مقالات آموزشی

چه عواملی بر قیمت لنز چشم تاثیر می گذارد؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز چشم

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز -همانطور که می دانید لنزهای چشمی تنوع بسیار گسترده ای از لحاظ نوع لنز (رنگی زیبایی، طبی رنگی، طبی بی رنگ و توریک) ، برند و مدت استفاده و مواد سازنده دارند که بر اساس آن قیمت لنز ها هم تغییر می کند.

اما چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که گران ترین لنز، لزوما بهترین لنز نیست و شما می توانید با تحقیق و مشاوره بهترین لنزی که مناسب چشم هایتان است را با قیمت مناسب تهیه کنید.

اغلب خریداران لنز چشمی اولویت انتخابشان برآورد قیمت لنز است که بر اساس رنج قیمتی مد نظرشان آن را انتخاب می کنند.

چندین عامل وجود دارد که قیمت لنز را تعیین می کند و می توان گفت تاثیر گذار ترین عاملی که قیمت لنز را مشخص می کند به کیفیت و نوع متریال آن بستگی دارد.

تعریف کلی از لنزهای چشمی و انواع آن

اگر با من در مقاله های ایران همراه بوده باشید می دانید که لنزهای چشمی ابزاری است که هم جنبه ی زیبایی دارد و هم جنبه ی درمانی.

پیش از آنکه بخواهم در مورد عوامل تاثیر گذار قیمت لنز چشم صحبت کنم یک توضیح کلی در خصوص انواع لنزهای چشمی می دهم و بعد به سراغ مولفه های تعیین قیمت لنز چشم خواهم پرداخت.

انواع لنز چشمی

لنزهای چشمی به انواع لنز رنگی زیبایی ( لنز هایی که فقط جنبه ی زیبایی دارند و فقط رنگ چشم های شما را تغییر می دهند)، لنز طبی رنگی (لنزهای رنگی که علاوه بر زیبایی جنبه درمانی دارد و نمره دار می باشد و به جای عینک مورد استفاده قرار می گیرد)، لنز طبی بی رنگ (این نوع لنزها  هیچ تاثیری در چهره ی افراد ندارد و کاملا بی رنگ است، نمره دار می باشد و فقط جنبه ی درمانی دارد و جایگزین عینک می شود) و لنز توریک (لنزهای توریک برای کسانی که چشم آستیگمات دارند کاربرد دارد و بی رنگ هستند و جایگزین عینک طبی می شوند).

تاثیر نوع لنز بر قیمت آن

مدت زمان استفاده از لنزهای چشمی

لنزهای چشمی از لحاظ تاریخ مصرف هم با یکدیگر متفاوتند و این یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنزهای چشمی می باشد. لنزها بر اساس تاریخ مصرف به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • لنزهای روزانه (لنزهای یک بار مصرف که پس از یک بار استفاده باید به درو انداخته شود و لنز جدید جایگزین آن شود)
  • لنزهای ماهانه
  • لنزهای فصلی
  • لنزهای سالانه

توجه داشته باشید که تاریخ مصرف و تاریخ اکسپایر با یکدیگر متفاوتند و معمولا تاریخ اکسپایر لنزها 4 ساله می باشد و از زمانی پلمب لنز باز می شود تاریخ مصرف آن شروع می شود.

دوستان توجه داشته باشید من در این مقاله فقط راجع به لنزهای چشمی معتبر با مجوز بهداشت جهانی صحبت می کنم. لنزهای چشمی فروشگاه ایران لنز همگی دارای تاییدیه های معتبر بهداشت جهانی می باشد و تمامی اطلاعاتی که در این مقاله خواهید خواند ربطی به لنزهای آرایشی که در داروخانه ها و فروشگاه های آرایشی بهداشتی موجود است و با قیمت بسیار پایین به فروش  می رسد ندارد.

چه عواملی بر قیمت لنز چشم تاثیر می گذارذ؟

همانطور که گفتم لنزهای چشمی از تنوع زیادی بر خوردارند و همین باعث شده قیمت های لنزها بسیار با هم متفاوت باشند. در بازار لنز شما هم لنزهای چشمی با قیمت پایین تر می بینید و هم لنزهای بسیار گران قیمت که با توجه به بودجه ای که برای خرید لنز چشم در نظر گرفته اید می توانید آن را خریداری کنید.

اما چیزی که بسیار به آن تاکید داریم توجه به عوامل و فاکتورهایی است که به سلامت چشم شما ربط پیدا می کند و قطعا می تواند جزو عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز هم باشد.

در ادامه به تمامی مواردی که بر قیمت لنز چشم تاثیر گذار است اشاره کرده ام که عبارتند از:

تاریخ مصرف لنز چشم

همانطور که می دانید لنزها از لحاظ مدت استفاده با یکدیگر متفاوتند و قیمت لنزها بر اساس مدت استفاده با یکدیگر متفاوتند.

لنزها از لحاظ تاریخ مصرف به لنزهای یک بار مصرف، لنز فصلی، لنز سالانه تقسیم می شوند که این یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز می باشد.

به طور معمول قیمت لنزهای یک بار مصرف از لنزهای فصلی و سالانه کمتر است و این لنزها دیگر نیازی به مراقبت و شستشو با محلول لنز ندارند و می توانید پس از هر بار استفاده آن را دور بیندازید و روز بعد لنز دیگری را جایگزین آن کنید.

لنزهای فصلی و ماهانه و سالانه هم همانطور که اسمشان مشخص است به همان اندازه تاریخ مصرف دارند و معمولا لنزهای سالانه نسبت به لنزهای فصلی و ماهانه قیمت بیشتری دارند اما یک چیز قطعی نیست و می تواند در هر برند متفاوت باشد.

درست است که لنزهای روزانه یا یک بار مصرف قیمت کمتری نسبت به لنزهای دیگر دارد اما مجموع آن در یک سال نسبت به قیمت سالانه می تواند بیشتر باشد.

اما این را هم در نظر بگیرید لنزهای روزانه یا یک بار مصرف از نظر سلامت و بهداشت بسیار برای چشم مفید هستند زیرا دچار رسوب و جرم نمی شود و در معرض آسیب های لنز مثل خراش ، پارگی و… هم نیستند.

نکته ی دیگری در تاریخ لنز به عنوان عوامل تاثیر گذار قیمت لنز اهمیت دارد این است که لنزها داری تاریخ اکسپایر هستند و هر چه تاریخ آن قدیمی تر باشد ارزان تر از لنزهایی می بانشد که به تازگی تولید می شوند.

لنزهایی که تاریخ تولید آن ها تازه تر است ممکن است از تکنولوژی و متریال بهتری برخوردار باشند و به دلیل تازه بودن آن برای کاربر راحت تر می باشد.

تاریخ مصرف از عومل تاثیر گذار بر قیمت لنز

نوع لنز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز

  1. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت لنز چشمی نوع آن می باشد که به 4 دسته تقسیم می شوند:
  2. لنز رنگی زیبایی بدون نمره: این لنزها فقط جنبه ی زیبایی دارند و به عنوان یک ابزار آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد و فقط رنگ چشم را تغییر می دهد و نسبت به لنزهای طبی کمی ارزان تر است.
  3. لنز طبی رنگی نمره دار: این نوع لنزها علاوه بر جنبه ی زیبایی باعث درمان ضعیفی چشم می شود و نمره دار هستند و با توجه به نمره ی چشمتان می توانید از این نوع لنز در رنگ انتخابی خود آن ها را تهیه کنید. لنزهای طبی رنگی کمی گران تر از لنزهای رنگی بدون نمره هستند.
  4. لنز طبی بدون رنگ: این لنزها هم فقط جنبه ی درمانی دارد  و کسانی که می خواهند عینک را حذف کنند و از لنز چشمی استفاده کنند می توانند از این نوع لنزها تهیه کنند. لنز طبی بدون رنگ نمره دار معمولا نسبت به لنزهای طبی رنگی کمی ارزانتر هستند.
  5. لنز توریک: این نوع لنزها برای کسانی که چشم هایشان آستیگمات است تجویز می شود که نسبت به لنز طبی بدون رنگ کمی گران تر می باشد.

متریال ساخت لنز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنزهای چشمی نوع متریال و موادی است که برای ساخت لنز استفاده می شود.

معمولا لنزها از جنس هایدروژل، هِما، سیلیکون هایدروژل و دیگر مواد هستند که در این بین لنزهایی که از جنس سیلیکون هایدروژل می باشند گران تر هستند چون اکسیژن رسانی قوی به چشم دارند و از خشکی و خستگی چشم جلوگیری می کنند.

لنزهای سیلیکون هایدروژل این امکان را به کاربر می دهد تا در صورت لزوم ومواقع ضروری با آن ها بخوابید.(هر چند به طور کل خوابیدن با لنز اشتباه است و به چشم آسیب می رساند اما در شرایط ضروری می توانید با لنزهایی که از جنس سیلیکون هایدوژل هستند بخوابید).

لنزهای سیلیکون هایدروژل یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت لنز تاثیر می گذارد و نسبت به دیگر مواد سازنده لنز کمی گران تر می باشد.

کیفیت لنز از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لنز

مورد دیگری که بر قیمت لنز تاثیر گذار است کیفیت و راحتی آن برای کاربر است و هر چه کیفیت لنز بیشتر باشد بر قیمت آن هم تاثیر می گذارد.

لنزهایی که با کیفیت هستند دارای انحنای خوبی هستند و آب رسانی و اکسیژن رسانی بهتری هم دارند و این یک فاکتور مهم برای افزایش قیمت لنزهای با کیفیت می باشد.

به طور کلی کیفیت لنز جزو مهم ترین و اصلی ترین مولفه هایی است که بر قیمت لنز چشم تاثیر می گذارد و تعیین کننده ی قیمت لنز می باشد

برند و مارک یکی دیگر ازعوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت لنز

برند و مارک لنز در تعیین قیمت لنز بسیار تاثیر گذار است. یک لنز مشهور حتی اگر در بین رقبای خود از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار نباشد اما به دلیل قدمت و شناختی که کاربران از آن دارند می تواند گران تر باشد.

لنزهای مشهور به دلیل محبوبیتی که بین کاربران دارند و اعتماد مشتریان را جلب کرده اند قیمت لنزهایشان بیشتر است.

پس توجه داشته باشید برند تنها ملاک شما برای انتخاب لنز نیست شما علاوه بر اینکه باید به برخورداری لنزها از مجوزهای بهداشت جهانی توجه کنید، متریال و راحتی لنز ها را هم باید در نظر بگیرید و به همین دلیل است که می گویم گران بودن لنزها لزوما به معنی بهترین بودن آن لنز نیست.

تاثیر برند لنز چشم بر قیمت آن

محل خرید لنز چشم

لنزها باید از فروشگاه های معتبری تهیه شوند. بعضی وقت ها شاهد این هستیم که قیمت لنزها در فروشگاه هایی که شناخته شده نیستند  و دارای مجوز نمی باشند  و  تخصصی در زمینه لنزها ندارند، قیمت محصولاتشان نسبت به جاهای معتبر ارزان تر است. دلیل این امر این است که معمولا فروشگاه های نامعتبر، لنزهای تقلبی را عرضه می کنند ولی مکان های معتبر و دارای مجوز، لنزهای باکیفیت و اصل را عرضه می کنند.

چرا بعضی از لنزها خیلی گران قیمت هستند؟

متاسفانه با قیمت دلار که هر روز رو به افزایش است نمی توانیم توقع داشته باشیم که لنز های چشمی وارداتی ارزان قیمت باشند و این یک مساله ی نارحت کننده هم برای ما فروشندگان لنز داخل ایران است و هم برای شما مشتریان عزیز.

اما دلیل اینکه قیمت برخی از لنزهای چشمی نجومی هستند به دو بخش تقسیم می شود:

اولین مورد به کیفیت لنز مربوط می شود که شرکت سازنده ی آن سعی کرده با بهترین متریال و تکنولوژی لنزی را به مشتری ارائه دهد که از لحاظ کیفیت و راحتی بی نظیر باشد و از سایر محصولات مشابه متمایز شود و در نوع خود بی نظیر باشد و به همین علت قیمت آن هم نسبت به کیفیت آن افزایش قیمت چشمگیری در پی خواهد داشت.

مساله ی بعدی که در قیمت نجومی لنز چشم تاثیر گذار است، ورود برخی از تولید کنندگان سودجو به صنعت تولید لنز چشم می باشد که با کپی و تغییرات لنز چشم قصد دارند در مدت زمان کوتاهی به سود بیش از حد دست پیدا کنند.

در نتیجه اگر اطلاعات کافی در زمینه خرید لنز چشم و متریال ساخت آن ندارید حتما در این زمینه مشاوره بگیرید.

ما در فروشگاه ایران لنز قبل از خرید شما دوستان گرامی تمام تلاشمان را می کنیم تا با راهنمایی درست و اطلاع از وضعیت چشم های شما بهترین لنز را معرفی کنیم تا از خرید خود کمال رضایت را داشته باشید و بتوانیم با راهنمایی درست به سلامت چشم های شما کمک کنیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *