علت سوزش چشم به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر چشمان شما هم هر از گاهی دچار التهاب و قرمزی و سوزش می شود، پیشنهاد می کنم اگر خود به خود و بدون هیچ دلیلی این اتفاق تکرار می شود، حتمن به پزشک مراجعه کنید

البته سوزش چشم یک اصطلاح است برای اینکه فرد حالت ناخوشایند و آزاردهنده ی خود را توصیف کند.

برای اینکه بیشتر با علت سوزش چشم آشنا شویم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علت سوزش چشم

همانطور که گفتم سوزش چشم می تواند علل متعددی داشته باشد، گاهی بر اثر عدم رعایت بهداشت، گاهی بیماری های چشمی، گاهی هم حساسیت و …

در ادامه به ۵ مورد از اصلی ترین علت های سوزش چشم اشاره کرده ام.

آلرژی چشم

یکی از علت های اصلی سوزش چشم آلرژی فصلی می باشد که بیشتر در فصل بهار یا پاییز عود می کند.

آلرژی چشمی میتواند به دلیل حساسیت به چیزی بجز طبیعت و آب و هوا باشد یعنی چیزی که به آن حساسیت دارید به نام آلرژن، غشای چشم شما را تحریک می کند.

چیزهای دیگری که باعث ایجاد آلرژی و سوزش چشم می شود عبارتند از:

گرد و غبار، گرده ی گل و گیاه، کود و مواد شیمیایی، مو و شوره ی حیوانات خانگی و پرندگان، حساسیت به دود و دخانیات و…

گاهی انقدر حساسیت های چشمی شدت می یاید که علت اصلی سوزش چشم می شود و مدت ها فرد را درگیر می کند و دچار آبریزش چشمی می شود.

آلرژی چشم می تواند بر بینایی هم تاثیر بگذارد و خارش چشم غیر قابل تحملی به همراه داشته باشد.

آلرژی چشمی علت سوزش چشم

التهاب پلک یا بلفاریت علت سوزش چشم

بلفاریت یک بیماری چشمی است که باعث پوسته پوسته شدن پلک می شود. معمولن کسانی که دچار این بیماری چشمی هستند علائم آن پس از بیدار شدن از خواب بیشتر خود را نشان می دهد و پوسته ها روی بالشت و مژه ها قابل مشاهده است.

بیماری بلفاریت هم یکی دیگر از علت های سوزش چشم است که یکی از دلیل ابتلا به آن عدم رعایت بهداشت صورت و پلک است.

سندرم خشکی چشم

همانطور که می دونید غدد اشکی چشم باعث می شوند که چشم ها مرطوب و چرب بمانند. غدد اشکی از غدد نزدیک چشم ترشج می شوند

اگر دائما چشم شما حالت خشکی دارد، می سوزد یا احساس خارش چشم دارید یا فکر می کنید چیزی داخل چشمتان است احتمال دارد به سندرم خشکی چشم مبتلا شده باشید.

علت ابتلا به سندرم خشکی چشم می تواند عدم تولید صحیح اشک یا پارگی غدد اشکی باشد که این بیماری خود می تواند علت سوزش چشم باشد و باید برای درمان آن نزد متخصص بروید.

خشکی چشم علت سوزش چشم

تریکیازیس

به طور کلی قرار گیری مژه در مسیر اشتباه را در در اصطلاح پزشکی، تریکیازیس می گویند.

در این اختلال  مژه ها مسیر نادرستی را برای رشد انتخاب می کنند که ممکن است بسیار ظریف باشد و اصلن خودتان متوجه آن نشوید.

اما وقتی پلک می زنید یک یا چند مژه زبر مثل سوزن به چشم تان می خورد و باعث خراش چشمی می شود.

این مشکل می تواند به قرنیه، ساختار شفاف گنبدی شکل در قسمت جلوی چشم، آسیب جدی برساند. همچنین می تواند باعث سوزش چشم ها شود.

تریکیازیس یا رشد اشتباه رویش مژه

ورم ملتحمه علت سوزش چشم

در مقالات قبل در خصوص ورم ملتجمه صحبت کرده ام و اگر خواننده ی مقالات ایران لنز باشید باید خاطرتان باشد که در آنجا گفتم ورم ملتحمه به بیماری چشم صورتی معروف است.

ملتحمه غشای مخاطی شفافی است که بخش داخلی پلک و سفیدی چشم را در برمی گیرد.

از اصلی ترین علائم ورم ملتحمه، قرمز شدن یا صورتی شدن چشم ها می باشد. علاوه بر این ورم ملتحمه می تواند علت سوزش چشم هم باشد.

التهاب ناشی از این بیماری باعث کلفت شدن رگ های خونی در ملتحمه می شود و در نهایت باعث می شود رنگ سفید چشم تبدیل به قرمز یا صورتی شود..

این بیماری مسری است و بر اثر ویروس ایجاد می شود، اما باکتری ها و قارچ ها هم می توانند باعث التهاب ملتحمه شوند.

روش های درمانی برای اثر علل خارجی

تا به اینجا علت سوزش چشم را بررسی کردیم اما برای درمان آن، روش های متعددی وجود دارد که بنا بر علت آن تجویز می شود.

اگر علت سوزش چشم شما آلرژی فصلی باشد، با درمان خانگی یا قرص و قطره های چشمی که نیاز به تجویز پزشک ندارند، قابل درمان است. اما اگر ادامه دار شد و تشدید یافت لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

اگر هم علت سوزش چشم شما عوامل تحریک کننده یا شوینده های صنعتی هستند، معمولن با شستشوی کامل چشم با آب، سوزش آن از بین می رود.

در برخی موارد سوزش چشم توسط مواد تحریک کننده، ممکن است آسیب های جدی به همراه داشته باشد که باید سعی کنید زمان قرار گیری در معرض این مواد را کم کنید. اگر با شستشوی چشمی علائم از بین نرفت حتمن به پزشک مراجعه کنید.

اگر هم سوزش چشم شما به علت برخورد جسم خارجی با چشمتان است و نمیدانید چیزی داخل چشمتان جا مانده یا خیر باز هم پیشنهاد ما مراجعه به پزشک است.

همچنین می تواند با نور و ابزار مخصوص بررسی کند که ایا قرنیه شما خراش برداشته یا خیرو اگر چیزی در چشم شما جا مانده باشد آن را بر میدارد و ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند.ایل

اگر سوزش چشم شما بر اثر نگاه کردن به وسایل الکترونیکی است، معمولا وقتی کارتان با آن تمام می شود سوزش آن هم قطع می شود.

برای اینکه وقتی با وسایل الکترونیکی کار می کنید چشمتان دچار آسیب و سوزش نشود از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ پیروی کنید. این قانون بدین شکل است که شما باید پس از ۲۰ دقیقه نگاه کردن به وسایل الکترونیکی، به مدت به ۲۰ ثانیه، فاصله ی ۲۰ فوت دورتر را نگاه کنید.

درمان سوزش چشم با قطره چشمی

درمان سوزش چشم بر اثر بیماری های چشمی

اگر علت سوزش چشم شما بر اثر خشکی چشم خفیف باشد می توانید از داروهای بدون نسخه مثل اشک مصنوعی استفاده کنید.

اگر خشکی چشم شما زیاد باشد پزشک داروهای دیگری برای شکا تجویز می کند.   روش های دیگر که به درمان خشکی چشم کمک می کند تغییر در سبک زندگی مانند ترک سیگار، کاهش زمان تماشای صفحه نمایش و استفاده از عینک آفتابی برای محافظت در برابر شرایط خشکی می باشد.

اگر علت سوزش چشم شما عفونت چشمی باشد درمان آن وابسته به دلیل ایجاد عفونت است. به طور کلی عفونت های ویروسی خفیف هستند و دوره ی نقاهت ۱ تا ۲ هفته ای دارد.

عفونت های چشمی ناشی از باکتری معمولا با مصرف قطره های چشمی آنتی باکتریال درمان خواهد شد و عفونت های قارچی هم با دارو و قرص و یا قطره های ضد قارچی درمان می شود.اگر عفونت قارچی شدت یافته باشد ممکن است داروی ضد قارچ به طور مستقیم به چشم تزریق شود.

اگر هم علت سوزش چشم شما ناشی از گل مژه باشد، که در بیشتر موارد گل مژه خود به خود مداوا می شود و توصیه می شود از کمپزس آب گرم استفاده کنید. در بعضی موارد برای درمان گل نژه از آنتی بیوتیک ها یا جراحی برای تخلیه چشم استفاده می شود.

درمان سوزش چشم توسط چشم پزشک

چکیده مطالب علت سوزش چشم

سوزش چشم یکی از رایج ترین مشکلات چشمی هست که تقریبن همه ی ما آن را تجربه کرده ایم. علت سوزش چشم ببه عوامل زیادی بستگی دارد که از شایع ترین علل آن می توان به آلرژی چشمی، سندرم خشکی چشم، ورم ملتحمه، التهاب پلک (تریکیازیس) و بلفاریت اشاره کرد.

برای اینکه بتوانید از شر سوزش چشم راحت شوید اول باید علت آن بدانید. معمولا اگر سوزش چشم شما بر اثر عوامل خارجی مثل آلرژی، مواد تحریک کننده، برخورد جسم خارجی و… باشد می توان با درمان های خانگی یا استفاده از قطره های چشمی که نیازی به نسخه ندارد نسبت به درمان آن اقدام کرد.

اما اگر علت سوزش چشم، بیماری های چشمی باشد توصیه می کنم حتمن به چشم پزشک مراجعه کنید.

توصیه ایران لنز برای جلوگیری از سوزش چشم

  • اگر از لنز چشمی استفاده می کنید برای جلوگیری از سوزش چشم در درجه ی اول از لنزهای با کیفیت استفاده کنید که میزان اکسیژن رسانی خوبی به چشم داشته باشد .
  • سعی کنید در هنگام سرماخوردگی یا هوای آلوده از لنز چشمی استفاده نکنید.
  • رعایت بهداشت برای در استفاده از لنز چشم بسیار بسیار مهم است که در مقاله های قبلی به دفعات به آن پرداخته شده است.
  • در هنگام خواب حتما لنز را از چشم خود خارج کنید.
  • در هنگام دوش گرفتن، استخر یا مواقعی که با آب سر و کار دارید حتمن لنز را از چشم تان خارج کنید.
  • از لنز مشترک با شخص دیگر، جدا خودداری کنید.
  • لنز چشم خود را چه لنز رنگی زیبایی، چه لنز طبی رنگی یا طبی بی رنگ از مراکز معتبر تهیه کنید.
  • توجه داشته باشید لنز چشمی که می خواهید خریداری کنید حتمن دارای مجوزهای بهداشتی جهانی باشد.
  • ایران لنز به عنوان یکی از معتبرترین و بهترین مراکز فروش لنز چشمی مفتخر است بهترین برندهای لنز چشمی در انواع لنز رنگی زیبایی بدون نمره، لنز طبی رنگی، لنز طبی بدون رنگ، لنز توریک یا آستیگماتیسم در اختیار شما مشتریان گرامی بگذارد.

همچنین می توانید تمامی محصولات جانبی لنز مانند مایع لنز، قرص لنز، قطره چشمی، دستگاه لنزگذار را از فروشگاه ما خریداری نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *