مقالات آموزشی

لنز هالووین یا گربه ای چیست و چرا برای چشم مضر است؟

لنز چشمی هالووین

لنز هالووین یا لنز گربه ای لنزهای رنگی با طراحی خاص هستند که معمولن برای مراسم خاص، تئاتر و یا جشن هالووین مورد استفاده قرار می گیرد.

این لنزها فانتزی هستند و جنبه درمانی ندارد و فقط برای تغییر چهره کاربرد دارد.

همانطور که می دانید جشن هالووین که هر ساله در بین جوامع غرب برگزار می شود، شرکت کنندگان سعی می کنند با ظاهری متفاوت و عجیب و غریب ظاهر شوند و خود را ترسناک جلوه دهند.

لنز هالووین یکی از چیزهایی است که می توانند با آن چهره ای ترسناک و فانتزی داشته باشند که ما در این مقاله می خواهیم در خصوص این لنزها به طور مفصل صحبت کنیم.

با ما همراه باشید.

جشن هالووین چیست؟

جشن هالووین Halloween یک جشن سنتی مربوط به مسیحیت غرب است که هر ساله در 21 اکتبر برگزار می شود.

این مراسم با عید مقدسان در ارتباط است و در آن شب شرکت کنندگان سعی می کنند ظاهر خود را عجیب غریب و ترسناک جلوه دهند.

برخی روی صورتشان نقاشی می کشند، برخی سعی می کنند خود را شبیه شخصیت های معروف ترسناک در بیاورند و برخی دیگر هم با تغییر چهره و لنز هالووین و لباس های خاص سعی دارند عجیب به نظر برسند

کودکان در این جشن برای قاشق زنی به درب خانه های دیگران می روند و نبات و آجیل جمع آوری می کنند.

این جشن در اصل متعلق به ایرلندی ها و اسکاتلندی هاست که مهاجران آن را به آمریکا برده اند که تقریبن 3 شبانه روز ادامه دارد.

یکی از نمادهای اصلی جشن هالووین، کدو تنبل است که محتویات داخل آن را خالی می کنند و جای چشم و ابرو و دهان را روی پوست کدو حکاکی میکنند به شکلی که ترسناک به نظر برسد و داخل آن را شمع می گذارند.

جشم هالووین با استفاده از لنز گربه ای

این مراسم در بسیاری از نقاط جهان  به شکل یک  مراسم  دینی مسیحی بر گزار می شود که مردم به کلیسا می روند و یا بر سر مزار مردگان خود می روند و در آنجا شمع روشن می کنند و برای آن ها دعا می خوانند.

در بعضی مناطق هم این مراسم به شکل جشن سکولار انجام می شود و جنبه ی تجاری دارد.

گفته می شود برحی از مسیحیان در این سه روز از خوردن گوشت پرهیز می کنند و روزه گوشت می گیرند

برخی دیگر از مسیحیان این ایام را شب زنده داری می کنند و از خوراکی هایی مثل سیب، سیب زمینی و پن کیک استفاده می کنند.

لنز هالووین یا گربه ای چیست؟

لنزهای هالووین یا گربه ای به شکلی خاص طراحی شده اند و دارای رنگ ها و تناژهای مختلفی هستند که برندهای مختلفی آن ها را تولید می کنند.

طراحی این لنزها به شکلی است که چهره ی افراد را به شکل فانتزی، عجیب و ترسناک تغییر می دهد  و باعث می شود نوع نگاه شما جذاب و پر جذبه و البته گاهی هم وحشت ناک جلوه داده شود.

لنزهای تماسی هالووین باعث تغییر چشم از چند جهت می شود. یعنی هم می تواند حالت چشم و مردمک شما را تفییر بدهد و هم می تواند شما را تبدیل به یک شخصیت کارتونی یا ترسناک و جنایی کند.

لنز چشمی گربه ای و هالووین

طراحی لنز گربه ای

در حقیقت لنزهای گربه ای یا همان هالووین حالت طبیعی ندارند و فقط جنبه ی فانتزی دارند. به طور مثال می تواند کل سطح لنز زرد، صورتی ، بنفش، مشکی، سفید و … باشد و یا اینکه مثلا قرمز مات باشد و مردمک آن به شکل یک شیار مشکی باشد که باعث می شود کاربر با آن شبیه زامبی ها شود.

حتی روی لنزها را به صورت طرح دار یا مشبک هم می سازند که حالت فانتزی آن را تشدید کنند.

از این لنزها در جشن هالووین استفاده می شود که فرد با پوشیدن لباس های مخصوص تبدیل به یک شخصیت ترسناک یا کارتونی می شود.

استفاده دیگری که از لنز هالووین می شود، در تئاتر ها برای ایفای نقش است و به عنوان یک ابزار برای گریم بازیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

چند سالی  است که در ایران هم شاهد برگزاری جشن هالووین هستیم و مهمانی هایی صورت می گیرد که افراد حاضر در ان تغییر چهره می دهند و این نوع لنزها هم بسیار طرفدار پیدا کرده است.

اما مساله ی مهمی که در اینجا مطرح است سلامت چشم است و اگر تا به حال از لنز استفاده نکرده اید و یا به لنز حساسیت دارید حتمن با مشورت پزشک، لنز هالووین را خریداری نماید.

قوانین هر کشوری برای استفاده از لنز متفاوت است به طور مثال ایالات متحده به هیچ عنوان چه لنز رنگی و چه  لنز طبی را بدون نسخه پزشک به فروش نمی رسانند و این به معنی اهمیت دادن به سلامت چشم است در نتیجه باید نکات بهداشتی و ایمنی در خصوص لنز چشم را رعایت کنیم.

طراحی لنز هالووین

آیا لنز هالووین برای چشم مضر است؟

ببینید دوستان آسیب های لنز به چشم می تواند منوط به چند دلیل باشد و برای اینکه خیالمان از لنز گذاشتن چه لنز رنگی زیبایی ، چه لنز طبی و چه لنز هالووین راحت باشد در قدم اول باید به پزشک مراجعه کنیم و اگر پزشک صلاح دید، لنز چشمی خریداری کنیم.

وقتی شما قصد خرید لنز دارید باید توجه کنید از کجا می خواهید آن را خریداری کنید، چه برندی هست، درصد آب و اکسیژن رسانی آن چند است، بیس کرو و دیامتر آن مناسب سایز چشم شما هست یا خیر، آیا بیماری چشمی مثل خشکی چشم یا… دارید یا خیر.

همه ی این ها در انتخاب و خرید لنز چشم تاثیر گذار است و حتمن باید به آن توجه شود و فرقی هم نمی کند که لنز رنگی و فانتزی است یا لنز چشم طبی درمانی.

نکته دیگری در استفاده از لنز هالووین یا هر لنز چشمی دیگری باید در نظر داشته باشید رعایت بهداشت و استفاده صحیح از لنز در زمان و جای مناسب است.

یعنی اگر شما با تاییدیه پزشک هم لنز خریداری کنید ولی نکات بهداشتی آن را رعایت نکنید و یا در جاهای ممنوعه مثل استخر و حمام، در زمان آلودگی هوا، یا هنگام خواب از آن استفاده کنید قطعن به چشم تان آسیب وارد خواهید کرد.

   عوارض خوابیدن با لنز چشمی

چرا نباید از لنزهای هالووین در طولانی مدت استفاده کنیم؟

لنزهای هالووین یا گربه ای چون طراحی خاصی دارند ممکن است اکسیژن رسانی مناسبی به چشم نکنند و چشم ها دچار سوزش و خشکی شوند.

خرید لنز هالووین از برندهای غیر و نامعتبر می تواند آسیب های جدی به چشم وارد کند و یاعث خراش قرنیه شود.

لنزهای گربه ای به دلیل استفاده از رنگ دانه های اضافی (جهت جلوه ی فانتزی) اکسیژن رسانی کمتری دارند و نسبت به لنزهای معمولی ضخامت بیشتری دارند و تنفس کمتری هم برای چشم ایجاد می کنند.

در صورتی که در انتخاب و خرید لنز هالووین دقت کافی نداشته باشید و یا استفاده نادرستی از آن کنید، صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد می شود که احتمال منجر شدن به عمل پیوند قرنیه وجود دارد و حتی شاید باعث کوری چشم شود.

اگر این لنزها از جای معتبر و از یک برند مطرح، خریداری شود و اصول بهداشت و استفاده آگاهانه آن به درستی رعایت شود، خطری برای چشم نخواهد داشت.

آسیب لنز گربه ای به چشم

سایز لنز گربه ای یا هالووین باید چگونه باشد؟

همانطور که در قسمت قبل به این موضوع اشاره کردم، در انتخاب لنز گربه ای یا هر لنز دیگری باید به سایز آن هم دقت کنیم.

یعنی اگر دیامتر(قطر لنز) و بیس کرو(میزان انحنا) لنز مناسب سایز چشم ما نباشد می تواند آسیب هایی مثل: زخم قرنیه، ساییدگی قرنیه، کراتیت یا دیگر عفونت های باکتریایی دردناک را در پی داشته باشد.

اگر از این لنزها به مدت طولانی استفاده شود و فقط مختص چند ساعت نباشد، امکان آسیب به چشم وجود دارد اما اگر برای 4 تا 8 ساعت از آن ها استفاده شود مشکلی به وجود نمی آورد.

نظر متخصصان چشم پزشک راجع به استفاده از لنز هالووین

در ماه اکتبر اکثر مردم به خصوص در جهان غرب به فکر این هستند که ظاهر خود را تغییر بدهند و خیلی ها به فکر خرید لنز هالووین می افتند که البته تغییر ظاهر در روز هالووین در بین ایرانی ها هم بسیار رواج یافته است.

لنزهای هالووین که مردمک آن ها معمولا به شکل خاصی است و یا طرح هایی روی لنز ایجاد شده است در رنگ های زرد و مشکی و قرمز و سفید و… ساخته می شوند

چون رنگ دانه های بیشتری نسبت به لنزهای معمولی دارند و اکسیژن رسانی آن ها کمتر است، استفاده مکرر از آن ها برای چشم مضر است و پزشکان استفاده بی رویه از آن ها را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند.

دکتر میرر پاریخ در خصوص استفاده از لنزهای هالووین و گربه ای می گوید در صرتی که این لنزها با تجویز پزشک و فقط در مراسم خاص استفاده شود و حتمن از مراکز معتبر خریداری گردد بلا مانع است.

اما اگر استفاده طولانی مدت و ناصحیحی از آن داشته باشید و از برندهای ناشناس استفاده کنید حتمن عواقب بدی در پی خواهد داشت و می تواند به قرنیه آسیب برساند.

نظر پزشک دربتره لنز گربه ای و هالووین

نظریه جراح لنز چشم راجع به لنز رنگی

یک جراح چشم به نام تینان به کسانی که لنز رنگی استفاده می کنند هشدار داد که مراقب باشید از هر برند لنزی استفاده نکنید

رنگ های به کار برده شده در لنزهای آرایشی  فانتزی در برندهای نامرغوب دارای فلزات سمی مثل سرب و جیوه هستند که می تواند به سیستم عصبی چشم نشت کند و بافت قرنیه را که بسیار شکننده و حساس است را به راحتی تخریب کند و باعث خراش و آسیب دیدگی قرنیه شود.

همچنین وی می گوید باکتری ها و ویروس ها خیلی راحت وارد چشم می شوند و مشکلات جبران ناپذیری برای چشم به وجود می آورند

نکاتی که باید در زمان استفاده از لنز هالووین رعایت کنیم

تا به اینجای مقاله راجع به طراحی، ساختار، موارد ستفاده، مشکلات و نظریه متخصصان راجع به لنز هالووین صحبت کردیم .

در این قسمت می خواهم راجه به روش صحیح استفاده از این لنزها صحبت کنم  که ریسک آسیب پذیری چشم را به شدت کاهش خواهد داد.

نکات بهداشتی استفاده از لنز چشم هالووین و گربه ای

نکات بهداشتی استفاده از لنز هالووین عبارتند از:

  • دست هایتان را  قبل از گذاشتن لنز در چشم بشویید
  • قبل از آرایش کردن، لنز را داخل چشم بگذارید
  • قبل از شستن صورت، لنز را از چشم خارج کنیند
  • اگر دچار خشکی چشم هستید و از لنز استفاده می کنید، قبل یا بعد از استفاده از لنزاز اشک مصنوعی یا قطره چشمی استفاده کنید یا زیاد پلک بزنید
  • از لنز هالووین برای طولانی مدت استفاده نکنید و فقط برای چند ساعت آن هم در جشن و مراسم خاص، استفاده نمایید
  • برای انتخاب سایز قطر چشم خود، به پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید
  • با لنز هالووین یا گربه ای هرگز نخوابید
  • از رفتن به حمام یا استخر با لنز هالووین خودداری کنید.

لنز هالووین را از کجا تهیه کنیم؟

در طول مقاله چندین بار به حساس بودن چشم و آسیب هایی که لنزهای هالووین نا مرغوب می توانند به چشم برسانند صحبت کردم و حتمن تا به اینجا اهمیت استفاده ی لنز با برندهای معتبر را درک کرده اید.

یکی از مراکز معتبر فروش لنز چشم که فقط برندهای معتبر لنز چشمی را به فروش می رساند و همی لنزهای آن دارای تاییدیه وزارت بهداشت جهانی و تمامی مجوزهای لازم می باشد، پیج و سایت ایران لنز به مدیریت سحر قاسمی و سالار حمیدی (اپتومتریست) می باشد که می توانید با خیال راحت لنزهای چشمی خود را از این مرکز خریداری نمایید.

در ضمن تمامی لنزهای این مرکز شامل 48 ساعت گارانتی مرجوعی می باشد که در صورت داشتن شرایط گارانتی می توانید لنز خود را تعویض یا مرجوع نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *