مقالات آموزشی

محلول پراکسید هیدروژن چه کاربردی در ضدعفونی و شستشوی لنز چشم دارد؟

محلول پراکسید هیدروژن – چند سالی هست که استفاده از لنزهای چشمی رنگی و طبی در بین مردم به خصوص در خانم ها بسیار پرطرفدار شده است.

لنزهای چشمی هم یک وسیله آرایشی به حساب می آیند و هم یک وسیله ی درمانی که برای اختلالات چشمی مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارند.

یکی از مسائلی که در نگهداری لنز و سلامت چشم بسیار حائز اهمیت است شستشوی لنز است. بهترین روش شستشو و تمیز کردن لنز قبل و بعد از گذاشتن، استفاده از محلول لنز می باشد.

لنزهای چشمی به سرعت آلودگی و پروتین های چرب چشم را به خود جذب می کنند و بر روی سطح لنز انباشته می شوند.

به همین دلیل باید پس از هر بار استفاده، لنز را با مایع مخصوص تمیز کرد وگرنه آلودگی های چسبیده به سطح لنز مقاوم می شوند و باعث تاری دید و آسیب به چشم خواهند شد.

در این مقاله می خواهم درباره شستشوی لنز با پراکسید هیدروژن صحبت کنم. لطفا تا انتهای این مقاله با من همراه باشید

محلول لنز پراکسید هیدروژن چیست؟

شستشوی لنز و تمیز نگه داشتن آن برای تمامی لنزهای نرم تماسی از جمله: لنز طبی رنگی، لنز رنگی زیبایی و لنز طبی بی رنگ یک امر بسیار مهم و حیاتی است که هم باعث ماندگاری بیشتر لنز می شود و هم از آسیب به چشم جلوگیری می کند.

قبل از خرید لنز پیشنهاد می کنم حتمن با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت صلاحدید او اقذام به خرید لنز نمایید.

در ارتباط با این محلول باید حواستان باشد  که یک برچسب هشدار دهنده قرمز و یا وجود نوک قرمز به شما این مسئله را یاد آوری می کند که محلول های لنز چشمی نرم تماسی با پراکسید هیدروژن نیاز به رسیدگی ویژه ای دارند.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، نحوه تمیز کردن آنها می تواند بر روی دید و سلامتی چشم شما تأثیر بگذارد.

در صورت استفاده از محلول حاوی پراکسید هیدروژن، باید حتمن به دستورالعمل ها و هشدار های درج شده روی محصول توجه کنید.

تاثیر محلول پراکسید هیدروزن در ضدعفونی کردن لنز چشم

استفاده از محلول پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن لنز چشمی

در زمان خرید لنزهای چشمی توجه داشته باشید که برند مورد نظرتان دارای مجوز و تایدیه سازمان غذا و دارو ابالت متحده باشد.

در کشور امریکا به هیچ وجه لنزهای چشمی بدون نسخه پزشک فروخته نمی شود و این وسیله به عنوان یک ابزار پزشکی و مهم  می باشد که باید بسیار ایمن و مورد اعتماد باشد و از تمام جهات مورد بررسی قرار گرفته باشد که سلامت چشم را ضمانت کند.

مایع لنز و هر آنچه که مربوط به لنز چشمی می باشد و به دست مصرف کننده می رسد بایستی از نظر بهداشتی و سلامت مورد اطمینان و اعتبار باشد.

حتی اگر از لنز رنگی زیبایی هم استفاده می کنید باید به نکات بهداشتی آن در خصوص نگهداری و سلامتی از لنز بسیار توجه داشته باشید.

زمانی که پیش چشم پزشک یا اپتومتریست می روید و وی برای شما لنز چشمی تجویز می کند، حتمن با او در مورد بهترین روش تمیز کردن  و ضد عفونی کردن لنز مشورت نمایید.

انواع تمیز کننده های لنز تماسی

محلول های لنزی انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. به طور مثال محلول های چند منظوره، باعث ضد عفونی شدن لنز چشم می گردند و آن ها را تمیز می کنند.

تمامی محلول های ضد عفونی کننده لنز، حاوی پراکسید هیدروژن هستند که برای استفاده از آن باید مراقبت های خاصی انجام دهید تا به چشم شما آسیبی وارد نکند.

در اصل استفاده از محلول های تمیز کننده لنز که دارای پراکسید هیدروژن هستند، مستلزم رعایت شرایط و اصول خاصی هستند که اگر رعایت نشود باعث نارحتی چشم و خراب شدن لنز خواهد شد.

شما می توانید انواع محلول های تمیز کننده و ضدعفونی کننده لنز چشم را از داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی بدون نسخه پزشک خریداری کنید اما روش استفاده هر کدام متفاوت است که باید به طریقه ی مصرف آن توجه نمایید.

انواع محلول تمیز کننده لنز چشم

استفاده از محلول پراکسید هیدروژن چه تاثیری دارد؟

زمانی که کاربر در شستشو و نگهداری لنز خود سهل انگاری می کند و به موقع و صحیح آن ها را با مایع لنزهای معمولی تمیز نمی کند، لنزها دچار تجمع آلودگی و چربی ها و پروتئین های چشمی می شوند

زمانی که لنز جرم میگیرد ، با مایع لنز پاک نمی شود که در این مواقع باید از محلول های لنزی که حاوی پراکسید هیدروژن و یا قرص لنز استفاده کرد تا با قدرت پاک کنندگی و ضدعفونی کننده ای که دارند تمامی آلودگی های چسبیده به لنز را ازبین ببرند.

محلول لنز پراکسید هیدروژن فاقد مواد نگهدارنده است و این ویژگی باعث می شود تا از حساسیت چشمی جلوگیری کند.

اما باید حتمن به دستورالعمل استفاده از آن دقت کنید  زیرا به هرحال این محلول ها بدون ریسک نیستند  و بدون شک دارای شرایط خاصی می باشند.

شرایط استفاده از ضد عفونی کننده ی پراکسید هیدروژن

اگر از محلول ضد عفونی کننده حاوی پراکسید هیدروژن استفاده می کنید توجه داشته باشید باید حتمن درکنار آن از خنثی کننده ها استفاده نمایید.

محلول های خنثی کننده همیشه همراه با محلول پراکسید هیدروژن به مشتری فروخته می شود.

کاربرد اصلی خنثی کننده ها این است که پراکسید را به آب و اکسیژن تبدیل کند و تقریبن استفاده از پراکسید هیدروژن را بی خطر سازد.

این روش ضدعفونی می تواند هم در یک مرحله انجام شود و هم در ۲ مرحله.

در فرآیند یک مرحله ای همزمان با ضد عفونی شدن  لنزها، مرحله خنثی سازی آن ها هم انجام می شود در صورتی که در فرآیند دو مرحله ای، بعد از ضد عفونی شدن عمل خنثی شدن لنز ها انجام می شود که می توانید برای این کار از قرص های خنثی کننده نیز استفاده نمایید.

طریقه مصرف محلول لنز پراکسید هیدروژن

مایع لنز حاوی پراکسید هیدروژن به جهت ضد عفونی، شستشو، تمیز کردن و نگهداری لنزهای چشمی تولید شده اند.

هنگامی که می خواهید از این محلول استفاده نمایید باید لنزهایتان را در یک سبد بگذارید و آن ها با محلول شستشو دهید و سپس سبد را دز ظرفی که از محلول پراکسید هیدروژن پر شده است بگذارید تا لنزها به خوبی تمیز و ضد عفونی شوند.

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردم برای بعضی از محلول های پراکسید هیدروژن که در دو مرحله انجام می گیرد باید از قرص های خنثی کننده استفاده نمایید.

اما برخی از برندهای تولید کننده این محلول ها، خود دارای مواد خنثی کننده هستند و دیگرنیازی به استفاده از خنثی کننده ی دیگری نیست و شما پس از انجام ضد عفونی لنزهایتان، می توانید آن ها را از کیس جدا کرده و از آن استفاده نمایید.

نکته

هرگز لنزهایتان را با این محلول نشویید و شستشو ندهید. یعنی از آن به عنوان مایع لنز استفاده ننمایید.

حتمن باید لنزهایتان با این محلول ها ضد عفونی و خنثی سازی شود و اگر تمام این مراحل را انجام ندهید و یا به طور ناقص انجام دهید، به چشمتان آسیب وارد می شود.

این نوع محلول ها به عنوان محلول نگهدارنده ی لنز مورد استفاده قرار می گیرند و محلول پراکسید هیدروژن به خاطر حساسیت مصرفی که دارد می تواند به تنهایی باعث سوزش و آسیب قرنیه شود، در نتیجه باید روند ضد عفونی و خنثی سازی با هم انجام گیرد.

هشدار استفاده از محلول پراکسید هیدروژن

بر روی تمامی محلول های پراکسید هیدروژن برچسب هایی چسبانده شده است که معمولا آن ها را به شکل آلارم یا کاغذهای قرمز میبینیم که باید حتمن آن ها را بخوانیم و دستورالعمل های آن را دقیق انجام دهیم.

معایب استفاده از محلول لنز پراکسید هیدرژن

بعضی از از این محلول ها درب و نوک قرمزی دارند و به معنای یاد آوری نحوه استفاده و نگهداری آن ها با شرایط خاص و ویژه است و به کاربر هشدار می دهد که این محلول حاوی پراکسید هیدروژن است.

اگر به شرایط استفاده آن دقت نکنید این محلول ها می تواند باعث لک و سوزش و آسیب به قرنیه شود.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *