و از لنز سبز رنگ استفاده می کنید رگه هایی از رنگ طلایی در چشمتان دیده می شود و باعث می شود لنز در چشمتان طبیعی تر دیده شود.

کسانی که پوست خنثایی دارند بهترین رنگ مو با لنز سبز، رنگ موی طلایی است. اما اگر پوست گرمی دارید از رنگ موی عسلی طلایی یا شکلاتی با لایت های طلایی استفاده کنید. اگر هم تناژ پوستی سردی دارید پیشنهاد می کنم موهایتان را یک دست طلایی نکنید بلکه  موهایتان را لایت یا مش های طلایی بکنید.

رنگ موی بلوند با لنز رنگی سبز

با کیفیت ترین لنزهای رنگی سبز

کمپانی های بسیار زیادی از تولید کنندگان برندهای مختلف لنز چشم هستند که در آرشیو رنگ های متنوع لنزهای رنگی وطبی خود نیز لنز سبز را قرار داده اند و با تناژها و کیفیت های مختلف تولید می کنند. در این بخش می خواهیم چند رنگ از پرطرفدار ترین و بهترین مارک لنز نگی سبز را به شما عزیزان معرفی کنیم

لنز رنگی سبز طبی و زیبایی با اکسیژن رسانی بالا و رطوبت رسانی خوب

 • سوییتی پیچی برند سوییتی رنگ طوسی سبز روشن بدون دور
 • بیگ پوپیل گری گرین برند ترسا لاکچری بدون دور طوسی سبز روشن وسط عسلی
 • جورجیو برند ترسا لاکچری دور تیله ای طوسی سبز روشن
 • جونیپر برند اپرا طوسی سبز دوردار متوسط روشن
 • ساتین گری برند فرشتون دوردار طوسی سبز کاملن روشن
 • کاملیا برند ترسا لاکچری طوسی سبز آبی کاملن روشن بدون دور
 • آلوئه ورا برند فرشتون طوسی سبز روشن دوردار
 • اش گلدن هیزل برند فرشتون عسلی سبز کاملن روشن بدون دور
 • سوییتی براون برند سوییتی عسلی سبز شامپاینی دور تیله ای متوسط روشن
 • مینی آوا گری برند مینی آوا طوسی با ته رنگ سبز بدون دور کاملن طبیعی
 • سوییتی گری برند سوییتی طوسی سبز دور تیله ای روشن
 • لناگری برند ترسا لاکچری طوسی روشن با ته رنگ سبز بدون دور
 • مجیک اسموک برند ترسا لاکچری طوسی با تن سبز آبی کاملن روشن بدون دور
 • مانتیس برند اپرا رنگ سبز جنگلی روشن با دور هاله ای
 • مون ناوی برند ترسا لاکچری عسلی با ته رنگ سبز روشن با دور خفیف
 • میامی برند رز سبز جنگلی متوسط روشن دوردار
 • میستیک برند اپرا طوسی سبز کاملن روشن با دور خفیف
 • هند مید گری برند ترسا طوسی سبز وسط عسلی دودار
 • سیتروس برند اپرا سبز فسفری روشن بدون دور
 • ویوید گرین برند رز طوسی سبز فیروزه ای متوسط روشن بدون دور
 • اسکای گری برند فرشتون طوسی سبز کاملن روشن بدون دور

سایر برندها

 • پیور گرین برند لازورد سبز جنگلی بدون دور روشن
 • جیالو برند لابلا سبز جنگلی متوسط روشن بدون دور
 • چارمینگ گرین برند دهب سبز عسلی روشن دوردار
 • دازلبن گرین برند لومینوس سبز یسمی دوردار متوسط روشن
 • زیرکون برند نچرال طوسی سبز آبی روشن بدون دور
 • آمبرپین برند جمستون سبز عسلی بدون دور متوسط روشن
 • آنستتیک آکوا برند آناستازیا سبز خالص متوسط روشن دوردار
 • آنستتیک فونستا برند آناستازیا سبز جنگلی متوسط روشن
 • اسمیرالدابرند سولوتیکا سبز جنگلی روشن دوردار و بدون دور
 • الیوا برند لابلا سبز عسلی متوسط روشن
 • امرالد برند لابلا طوسی سبز روشن بدون دور
 • اوشن گری برند پلی ویو طوسی سبز روشن بدون دور
 • برلیانت برند لابلا طوسی سبز عسلی دوردار روشن
 • بوژیوس برند سولوتیکا سبز خالص متوسط روشن بدون دور

دوستان گرامی توجه داشته باشید لنزهای رنگی که در اینجا نام بردیم تنها بخشی از صدها لنز رنگی سبز می باشد. برای مشاهده تمامی رنگ های لنز رنگی سبز در تنالیته های مختلف و هم]نین با متزیال ها و قیمت های آن می توانید اینجا کلیک کنید.

همچنن می توانید برای انتخاب و خرید بهترین لنز سبز از فروشگاه ایران لنز با مشاورین مابه صورت رایگان ارتباط برقرار نمایید.

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

لنز عسلی با چه رنگ پوست و مو و آرایشی مناسب تر هست؟

لنز چشم رنگی عسلی

لنز عسلی به عنوان یکی از پرطرفدارترین لنزهای رنگی به شمار می آید و تقریبن میشه گفت با همه ی تناژهای رنگ پوستی هماهنگی داره و برای  بیشتر چهره ها  مناسبه.

تقریبن میشه گفت این رنگ لنز چشمی، ترکیبی از رنگ سبز و قهوه ایه که یک رنگ طبیعیه و کسانی که نمی خواهند تغییر محسوسی کنند، بیشتر طرفدار این رنگ هستند.

با گذاشتن این لنز، نگاهتان گیرا و جذاب تر خواهد شد که البته دارای طیف های گسترده ای هست که باید بر اساس تناژ پوستی و رنگ مو و میکاپ هر فرد، به درستی انتخاب شود.

برای اینکه بدانید کدام طیف لنز رنگی عسلی برای چهره ی شما مناسب تر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

لنز عسلی به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

این لنز تناژ گرمی دارد و به طور کلی به کسانی پیشنهاد می شود که رنگ پوست شان هم تناژ گرم دارد، یا اینکه موهایشان تن قهوه ای، خاکی، عسلی، آجری، زیتونی سیر و… دارد.

اگز از طرفداران لنز رنگی عسلی هستید، وقتی می خواهید میکاپ کنید سعی کنید در رنگ آرایشتان یک ردی از رنگ عسلی یا قهوه ای یا رنگ هایی شبیه به آن داشته باشید، چون به زیبایی و گیرایی چشمانتان خیلی کمک می کند.

البته با اینکه بیشتر مردمان آسیایی دارای تناژ پوستی گرم هستند اما این رنگ لنز در همه جای دنیا پرطرفدار است و می توان با یک آرایش مناسب، به زیبایی دلخواه دست پیدا کرد.

لنز عسلی به چه کسانی می آید

سفید پوست ها از کدام طیف لنز عسلی باید استفاده کنند؟

خوشبختانه می توان گفت بیشتر لنزهای رنگی برای سفید پوست ها مناسب است و با گذاشتن لنز رنگی بسیار جذاب و تو دل برو خواهند شد.

این رنگ لنز بسیار بسیار برای سفید پوست ها مناسب است و با آن جذاب خواهند شد.

اگر تناژ پوستی شما سفید و سرد است از لنز طوسی عسلی، استفاده کنید. اما اگر تناژ پوستی شما سفید و گرم است از لنز قهوه ای عسلی ،عسلی خاکی، عسلی سبز و… استفاده کنید.

لنز عسلی برای پوست های سفید

بهترین طیف رنگی لنز عسلی برای پوست های برنزه و گندمی چیست؟

اگر پوست شما گندمی و سبزه یا برنز است باید از لنزهای رنگی تناژ گرم اما روشن استفاده کنید.

در اصل باید رنگی را انتخاب کنید که باعث شود چشم های شما جلوه ای خاص پیدا کند و نگاهی گیرا داشته باشید.

کسانی که رنگ پوشتشان گندمی و سبزه است، بهتر است به سراغ لنزهای رنگی با تناژ سبز و آبی و یخی نروند چون باعث ایجاد یک ناهماهنگی در چهره شان می شود و زیباییشان را زیر سوال می برد.

بهترین رنگ لنز برای این افراد لنزهای رنگی گروه عسلی مثل: خاکی، عسلی قهوه ای، عسلی سبز، طوسی عسلی، کاراملی و رنگ هایی با این تناژ است که می توانند از درجه های روشن آن استفاده کنند.

اگر از این رنگ لنزها استفاده می کنید برای اینکه چهره ای یکنواخت و بی روح نداشته باشید بهتر است از سایه چشم با رنگ متضاد استفاده کنید تا چشمانتان گیرا تر شود.

لنز عسلی مناسب برای پوست های گندمی و برنز

بهترین تناژ لنز عسلی برای پوست های تیره

اگر پوست شما تیره است و نمی دانید از چه رنگ لنزی باید استفاده کنید، باید بگویم لنزهایی که در طیف عسلی و قهوه ای هستند بهترین اتخاب برای شما می باشد.

اما باید از رنگ هایی استفاده کنید که برعکس پوست های گندمی، درجه آن روشن نباشد چون به قول معروف چهرتون با گذاشتن لنزهای روشن تو ذوق می زنه یا حتی ممکنه با یک انتخاب اشتباه چهرتون ترسناک بشه.

پس بهترین رنگ های لنز برای پوست های تیره، لنز سبز عسلی، عسلی خاکستری، عسلی دودی، قهوه ای فندقی، قهوه ای گرم می باشد.

با گذاشتن لنزهای رنگی با این تنالیته، قطعن نگاهی جذاب و گیرا و نافذ خواهید داشت که همه مجذوب شما خواهند شد.

پیشنهاد من اینه که اصلن به سراغ لنزهایی که رنگ فانتزی دارند (مثل صورتی و بنفش) نروید، همچنین لنز های رنگی آبی، طوسی، یخی برای شما مناسب نخواهد بود.

لنز رنگی عسلی مناسب برای پوست های تیره

چه جوری رنگ موهامون و با رنگ لنزمون ست کنیم؟

انتخاب درست رنگ مو می تواند نقش زیادی در جذابیت چهره ی شما داشته باشد و بالعکس. اگر نتوانید رنگ مو و لنزتون و با هم ست کنید جذابیت چهره ی خودتونو از دست میدید.

برای اینکه بدونید بهترین رنگ مو مناسب با رنگ پوست شما و لنز های تنالیته ی عسلی چیه، ادامه ی این مقالرو از دست ندید

بهترین رنگ مو که مناسب با لنز عسلی باشد چیست؟

معمولا چون رنگ لنز چشم عسلی یک رنگ گرم است، بهترین رنگ مویی که می تواند با ان ست شود، رنگ موی قهوه ای است.

البته رنگ مو قهوه ای هم طیف رنگی بسیار وسیعی دارد که باید با توجه به رنگ پوستتون، یکی را انتخاب کنید.

مثلا رنگ موی قهوه ای که در آن کمی قرمزی دارد برای پوست های گرم بسیار مناسب است و با لنز رنگی که در آن رنگ عسلی دیده میشه، بسیار شیک می شود.

اما کسانی که تناژ پوستی شان سرد است بهتر است از رنگ موی قهوه ای استفاده کنند که در آن تناژ دودی و خاکستری دارد، اینجوری با لنزهای گروه رنگی عسلی بسیار جذاب خواهند شد

آیا لنز رنگی عسلی با موی بلوند و روشن تناسب دارد؟

اگر موهایتان بلوند و روشنه و می خواهید از لنزهای رنگی عسلی استفاده کنید، من پیشنهاد می کنم به سراغ رنگ های تیره تر بروید. مثل عسلی شکلاتی، عسلی فندقی و عسلی دور مشکی

اگر هم در میکاپتان از سایه چشمی استفاده می کنید، لنزهای عسلی را انتخاب کنید که دور تیله ای هستند و درجه ی روشنی دارند.

حواستون باشه که رنگ ابروها و موهاتون با هم تفاوتی نداشته باشه چون ممکنه چهرتون و ناخوشایند و غیر جذاب کنه.

لنز عسلی مناسب با موی بلوند

با موی مشکی کدام تنالیته ی لنز رنگی عسلی جذاب تر خواهد بود؟

با موهای تیره و لنز رنگی عسلی، چهرتون خیلی جذاب میشه. چون این رنگ لنز  یک رنگ طبیعی هستش و شما به شکل طبیعی یک تغییر نامحسوس اما شیکی خواهید کرد.

اگر پوستتون روشنه و موهاتون مشکی، می تونید از لنزهای عسلی که هم درجه روشن و هم درجه ی تیره استفاده کنید.

اما اگر پوستتون تیرست و موهاتونم تیرست بهتره از درجه متوسط روشن استفاده کنید.

اگر در میکاپتون از سایه های رنگ سرد و تیره مثل، آبی سرمه ای، مشکی، خاکستری، قهوه ای دودی و … استفاده می کنید بهتره که لنز خاکستری عسلی یا عسلی سبز خریداری کنید.

اگر هم می خواهید لنزتون طبیعی تر به نظر برسه از لنز های تیره تر مثل عسلی قهوه ای استفاده کنید.

لنز عسلی با موی مشکی خوب میشه؟

کسانی که رنگ موهای فانتری دارند از چه رنگ لنز چشم عسلی استفاده کنند؟

کسانی که رنگ موهاشون صورتی، بنفش، آبی و در کل رنگ فانتری هست و می خواهند از لنز رنگی استفاده کنند، بهتره از لنزی استفاده کنند که تناژ قهوه ای یا عسلی داشته باشه.

شاید تعجب کنید و بگید لنزهای رنگی که هم خوانی بیشتری با این رنگ موها دارند، برای این افراد بهتر و مناسب تره.

اما من میگم اگه هم رنگ مو و هم رنگ لنز فانتزی باشه، جذابیت خودشو از دست میده و ممکنه بچهره ی اون شخص و زننده کنه

اما اگه با یک رنگ موی فانتزی، مثل صورتی و آبی و بنفش از یک لنز رنگی عسلی دوردار، یا عسلی قهوه ای یا حتی خاکستری رنگ استفاده کنید چهرتون خیلی شیک و گیرا میشه

لنز عسلی مناسب با رنگ موی فانتزی

بهترین رنگ آرایش با لنز عسلی

چشم های روشن همیشه جذاب بوده و هست و تاثیر زیادی هم در گیرایی و زیبایی چهره داره.

چشم های عسلی یکی از آن رنگ های روشنی است که در زیبایی افراد نقش زیادی دارد چه رنگ طبیعی چشم های خود فرد باشد و چه از لنز رنگی عسلی استفاده کرده باشد.

اگر می خواهید بدانید با چشم های عسلی چه جوری باید آرایش کنید در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید

آرایش ملیح و ملایم با لنز چشم رنگی

اگر طرفدار آرایش های ملایم و دخترونه هستید و دوست دارید از لنز رنگی عسلی استفاده کنید یا چشم های خودتون عسلیه، مناسب ترین آرایش برای شما آرایشیه که یک سایه ی کمرنگ و ملیح بزنید مثل سایه کرمی، صورتی شبیه به رنگ پوست و… و یک خط چشم مشکی بلند بکشید.

با این کار چهرتون خیلی زیبایی طبیعی به خودش پیدا میکنه و خیلی هم جذاب میشید جوری که بقیه دوست ندارن چشم ازتون بردارن.

برای اینکه رنگ چشماتون بیشتر خودنمایی کنه می تونید از رنگ متصاد عسلی برای سایه زدن استفاده کنید مثل: سایه ی آبی، سورمه ای، بنفش .

البته اگر دوست دارید میکاپتون نچرال و دخترونه باشه بهتره که از سایه های کمرنگ تر و ملایم تر آبی استفاده کنید.

آرایش ملیح و ملایم با لنز عسلی

آرایش غلیظ و اسموکی

آرایش غلیظ اسموکی که با رنگ خاکستری و دودی و طوسی تیره انجام میشه با گذاشتن لنز چشمی عسلی خیلی شیک و جذاب میشه چون یک تضادی به وجود میاره که چشم هارو با نفوذ تر و گیرا تر نشون میده.

البته اگه رنگ پوستتون تیرست از آرایش های اسموکی صرف نظر کنید چون چهرتون حالت گرفته و نا خوشایند پیدا می کنه و جذابیتتون و از دست میدید.

برای آرایش غلیظ مثل اسموکی  می تونید از رنگ های پر رنگ تر دیگه ای هم استفاده کنید تا رنگ چشماتون بیشتر خودنمایی کنه. مثل سایه ی آبی سورمه ای یا خط چشم تیره رنگی.

بهترین تنالیته لنز عسلی با آرایش غلیظ و اسموکی

چه جوری با گذاشتن لنز رنگی یک آرایش خاص و شیک داشته باشیم؟

اگر طرفدار آرایش های غلیظ هستید، استفاده از سایه های اکلیلی پر زرق و برق باعث میشه چشماتون خیلی جذاب به نظر برسه.

اگر دوست ندارید آرایشتان خیلی غلیظ باشه اما تغییراتتان به چشم بیاد، می تونید از سایه های عسلی، آجری یا قهوه ای استفاده کنید و یک خط چشم بلند مشکی بکشید.

یا حتی از سایه سبز هم می تونید کمک بگیرید چون ترکیب اون با لنز رنگی عسلی نتیجه خوبی خواهد داشت.

اما به نظر من آرایش ملیح و لایت با این لنز نتیجه ی بهتری داره و خیلی به زیباتر شدن چهره کمک می کنه چون چشم ها بیشتر می تونن خودنمایی کنند.

حط چشم گربه ای و سایه ی سفید در گوشه ی چشم با لنز های تنالیته ی گرم، هم یکی از آرایش هایی که خیلی زیباترتون میکنه. این مدل آرایش باعث میشه تا چشماتون درشت تر به نظر برسه و زیبایی تون دو چندان بشه.

بهترین لنزهای عسلی کدام است؟

لنزهای رنگی و طبی زیادی هستند که تنالیته ی عسلی داذرند و شما می توانید بر اساس توضیحاتی که داده شده بهترین گزینه را خریداری کنید.

در اینجا به برخی از پرطرفدارترین و بهترین لنزهای رنگی با تنالیته ی عسلی در انواع برندها اشاره کرده ام که می توانید در فروشگاه ایران لنز  به راحتی آن ها را سفارش دهید.

برند اپرا

 • آیسی براون (عسلی خاکی روشن بدون دور)
 • سان فلاور (میکس عسلی طلایی و سبز کاملن  روشن)
 • گیبونگ (عسلی خردلی روشن)
 • ماندلای (عسلی فندقی دوردار روشن)
 • رافیا (عسلی خاکی گرم روشن بدون دور)

برند سوییتی

 • پیچی براون برند سوییتی ( عسلی خاکیروشن بدون دور)
 • جین براون برند سوییتی ( عسلی قهوه ای با ته رنگ سبز دور دار متوسط روشن)
 • براون برند سوییتی (عسلی سبز شامپاینی متوسط روشن دور تیله ای)

برند فرشتون

 • دیوا هیزل (قهوه ای عسلی متوسط روشن)
 • پرمیوم هیزل ( عسلی طلایی دوردار روشن)
 • آلوئه ورا (طوسی سبز عسلی روشن دوردار)
 • لنز اش گلدن هیزل (عسلی طلایی فسفری بدون دور روشن)

برند ترسا لاکچری

 • شکلات (عسلی قهوه ای گرم متوسط روشن)
 • گلد آی (عسلی طلایی کاملن روشن)
 • لنا هیزل (طوسی با تن عسلی طلایی روشن)
 • مجیک کارامل (عسلی طوسی روشن بدون دور)
 • مون ناوی (عسلی سبز روشن)
 • هند مید (عسلی طلای، شامپاینی، کهربایی کاملن روشن با دور خفیف مشکی)
 • هیزل نات (عسلی خاکی روشن بدون دور)

برند مینی آوا

 • براون (قهوه ای عسلی بدون دور بسیار طبیعی متوسط روشن)
 • الیویا براون (قهوه ای عسلی دوردار متوسط)

سایر برندها

 • تایگر برند کورال ( عسلی شامپاینی بدون دور روشن)
 • سان یلو برند رز (عسلی خاکی با ته رنگ سبز روشن)
 • اسپرسو برند لابلا (عسلی خاکی متوسط روشن با دور خفیف)
 • اسپرینگ مل برند جمستون (طوسی سبز عسلی متوسط دوردار)
 • استون گری برند استلا کالرز ( طوسی نقره ای با ته رنگ عسلی متوسط با دور تیله ای)
 • اکسکلوسیو براون برند لابلا (عسلی گرم یک دست روشن بدون دور)
 • امبر برند هیپنوس ( عسلی خاکی بدون دور متوسط روشن)
 • امبر نچرال برند سولوتیکا ( سبز عسلی دور تیله ای توسط روشن)
 • ایوری برند پلی ویو (عسلی سبز بدون دور روشن)
 • براون برند دهب ( قهوه ای عسلی زیتونی بدون دورمتوسط روشن)
 • ل گری برند لورنس( طوسی عسلی متوسط روشن بدون دور)
 • گلو گری کارمل برند بلا (طوسی عسلی روشن دوردار)

 

برای دیدن تمامی رنگ های لنز عسلی اینجا کلیک کنید

برای خرید انواع لنز عسلی و مشاوره برای انتخاب بهترین رنگ لنز مناسب با پوست و چهره ی خود می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت درج شده است با مشارین ما به صورت رایگان ارتباط برقرار نمایید.

اشتراک گذاری
مقالات آموزشی

خرید لنز آبی به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

فروش لنز چشم رنگی آبی
لنز آبی یکی از رنگ هایی است که شاید هر شخصی بخواهد حداقل برای یک بار در طول زندگی اش آن را تجربه کند. برای ما ایرانی ها که بیشترمون چشم های تیره ای داریم، دیدن چهره ی اروپایی ها شگفت زدمون می کنه و شاید خیلی هامون دوست داشتیم که رنگ چشمای ما هم مثل اونا رنگی و روشن بود. رنگ چشم طبیعی به عوامل زیادی مثل ژنتیک، شرایط اقلیمی، خوراک مادر در زمان بارداری و… بستگی دارد. حتی یکسری از بیماری ها نیز می تواند در رنگ چشم تاثیر گذار باشد، حتمن یکسری افراد را یا از نزدیک و یا عکس شان را دیده اید که چشم های دو رنگی دارند. دو رنگی چشم بر می گردد به اختلال هتروکرومی مرکزی. هتروکرومی مرکزی بر اثر تغییرات در غلظت و ملانین موجود در بدن به وجود می آید که بر روی  رنگ پوست و مو و چشم تاثیر گذار است که در مقاله های بعد حتمن به طور مفصل در مورد آن صحبت خواهم کرد این مقاله را به خرید لنز آبی اختصاص دادم که اگر شما هم جزو طرفداران این رنگ لنز چشمی هستید با آگاهی بیشتری بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. لنز چشم رنگی آبی اقیانوسی

روانشناسی رنگ آبی

شاید همه ی ما تصورمان از رنگ آبی، نشان آرامش و پاکی باشد که البته همین طور هم هست اما علاوه بر این شما با گذاشتن لنز آبی حس وفاداری، اعتماد، تنهایی و حتی اندوه را منتقل می کنید. رنگ آبی رنگ آرامش بخش اعصاب و هوشیار کننده انسان است. هر انسانی با دیدن رنگ آبی، ذهنش فعال می شود و به فکر فرو می رود. اغلب کسانی که طرفدار رنگ آبی هستند، ذاتا به دنبال صلح و آرامش هستند و به همین دلیل با دیدن دریا و آسمان، درونمان آرام تر می شود. رنگ آبی طیف های گسترده ای دارد مثل: آبی نفتی، آبی فیروزه ای، آبی آسمانی، آبی یخی، آبی سورمه ای، آبی لاجوردی، آبی کاربنی، آبی روشن و….. جذابیت های لنز آبی چشم ها یکی از موثر ترین عضوهای صورت است و به خاطر همین هم می گویند چشم های فلانی حرف می زند یا از چشم هاش فهمیدم چی تو دلش بود یا از چشماش عصبانیت داد می زد و…. لنز آبی یک رنگ سرد است و وقتی با رنگ چشم های خودمون ترکیب میشه بهمون کمک می کنه تا چشمامون حالت طبیعی تری داشته باشه اما باید به درجه ی روشن بودن لنز هم توجه داشته باشیم. اگر از رنگ های آبی خیلی روشن استفاده کنیم باعث میشه چهرمون سرد و بی روح و غیر طبیعی به نظر برسه و همین باعث میشه دیگران باهامون سخت ارتباط برقرار کنن. مهمترین چیز در زیبایی اینکه هر کاری میکنیم حالت طبیعی چهرمونو از دست ندیم مگر اینکه هدفمون غیر طبیعی شدن باشه به نظر شما با گذاشتن لنز آبی در نظر دیگران چه تصوری از ما خواهند داشت؟؟؟

لنز آبی مناسب برای هر شخص

همانطور که گفتم لنز آبی یکی از لنزهای رنگی پرطرفدار و جذاب است که تقریبن همه ی ما ایرانی ها که چشم هایمان تیره است دوست داریم آن را امتحان کنیم. وقتی چشم های آبی برخی افراد را چه در بین نزدیکانمان، چه در تلویزیون و سینما و چه با دیدن نژادهای مختلف، می بینیم وسوسه تجربه ی این رنگ چشم به ذهنمان می رسد. خوشبختانه با وجود انواع لنز رنگی موجود در بازار می توانیم انواع رنگ های لنز چشم را امتحان کنیم. انواع رنگ لنز آبی مناسب با انواع پوست و مو امااااااااااا نکته ی مهم اینکه اون رنگ لنزی که انتخاب می کنیم اصطلاحا بهمون میاد یا نه لنز آبی  باعث میشه تا یک چهره ی آروم و خونسرد و با اعتماد به نفس بالا داشته باشید اما اگر تناژ رنگی اشتباهیرو انتخاب کنید ممکن نتیجه خوبی نداشته باشه و به قول معروف تو ذوق بزنه اگر علاقه مند به لنزهای گیرا و جذاب آبی هستید باید در درجه اول به رنگ پوست و موتون توجه کنید. در مقاله های قبلی در خصوص انواع تناژ پوستی صحبت کردیم و گفتیم چه رنگ پوستی می تواند از کدام رنگ های لنزی استفاده کند. در این مقاله صرفا درمورد لنز آبی صحبت می کنم که کدام تنالیته ی آبی برای شما مناسب تر خواهد بود انتخاب درست رنگ لنز براساس تناژ  پوستی

سفید پوست ها چه رنگ لنز آبی را انتخاب کنند؟

کسانی که پوستشون سفیده، راخت تر می تونن از لنز آبی استفاده کنند و دستشون نسبت به بقیه تو انتخاب این رنگ بازتره. اگر تناژ پوستیتون سرد، توجه کنید با خرید لنز رنگی آبی که آن هم سرد است برای خودتون چهره ی بی روح و سرد درست نکنید و با یک آرایش درست و رنگ موی مناسب تعادل رو تو چهرتون برقرار کنید. اگر چهره های روسی را می پسندید می تونید از رنگ آبی روشن ( مثل لنز دیپ بلو، لایت اسکای بلو با هندمید بلو ترسا) استفاده کنید اما اگر بیشتر تمایل دارید شبیه لبنانی ها یا ترکیه ای شوید لنز آبی عسلی ( مثل لنز جوردی بلو، آکوا بلو، لنابلو) و بهتون پیشنهاد می کنم. اگر هم چهره ی ایرانی می پسندید و دوست دارید با گذاشتن لنز، طبیعی به نظر برسید باید به سراغ لنزهای آبی تیره یا آبی خاکستری تیره (مثل لنز ادیکت پلانوف الو بلو یا فستیوال بلو تتن ۳) بروید. لنز آبی برای سفید پوست ها

پوست های متوسط یا گندمی کدام لنز آبی را انتخاب کنند؟

اگر پوستتون متوسط و گندمی پیشنهاد می کنم رنگ آبی عسلی یا آبی طوسی متوسط خریداری کنید چون این رنگ ها باعث میشه جذاب تر و طبیعی تر به نظر برسید. از لنزهایی که آبی سیر هستند ترجیحا استفاده نکنید چون باعث غیر طبیعی شدن چهرتون میشه مگر اینکه این سبک میکاپ و چهررو بپسندید. اگز پوستتون سبزست لنز آبی آسمانی و آبی طوسی متوسط روشن می تونه انتخاب مناسبی براتون باشه. لنز آبی برای پوست های گندمی و برنز

کسانی که پوست تیره دارند هم می تونن از لنز آبی استفاده کنند؟

ببینید پوست سبزه با پوست تیره فرق داره. پوست سبزه از نظر روشنایی یک رنگ متوسط  محسوب میشه به خاطر همین استفاده از لنز آبی مناسب باعث جذابیتش میشه. اما کسانی که  پوست تیره دارند بهتره فکر خرید لنز آبی با هر تنازی رو از سرشون بیرون کنند. این رنگ لنز معمولن نتیجه ی خوبی برای کسانی که پوست تیره دارند، نداره چون باعث تناقض زیادی توی چهره میشه مگر اینکه از لنزهای آبی تیره یا آبی اقیانوسی استفاده کنند.

چه رنگ مویی با لنز آبی بهتر ست میشه؟

در مقاله انتخاب رنگ لنز مناسب با رنگ مو توضیح دادم که اگر از رنگ موهای تناژ سرد ااستفاده می کنید، ترجیحا لنز رنگی با تناژ سرد خریداری کنید. لنز آبی تناژ سرد دارد اما ممکن است کمی چهره تان با این همه سردی بی روح به نظر برسه پس می تونید با آرایش و ترکیب رنگ موها به تعادل مورد نظر برسید. چه جوری در رنگ لنز و مو و پوستمون تعادل بر قرار کنیم؟

با موی بلوند کدام لنز بهتر است؟

وقتی حرف از موی بلوند می زنیم طبیعتا طیف گسترده ای از رنگ  موهای روشن به ذهنمان می رسد. در بیشتر موارد پوست سفید و موی بلوند با لنز آبی ترکیب خوبی می شود و اگر توجه کرده باشید بیشتر نژادها و ملیت هایی که چشم های آبی دارند رنگ پوست و موهاشون روشنه. اما اگر رنگ موهاتون بلوند پلاتینی هست پیشنهاد می کنم از لنز رنگی آبی روشن، طوسی آبی، آبی آسمانی یا سبز آبی استفاده کنید برای موهایی که بلوند روشن هستند و تناژ گرمی دارند لنز چشم آبی عسلی یا برعکس عسلی آبی انتخاب خیلی خوبیه. با موی بلوند طلایی هم می تونید از لنز آبی طبیعی استفاده کنید. لنز آبی برای موهای روشن و بلوند

با موی قهوه ای یا عسلی روشن کدام دسته از لنزهای آبی بهتر ست می شود؟

اگه رنگ موهاتون تناژ گرم و خیلی روشن داره مثل قهوه ای روشن یا عسلی روشن، تو انتخاب لنز آبی دستتون باز. اما من پیشنهاد می کنم از لنزهای آبی خیلی روشن که ترکیبی از رنگ های گرم داره استفاده کنید مثل آبی خاکی، آبی عسلی، آبی کارملی و… اگر هم دوست دارین از لنز آبی تیره استفاده کنید، از سایه های تیره تر می تونید کمک بگیرید تا جذاب تر به نظر برسید.

با موی مشکی پر کلاغی لنز آبی خوب میشه؟

در این مورد، انتخاب تناژ آبی برای خرید لنز چشم بستگی به رنگ پوستتون داره. اگر پوستتون روشنه خرید لنزهای آبی روشن، آبی یخی، طوسی آبی، آبی الماسی می تونه انتخاب خیلی خوبی باشه. اگر هم پوستتون تیرست هم رنگ موهاتون مشکیه پشنهاد می کنم از  خرید این رنگ لنز صرف نظر کنید. اما اگه پوستتون گندمی و متوسط و رنگ موهاتون پر کلاغیه، لنزهای آبی روشن، آبی آسمانی و آبی فیروزه ای به زیبا تر شدنتون خیلی کمک می کنه. لنز آبی برای موهای تیزه و مشکی

بهترین رنگ لنز برای عروس

استفاده از لنز رنگی برای عروس ها خیلی مرسوم شده که البته خیلی به زیبایی و جذابیت عروس کمک می کنه. اما نکته ی مهم در خصوص انتخاب رنگ لنز برای عروس خانم ها توجه به رنگ میکاپ و رنگ مو هست. البته که آرایشگر شما با توجه به سابقه و تجربه ای که داره حتمن بهتون بهترین و مناسب ترین رنگ و پیشنهاد میده. لنز آبی برای عروس اما اگه دوست دارید حتمن از لنز آبی استفاده کنید به توضیحاتی که در خصوص نکات انتخاب بهترین رنگ لنز آبی بر اساس تناژ پوستی و میکاپ و رنگ مو گفتم توجه کنید. البته شما عروسی و اون شب فقط شمایی که میدرخشی پس اصلن نگران نباشید.

بهترین برندهایی که لنز آبی دارند کدومه؟

خیلی از برندها هستند که لنزهای آبی تولید می کنند و انقد زیاده که نمی تونم همشو اسم ببرم اما اگر بخوام به برخی از پر فروش ترین و طبیعی ترین لنزهای آبی اشاره کنم می تونم این لنزهارو اسم ببرم:
 • مالیبو از برند اچرا به رنگ سبز آبی
 • آکوابلو از برند فرشتون له رنگ طوسی آبی عسلی
 • لنابلو از برند ترسا به رنگ طوسی آبی عسلی
 • بلو از برند مینی آوا به رنگ سبز آبی
 • دیپ بلو از برند اپرا به رنگ آبی خالص روشن
 • لایت اسکای بلو از برند اپرا به رنگ آبی خالص متوسط روشن
 • هندمید بلو از برند ترسا به رنگ آبی خالص متوسط
 • نیپال بلو از برند اپرا به رنگ آبی خالص
 • سوییتی بلو از برند سوییتی به رنگ سبز آبی
 • سوییتی پیچی بلو از برند سوییتی به رنگ سبز آبی
 • لومیر بلو از برند دهب به رنگ آبی عسلی
 • ادیکت بلو از برند آناستازیا به رنگ آبی عسلی
 • جوردی بلو از برند اپرا به رنگ آبی طوسی عسلی
برای خرید و مشاوره بهترین رنگ لنزآبی می توانید با مشاورین ما به صورت رایگان ارتباط برقرار نمایید.

 خرید انواع لنز چشم لنز آبی

اشتراک گذاری