مقالات آموزشی

5 علت تاری دید موقع استفاده از لنز

5 علت تاری دید موقع استفاده از لنز

تاری دید هنگام استفاده از لنز می‌تواند دلایل مختلفی مانند قرارگیری نامناسب لنز در چشم یا استفاده طولانی‌مدت از آن داشته باشد که آزار دهنده است. بهترین کار مراجعه به پزشک و تشخیص دلیل این امر است تا آن را برطرف کند؛ زیرا در مواردی ممکن است خطرناک و آسیب جدی به دنبال داشته باشد.

علت تاری دید چشم چیست؟

تاری دید علت های مختلفی دارد که در زیر به 5 مورد از مهمترین آن‌ها اشاره شده است.

1- قرارگیری نامناسب لنز

اگر لنز به طور دقیق روی چشم قرار نگیرد علاوه بر تاری دید می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و عوارضی برای چشم مانند افزایش خطر عفونت و التهاب آن شود و به مرور چشم شما را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌دهد. پس بهتر است در قرارگیری آن دقت لازم را داشته باشید یا از پزشک برای این کار کمک بگیرید.

2- حساسیت به لنز

اغلب اوقات پیش می‌آید که به لنز حساسیت داشته باشید و باعث ایجاد خارش در چشم شود که با مالیدن آن باعث جابه جایی لنز و در نتیجه ایجاد تاری دید خواهید شد. حتما قبل از استفاده از هرگونه لنزی توسط پزشک معاینه شده و بعد آن را استفاده کنید.

3- عفونت چشم

اگر لنزها را به درستی ضدعفونی نکنید یا به طور مداوم به چشم‌های خود دست بزنید دچار عفونت چشم می‌شوید که در چنین حالتی احتمال تاری دید شما افزایش پیدا می‌کند و علاوه بر این عارضه ممکن است دچار قرمزی، حساسیت به نور و چشم درد شوید به‌ منظور برطرف کردن این عارضه حتما به پزشک مراجعه و بعد از برطرف کردن عفونت چشم خود از لنز استفاده کنید.

5 علت تاری دید موقع استفاده از لنز

4- کثیف بودن لنز تماسی

از دیگر عواملی که باعث تاری دید شما بعد از استفاده از لنز می‌شود، کثیف بودن لنز است. این امر هنگامی اتفاق می‌افتد که به مدت طولانی از یک لنز استفاده کرده و به طور دقیق آن را تمیز نمی‌کنید. به همین دلیل رسوب پروتئین روی لنز شما قرار می‌گیرد که باعث تاری دید و ایجاد عفونت برای چشم‌های شما می‌شود که راه حل آن استفاده از قرص لنز یا تعویض لنز می باشد.

5 علت تاری دید موقع استفاده از لنز

5- تاری دید به دلیل استفاده اولیه

اگر اولین بار است که از یک لنز استفاده می‌کنید ممکن است در ساعات یا روزهای اولیه چشم شما دچار خستگی و تاری شود که امری کاملا طبیعی است تا چشم شما به لنز عادت کند و این مشکل برطرف شود. این عارضه ممکن است یک الی دو هفته به طول انجامد در صورت طولانی‌تر شدن این زمان حتما به پزشک خود مراجعه و علت را بررسی کنید.

عوارض تاری دید بعد از استفاده از لنز

بروز تاری دید بعد از استفاده از لنز معمولا امری شایع است که به دنبال آن عوارضی نیز ایجاد می‌شود مانند:

 • تحریک چشم
 • سردرد
 • محدود شدن میدان دید
 • حساسیت شدید به نور
 • قرمزی چشم
 • پلک زدن مکرر
 • احساس سوزش در چشم
 • خروج ترشحات از چشم
 • مالیدن چشم برای دید واضح‌تر
 • جمع یا کوچک کردن چشم برای دقت بیشتر و دید بهتر

درمان تاری دید بعد از استفاده از لنز

قبل از هراقدامی لازم است تا علت تاری دید شما بررسی شود که این کار را بهتر است با کمک پزشک خود انجام دهید. به‌صورت کلی روش‌های زیر می‌تواند تا حدودی یا به طور کامل مشکل شما را برطرف کند.

 • استفاده از لنز در دفعات اولیه: بهترین کار در این مورد صبر کردن به مدت 2 هفته است تا لنز با چشم شما تطبیق پیدا کند اگر بهبود پیدا نکردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 • قرارگیری نامناسب لنز: اگر فکر می‌کنید علت تاری دید شما قرار نگرفتن مناسب لنز روی چشم است به آرامی آن‌ها را از روی چشم خود بردارید و به پزشک مراجعه کنید تا با کمک او لنزها را به طور دقیق روی چشم قرار داده و این مشکل را حل کنید و همچنین آموزش های لازم به شما داده شود.
 • حساسیت: اگر به استفاده از لنز حساسیت دارید بهترین روش استفاده نکردن از آن است در غیر این صورت تحت نظر پزشک از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید و منبع محرک را از بین ببرید.
 • کثیف بودن لنزها: کثیف بودن لنز علاوه بر تاری دید مشکلات دیگری نیز به وجود می‌آورد که بهتر است برای تمیز کردن لنزهای خود از محلول مناسب و مخصوص شستشو لنز استفاده کنید.
 • عفونت چشم: روش درمان عفونت چشم اغلب اوقات داروهای قطره‌ای است که بهتری کار برای جلوگیری از تاری دید در این مورد عدم استفاده از لنز تا بعد از برطرف شدن این مشکل است. حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا عفونت چشم شما تحت نظر آن برطرف شود.

خرید لنز با کیفیت از مراکز معتبر

امروزه لنزهایی با سطح کیفیت مختلف توسط برندهای متنوع تولید و به بازار عرضه می‌شود که همین امر انتخابی دشوار به شما می‌دهد. به طور کلی بهتر است حتما تحت نظر پزشک و اپتومتریست از داروخانه یا فروشگاه‌های معتبر آنلاین خرید لنز خود را انجام دهید تا از کیفیت بالای آن و اینکه مناسب چشم شما هست یا خیر مطمئن شوید. فروشگاه ایران لنز ارائه دهنده انواع لنزهای طبی و رنگی است که با مراجعه به آن می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان این فروشگاه معتبر، لنز مورد نظر خود را خریداری کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *