درمان گیاهی آب سیاه چشم . در مقاله قبل به طور مفصل به بیماری گلوکوم یا همان آب سیاه چشمی پرداختم و از خطرات و مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کند صحبت کردم.

بیماری گلوکوم یک بیماری چشمی جدی و خطرناک است که می تواند باعث نابینایی فرد شود و ممکن است هیچ گونه علائم هشدار دهنده ای هم نداشته باشد ولی در بیشتر موارد بر اثر افزایش بیش از حد فشار داخل چشم رخ می دهد و به عصب بینایی آسیب می زند و سبب کوری می شود

در این مقاله قصد دارم در مورد روش های درمان گیاهی آب سیاه صحبت کنم. با من همراه باشید.

خلاصه ای از تعریف بیماری آب سیاه یا گلوکوم

زمانی که به اعصاب بینایی آسیبی وارد شود، رفته رفته بینایی فرد را تخت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد بیماری گلوکوم می شود.

گلوکوم می تواند بر اثر عوامل متعددی ایجاد شود اما مهم ترین دلیل آن، فشار فزاینده ایست که به داخل چشم وارد می شود.

وقتی فشار چشم بالا میرود، تصاویری که به مغز ارسال می شود تار هستند و در صورت عدم درمان، می تواند به از دست رفتن همیشگی بینایی تبدیل شود.

آب سیاه معمولا از سن ۴۰ سال به بالا ایجاد می شود اما در برخی از کودکان و نوزادان نیز این بیماری دیده شده است. آسیب دیدگی، بیماری دیابت، فشار خون بالا دلایلی بر ایجاد گلوکوم نیز هستند.

 بیماری آب سیاه چشمی

درمان گیاهی آب سیاه چشم

قبل از اینکه بخواهم در مورد چگونگی درمان گیاهی گلوکوم صحبت کنم لازم به ذکر است این را تاکید کنم که درمان گیاهی آب سیاه فقط یک درمان مکمل در کنار درمان طب نوین است و هیچ درمان قطعی گیاهی برای گلوکوم وجود ندارد.

اما بعضی از مواد و انجام نکات طبیعی می تواند کمک بسزایی در بهبود روند درمان آب سیاه کند تا بیمار به بهترین شکل به درمان های طب نوین  پاسخ دهد و یک مکمل بسیار خوبی برای درمان این بیماری چشمی باشد.

پیش از اقدام به شروع رژیم و یا انجام کاری که با سلامتی چشمی شما در ارتباط است با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

برای درمان گیاهی آب سیاه بایستی یکسری از عادات غذایی ناسالم را کنار گذاشت و از برخی غذاهای مغذی استفاده کرد.

بهترین مواد غذایی گیاهی برای درمان گلوکوم

طبق تحقیقات صورت گرفته، تغذیه ی صحیح و مناسب در سلامت چشم نقش مهمی دارد و حتی می تواند از روند پیشرفت آب سیاه هم جلوگیری کند.

بر اساس مطالعات اخیر، مصرف برخی از ویتامین ها و مواد مغذی می تواند بر IOP وشدت بروز و پیشرفت گلوکوم تاثیر داشته باشد.

به خصوص سبزیجات و میوه هایی که دارای ویتامین C و A بالایی هستند و همچنین دارای کاراتنوئیدهای مفید می باشند.

بنابراین مصرف سبزیجاتی که دارای برگ سبز مثل اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکسل هستند در رژیم غذایی بسیار موثر خواهد بود.

علاوه بر این مواد غذایی که دارای آنتی اکسیدان ها هستند می توانند باعث پیشگیری از آسیب بیشتر به اعصاب بینایی شوند .

آنتی اکسیدان ها که بخشی از درمان گیاهی آب سیاه به شمار می آیند در مواد غذایی مثل، چای سیاه و سبز،انار، کرن بری، توت و دانه های کتان و… وجود دارد.

از مواد طبیعی دیگری که به درمان گلوکوم کمک می کند می توان به هویج، لوبیا سبز، هلو، تربچه و چغندر اشاره کرد.

و اما مواد خوراکی که می تواند باعث تحریک و رشد گلوکوم شود خوردن بیش از خد قهوه و مواد کافئین دار است که باعث افزایش فشار داخلی چشم می شود.

درمان گیاهی و ویتامینی آب سیاه

ورزش های مناسب برای درمان گلوکوم

علاوه بر مواد غذایی که می تواند مکمل درمان گلوکوم باشد، انجام یکسری ورزش های ملایم نیز می تواند در حفظ سلامت چشم و درمان آب سیاه نقش بسزایی داشته باشد چون انجام تمارین ورزشی جریان خون را در چشم و دیگر اعضای بدن بهبود می دهد.

از سوی دیگر انجام یکسزی ورزش های سنگین و شدید باعث بالا رفتن فشار داخل چشم می شود که ابدا پیشنهاد نمی شود و برای بیمار بسیار خطرآفرین خواهد بود.

حتی انجام تمارین بخشی از ورزش یوگا نیز می تواند به افزایش IOP کمک کند که برای بیماران گلوکومی ممنوع است.

اگر به بیماری چشمی آب سیاه مبتلا هستید و می خواهید به انجام تمارین ورزشی یوگا بپردارید حواستان باشد از انجام تمارینی مثل نشستن های طولانی مدت رو به پایین، پایه، گذاشتن پاها به دیوار به سمت بالا، و خم شدن به جلو خودداری کنید.

درمان گیاهی آب سیاه با ورزش

کدام مکمل های غذایی طبیعی به درمان آب سیاه کمک می کند؟

افرادی که دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند می توانند برای جبران آن از مکمل های طبیعی که نیازی به تجویز پزشک ندارد و بدون نسخه هم به فروش می رسد تهیه نمایند این مکمل ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کلسیم
 • منیزیم
 • روی
 • ویتامین A و B
 • کمپلکس E و C

مصرف تمامی این مکمل ها برای کسانی که به آب سیاه مبتلا هستند ضروری است و در صورت کافی نبودن این موارد، بیمار می تواند به صورت روزانه از یک مولتی ویتامین استفاده کند.

اما باید این نکته را هم مدنظر داشته باشید که این ویتامین ها تا به حال  راه حلی به عنوان جلوگیری و یا بهبود آب سیاه به اثبات نرسیده اند

بیماران عزیز قبل از مصرف هرگونه مواد طبیعی، قرص و ویتامین ها برای درمان گیاهی و دارویی آب سیاه حتمن با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گیاهی آب سیاه با بهترین مواد خوراکی

بنا بر فواید یکسری از مواد گیاهی می توان گفت مصرف آن ها می تواند تا جد زیادی به روند درمان آب سیاه کمک کند که برخی از این مواد گیاهی و فواید آن ها عبارتند از:

زغال اخته: این خوراکی خوشمزه ی پرطرفدار به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان های قوی یکی از بهترین مواد طبیعی درمانی به شمار می آید.

بر اساس آزمایش ای انجام شده بر روی موش ها نشان داده شد که زغال اخته از آسیب رسیدن به سلول های غده عصبی به شدت جلوگیری می کند. اما تا به حال هیچ تحقیقاتی مینی بر اینکه زغال اخته چنین اثری بر روی انسان هم دارد صورت نگرفته است.

زغال اخته درمان گیاهی گلوکوم

شاهدانه:این ماده خوراکی خوشمزه هم یکی دیگر از مواردیست که بر روی آن تحقیقاتی صورت گرفته که بر اساس آن گفته می شود احتمال دارد با مصرف آن به صورت موقت IOP کاهش بیابد.

اما باید در مصرف آن استمرار داشته باشید اما زیاد هم مصرف نکنید زیرا باعث عوارض جانبی خطر آفرینی می شود.

شاهدانه درمان گیاهی آب سیاه چشمی

جینکو بیلوبا: این ماده ی گیاهی در برخی از مطالعات علمی صورت گرفته، نشان هنده ی این است که باعث افزایش جریان خون می شود و میتواند در روند درمان گیاهی آب سیاه موثر باشد.

جینکوبیلوبا درمان گیاهی آب سیاه

فورسکولین:مصرف این گیاه ممکن است به صورت استفاده ی  موضعی باعث کاهش میزان مایع آبی در چشم و کاهش فشار داخل چشمی شود.

فورسکولین برای درمان گیاهی گلوکوم

نکته

توجه داشته باشید با اینکه این مواد گیاهی بر اساس یکسری مطالعات، نوید بخش این بوده اند که بر درمان گیاهی گلوکوم تاثیر گذار هستند اما از نظر بالینی هیچ کدام از این موارد درمان قطعی برای آب سیاه نیستند.

برخی از این گیاهان حتی ممکن است اثرات سوء یا حتی تداخل دارویی منفی داشته باشد، در نتیجه پیش از استفاده هر داروی گیاهی برای درمان آب سیاه حتمن با پزشک مشورت کنید و به هیچ عنوان داروهای گیاهی را جایگزین داروهای پزشکی نکنید.

روش های پیشگیری طبیعی از آب سیاه

افرادی که در معرض ابتلا به آب سیاه هستند شاید عادت های روزمره اشتباهی داشته باشند که باید سعی کنند آن ها را  کنار بگذارند تا ریسک ابتلا به گلوکوم را کاهش دهند  و همچنین از یک رژیم غذایی سالم و مناسب استفاده کنند و به انجام ورزش های ملایم بپردازند. برخی از روش های پیشگیری از ابتلا به آب سیاه عبارتند از:

 • داشتن وزن ایده آل بر اساس شاخصه ی توده بدنی
 • عدم استعمال دخانیات
 • انجام مدیتیشن که باعث کاهش استرس و IOP  می شود
 • رعایت بهداشت دندان ( بر اساس تحقیقات صورت گرفته بیماری پریودنتال (لثه) با افزایش خطر ابتلا به گلوکوم زاویه باز اولیه (POAG)، همراه است.)
 • غربالگری آب سیاه ( این مورد در صورت سابقه ژنیک و خانوادگی بسیار حائز اهمیت است)

خلاصه ی مطلب

 • بیماری چشمی گلوکوم یا آب سیاه یک بیماری جدی چشمی است که به عصب های بینایی آسیب می زند و ممکن است باعث کوری فرد شود.
 • بر اساس برخی از تحقیقات صورت گرفته می توان گفت مصرف برخی از مکمل ها و ویتامین ها باعث کنترل پیشرفت آب سیاه می شود.
 • انجام ورزش ای ملایم به بهبود جریان خون کمک می کند و در درمان طبیعی آب سیاه نقش دارد.
 • کسانی که دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی هستند می توانند از منیزیم، کلسیم، روی، ویتامین A و B و کمپلکس، C و E استفاده کنند.
 • درمان گیاهی آب سیاه یک روش قطعی نیست و می تواند به عنوان یک روش مکمل طب نوین انجام شود.
 • برخی از مواد گیاهی سبز رنگ می توانند در درمان گلوکوم موثر باشند.
 • از مهم ترین مواد خوراکی طبیعی می توان به؛ زغال اخته، شاهدانه، جینکوبیلوبا و فورسکولین اشاره کرد.
 • متاسفانه کوری که بر اثر آب سیاه باشد قابل برگشت نیست بنابراین بایستی خیلی زود تشخیص داده شود و به خوبی مدیریت شود.
 • داشتن یک روتین زندگی سالم با nاشتن یک رژیم غذایی عالی و ورزشی می تواند تا حد زیادی در درمان این بیماری نقش داشته باشد اما یادمان باشد که هیچ نوع مواد گیاهی و مکمل و ویتامینی نمی تواند جایگزین روش درمانی پزشکی شود.
 • پیش از استفاده از هر نوع مواد خوراکی، معدنی و ویتامین حتمن با پزشک خود مشورت نمایید تا به شما آسیبی وارد نشود.

برای درمان گیاهی آب سیاه می توانید به این منابع مراجعه کنید:

https://www.allaboutvision.com/conditions/glaucoma-natural-remedies/

https://www.healingtheeye.com/best-herbal-products-glaucoma

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *