مقالات آموزشی

لنز سیلیکون هایدروژل چیست و چه مزایایی نسبت به لنزهای هایدروژل معمولی دارد؟

لنز چشمی سیلیکون هایدروژل

لنز سیلیکون هایدروژل – متریال به کاربرده شده در ساخت لنزهای چشمی متفاوت است. بیشتر لنزهای تولید شده و موجود در بازار از جنس هایدروژل می باشد که به میزان متوسطی اکسیژن را از خود عبور می دهند و در چشم احساس راحتی دارد.

لنز های نرم هایدروژل و سیلیکون هایدروژل هر دو از جنس پلاستیک خشک هستند که در برخورد با آب و محلول لنز هیدراته می شوند و حالت انعطاف پذیری به خود می گیرند.

در این مقاله قصد دارم تا شمارا بیشتر با لنزهای سیلیکون هایدروژلی و مزایا و معایب آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

لنز چشمی سیلیکون هایدروژل چیست؟

در تعریف لنزهای سیلیکون هایدروژل باید بگوییم دسته ای از لنزهای نرم تماسی هستند که با تکنولوژی پیشرفته ای ساخته شده که نسبت به لنزهای هایدروژل معمولی اکسیژن بیشتری را از خود عبور می دهد و تا 5 برابر اکسیژن بیشتری به قرنیه چشم می رساند که فرد را خطرات عدم اکسیژن رسانی قرنیه نجات می دهد.

سیلیکون ماده ایست که حالت ژله ای داشته و قوام بیشتری دارد به همین خاطر از این ماده برای ساخت دیگر وسایل پزشکی مانند ایمپلنت و تیوب های پزشکی بهره مند می شوند.

سیلیکون یک ماده انعطاف پذیر است که حاوی سیلیکا ، اکسیژن ،  کربن و دیگر مواد شیمیایی است.

لنز سیلیکون هایدروژل

تفاوت لنزهای هایدروژل و سیلیکون هایدروژل در چیست؟

هایدروژل و سیلیکون هایدروژل دو ماده اصلی در ساخت لنزهای تماسی نرم هستند و به صورت لنز چشم رنگی و لنز چشم طبی در بازار موجود است.

بیشتر کسانی که قصد خرید لنز چشم را دارند بین لنزهای هایدروژلی و سیلیکون هایدروژل دچار تردید می شوند.

برای انتخاب بین این دو دسته از لنزهای چشمی باید بگوییم هر دو گروه از این لنزها از جنس پلاستیک هستند و قابلیت انعطاف پذیری دارند.

میزان ترکیب پلاستیک در ساخت این دو لنز با یکدیگر متفاوت است و همین مساله میزان راحتی در هنگام استفاده از لنز را تغییر می دهد.

از عمده ترین تفاوت های لنزهای هایدروژل و سیلیکون هایدروژل میزان عبور اکسیژن از خود است که به قرنیه چشم میرساند.

معمولا اگر اکسیژن کافی در هنگام استفاده از لنز به قرنیه نرسد فرد دچار هایپوکسیا می شود که این اختلال چشمی باعث تاری دید، عفونت چشمی، قرمزی چشم و از بین رفتن وضوح بصری خواهد شد.

اما گاهی ممکن است اکسیژن رسانی بالا مانع از رطوبت رسانی چشم شود (تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که این مشکل کمتربرای افراد به وجود می آید و استفاده از لنزهای سیلیکون هایدروژلی مشکلی برای افراد به وجود نمی آورد) و ممکن است فرد دچار قرمزی چشم شود.

این دو نوع ماده هر دو از بهترین جنس های ساخت لنزهای تماسی نرم هستند و استفاده از آن ها بسیار راحت است و هر فرد وابسته به شرایطی که دارد می تواند از هر کدام از این دو لنز استفاده نماید و با آن احساس راحتی داشته باشد.

مزایای استفاده از لنز سیلیکون هایدروژل

استفاده از لنز در طولانی مدت  مستلزم رعایت نکاتی است که فرد را از خطر ابتلا به اختلالات چشمی دور نگه دارد.

 • لنزهای ساخته شده از سیلیکون هایدروژل راحتی استفاده از لنز را افزایش می دهد.
 • استفاده از این لنزها برای کسانی که تایم های طولانی از لنز استفاده می کنند بسیار راحت تر است و از ایجاد خستگی چشم جلوگیری می کند.
 • به دلیل اکسیژن رسانی بالا مانع از ابتلا به آماس قرنیه ، تاری دید، قرمزی و آزردگی چشم ها می شود.
 • اغلب تولید کنندگان لنزهای سیلیکون هایدروژل خوابیدن با این نوع لنزها را بلامانع اعلام کرده اند که البته این مساله از سوی چشم پزشکان و اپتومتریست ها رد شده است. اما با این حال اگر فرد در شرایطی ناچار به خوابیدن بود برای وی مشکلی پیش نمی آید به شرط آنکه خوابیدن با لنز تبدیل به عادت نشود.
 • اکسیژن رسانی بیشتر این لنزها استفاده از تمامی لنزهای هفتگی، ماهانه و فصلی را راحت تر کرده است.
 • استفاده از این لنزها خطر ابتلا به هایپوکسیا را کاهش می دهد و در نتیجه فرد به عفونت چشمی دچار نخواهد شد.
 • نفوذ پذیری هرچه بیشتر این لنزها به اکسیژن باعث شده است تا برای طراحی های گوناگون لنز ( لنز توریک، لنزهای چشم های بدسایز و شخصی سازی شده، لنز دو کانونی) مناسب و قابل استفاده باشد.
 • استفاده از لنزهای سیلیکون هایدروژل در شهرهایی که آلودگی بیشتری دارند بهتر است و استفاده از آن توصیه می شود زیرا در هوای آلوده بایستی برای سلامت چشم اکسیژن بیشتری به قرنیه برسد.

مزایای استفاده از لنز سیلیکون هایدروژل

آیا افرادی که از لنزهای سیلیکون هایدروژلی استفاده می کند به آماس قرنیه مبتلا می شوند؟

شاید اغلب افرادی که از لنزهای چشمی استفاده می کنند این را شنیده باشند که احتمال ابتلا به آماس قرنیه در آن ها زیاد است.

آماس قرنیه به التهاب عمیق قرنیه گفته می شود که مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد.

طبق تحقیقاتی که در نشریه چشم پزشکی بریتانیا منتشر شد مشخص شد خطر ابتلا به آماس قرنیه در افرادی که از لنزهای سیلیکون هایدروژلی استفاده می کنند بسیار اندک است در حالی که التهاب سطحی قرنیه در این افراد بیشتر مشاهده شده است.

نتیجه تحقیقات 12 ماهه پزشکان بیمارستانی در انگلستان بر این مبنا بود که احتمال ابتلا به آماس قرنیه در هر دو دسته از افراد که از لنزهای هایدروژلی و سیلیکون هایدروژلی استفاده می نمایند بسیار کم است و قریب به 0.14% از مصرف کنندگان لنز سیلیکون هایدروژل و 0.56% از مصرف کنندگان لنز هایدروژل به التهاب سطحی قرنیه مبتلا شده بودند.

شایان ذکر است که برخلاف شایعات، هیچ کدام از افرادی که از لنز سیلیکون هایدروژل استفاده می کردند به آماس قرنیه مبتلا نشده بودند در حالی که 6.4% از بین 10 هزار نفری که از لنز هایدروژل استفاده می کردند و مورد آزمایش قرار گرفتند به این بیماری مبتلا شده بودند.

بد نیست بدانید خطر ابتلا به آماس قرنیه در افرادی که با لنز چشم می خوابند بسیار بیشتر از دیگر افراد است..

آماس قرنیه

لنزهای سیلیون هایدروژلی برای استفاده در طول مدت شب تا صبح نیز طراحی شده است اما ما به عنوان اپتومتریست و شخصی که تجربه در اورژانس چشمی را داشته است شما را اکیدا از خوبیدن با لنز چشمی حتی از جنس سیلیکون هایدروژل منع می کنیم و به شما هشدار می دهیم افرادی که با لنز چشم می خوابند بسیار بیشتر در معرض خطرات و بیماری های چشمی و یا حتی کوری هستند.

لنزهای سیلیکون هایدروژلی باعث حساسیت چشمی می شوند؟

برخی از مصرف کنندگان لنز از ابتلا به حساسیت های چشمی شکایت دارند و ممکن است احساس خارش، خستگی، قرمزی و غیر قابل تحمل بودن لنز در چشم شان داشته باشند.

این علائم می تواند به این دلیل باشد که رطوبت کمتری در این نوع لنزها وجود دارد و ممکن است فرد با این عوارض مواجه شود.

اما نکته ی مهمی که شاید کمتر کسی به آن توجه کند استفاده از محلول لنز نا مرغوب و یا ناسازگار با چشم شما است.

بعضی اوقات عوض کردن مایع لنز می تواند این عوارض را به همراه داشته باشد که این می تواند  به دلیل نامرغوب بودن آن مایع لنز باشد.

برخی از محلول های لنز در تولیدات جدید کیفیت سابق خود را از دست داده است و مشتریان کماکان از همان برند استفاده می کنند.

در حال حاضر بهترین محلول های لنز عبارتند از محلول لنز اپتی فری، یونیورسال و آل کلین که می توانید با کلیک بر روی اسم هر کدام از این محلول ها اقدام به خرید آن ها نمائید.

چگونه از حساسیت چشمی لنزهای سیلیکون هایدروژلی جلوگیری کنیم؟

بهترین پیشنهاد ما این است که محلول هایی برای شستشوی لنز استفاده کنید که مواد مرطوب کننده مخصوصی در خود دارند تا لنزهای سیلیکون هایدروژلی در تمام طول روز رطوبت را در خود حفظ نمایند.

کسانی که مبتلا به خشکی چشم هستند پس از گذاشتن این لنز ها بیشتر احساس نارضایتی دارند، در حالی که همین افراد با گذاشتن لنزهای هایدروژلی معمولی چنین حسی را تجربه نمی کند.

این مساله به اشتباه به عنوان حساسیت به لنزهای سیلیکون هایدروژلی تلقی می شود.

نکته دیگری که لازم است بدانید این است که وقتی فردی از لنزی استفاده می نماید که اکسیژن کمتری به قرنیه چشم می رساند حساسیت کمتری نیز احساس خواهد کرد.

ولی افرادی که کاربر لنزهای سیلیکون هایدروژلی هستند چون ورودی اکسیژن به قرنیه چشمشان بالا می رود و قرنیه در حالتی شبیه به وضعیت نرمال و عادی چشم می رسد بیشتر وجود لنز در چشمشان را احساس می کنند و شاید این مساله باعث نارضایتی آن ها شود.

با همه این تفاسیر باید بگوییم میزان حساسیت به لنزهای سیلیکون هایدروژلی بسیار کم می باشد و تا به حال موارد بسیار کمی از حساسیت چشمی این لنزها گزارش شده است.

مشهورترین برندهای لنز سیلیکون هایدروژل کدام است؟

از معروف ترین لنز های تماسی نرم سیلیکون هایدروژل می توان به برندهای ایر اپتیکس، بوش اند لومب، مورنینگ و ایر هیدرا می باشد

لنز طبی ایر سافت

لنز طبی ایر سافت

لنز طبی ایر اپتیکس

لنز طبی ایر اپتیکس فصلی

اشتراک گذاری

دیدگاهی در مورد “لنز سیلیکون هایدروژل چیست و چه مزایایی نسبت به لنزهای هایدروژل معمولی دارد؟

 1. Azadeh گفت:

  سلام روز خوش ممکنه بفرمایین لنز های هایدروژل برای شماره چشم ۱۲ و استیگمات ۲٫۵ موجود هست و قیمت بفرمایین 🙏🏼

  1. مدیرسایت گفت:

   سلام دوست عزیز وقت بخیر لطفا با شماره 09128894012 در واتس اپ یا از طریق تماس تلفنی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *