مقالات آموزشی

بازیافت لنز چشمی

بازیافت لنز چشمی

بازیافت لنز چشمی – حتما شما هم از بازیافت مواد و متریالی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم شنیده اید و می دانید که بازگرداندن مواد دورریز چه قدر زمان بر و هزینه بر است تا دوباره به چرخه طبیعت برگردد و ما بتوانیم از آن ها استفاده مجدد و بهینه داشته باشیم.

به طور مثال بازیافت موادی مثل کتاب و مجلات، انواع مقواها، بطری های شیشه ای و پلاستیکی و… کار بسیار رایجی است که به وفور درحال انجام است و همه ی ما می دانیم که این مواد تجزیه پذیر هستند.

اما آیا می دانستید که بازیافت لنز چشمی تماسی که به عنوان یک ابزار زیبایی یا درمانی از آن ها استفاده می کنیم هم امکان پذیر است.

بله درسته.  لنزهای تماسی جزو موادی هستند که قابل تجزیه می باشند و برای اینکه بتوان آن ها را بازیافت کرد نباید آن ها را در سطل های بازیافت رها کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص بازیافت لنز چشمی تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

برای بازیافت لنز چشمی چه کارهایی انجام ندهیم؟

شاید از اینکه در قسمت قبل درباره بازیافت لنز چشم گفتم که نباید آن ها را در سطل های تفکیک زباله بیندازید کمی تعجب کرده باشید چون معمولا برای بازیافت مواد دیگر سازمان بازیافت و شهرداری کیسه ها و سطل های مجزایی را برای تفکیک زباله ها در بین مردم و در سطح شهر پخش کرده است که بازیافت راحت تر و بهتر انجام شود.

اما در خصوص بازیافت لنز چشمی اینگونه نیست که دلیل آن را توضیح خواهم داد.

تاریخ مصرف و تاریخ اکسپایر لنزهای چشمی

انداختن لنزهای چشمی در سطل زباله ممنوع

خرید لنزهای چشمی روزانه یا یک بار مصرف باعث تولید زباله ی بیشتری می شود اما به دلیل راحتی و مسائل بهداشتی، افراد بیشتری تمایل به استفاده از این نوع لنزها دارند.

البته منظور ما تمامی لنزهای تماسی چشمی اعم از لنز رنگی زیبایی بدون نمره، لنز طبی رنگی نمره دار، لنز طبی بی رنگ نمره دار، لنز توریک یا آستیگمات می باشد  که پس از پایان تاریخ انقضا و تاریخ مصرف آن ها نباید در سطل ها یا کیسه های تفکیک زباله انداخته شود.

حالا دلیل آن چیست؟

برای بازیافت لنز چشمی آن ها را در سطل زباله نمی اندازیم زیرا سیستم بازیافت قادر به تجزیه و تشخیص این مواد نیستند و شما فقط می توانید بسته بندی پلاستیکی (بلیستر) لنزها را پس از خالی کردن مایع نگهدارنده موجود در آن در سطل بیندازید تا بازیافت شود.

خرید لنز طبی بی رنگ نمره دار

انداختن لنزهای چشمی در مسیر فاضلاب ممنوع

بر اساس آمار به دست آمده در کشور امریکا، تقریبا ۴۵ میلیون امریکایی، کاربر لنزهای نرم تماسی هستند.

در سال ۲۰۱۸ یک نظر سنجی در بین کاربران لنز چشمی صورت گرفت که تقریبا بین ۱۵ تا ۲۰ درصد آن ها لنزهایشان را یا در توالت می اندختند یا در سینک ظرفشویی.

بر این اساس می توان نتیجه گیری کرد که سالانه حدود ۱٫۸ میلیارد تا ۳٫۶ میلیارد لنز تماسی به فاضلاب انداخته می شود و به عبارتی یعنی جمع شدن ۲۰ تا ۳۰ تن زباله ی پلاستیکی در فاضلاب!

لنزهای تماسی به دلیل آنکه جزو تجهیزات پزشکی به شمار می آیند و ساختار مخصوصی دارند به آسانی قابل تجزیه نیستند و به همین دلیل می گوییم که برای بازیافت لنز چشمی، پس از اتمام دوره مصرف و تاریخ اکسپایر، آن ها را به داخل فاضلاب نیندازید.

خرید لنز طبی رنگی نمره دار

روش بازیافت لنز چشمی

تا به اینجا درباره ی ممنوعیات بازیافت لنزهای چشمی صحبت کردم و گفتم چون لنزها جزو تجهیزات پزشکی هستند به سختی تجزیه و بازیافت می شوند.

در سال ۲۰۱۶ کمپانی بوش اند لامب که یکی مطرح ترین برندهای لنز چشمی می باشد، ایده بازیافت لنز چشمی را مطرح کرد و توانست آن را به کمک یکی از بزرگترین سیستم های بازیافت، پیاده سازی کند.

برای اینکه بتوانیم به این چرخه و سیستم بازیافت لنزهای چشمی کمک کنیم، باید لنزهایمان را به همراه بسته بندی شان بعد از رسیدن به یک تعداد مشخص و قابل توجه، به یک کلینیک چشم پزشکی تحویل دهیم و یا اینکه آن ها را با پست به شرکت terracycle ارسال کنیم.

یکی از ویژگی های بارز این شرکت در راستای بازیافت لنزهای چشمی این است که تنها لنزهای ساخته خود را به جهت بازیافت تحویل نمیگیرد بلکه تمامی لنزهای چشمی از هر برندی را برای بازیافت و کمک به این چرخه تحویل می گیرد و این یک قدم بسیار بزرگ به جهت حفظ سلامت محیط پیرامون ما می باشد.

کمپانی بوش اند لامب ( Contact Lenses – Bausch + Lomb) با در آمد حاصل از این بیزنس، کمک های زیادی به جلوگیری از اختلالات بینایی و انکساری و نابینایی می رساند.

متاسفانه این سیستم در حال حاضر در کشور ما ایران انجام نمی شود اما امیدواریم طی سال های نه چندان دور در کشور ما هم قابل اجرا باشد و بتوان با بازیافت لنز چشمی و جلوگیری از ورود آن ها به سیستم فاضلاب کمک زیادی به سلامت محیط زیست کنیم.

خرید انواع لنز نرم تماسی

برای خرید انواع لنز چشم تماسی نرم در نوع رنگی، طبی رنگی، طبی بی رنگ و توریک و یا مشاوره در خصوص انتخاب بهترین برند و مناسب آن ها با وضعیت چشم های شما می توانید از طریق دایرکت اینستاگرام، چت واتس اپ و یا شماره ی تماس و همچنین سایت ایران لنز با مشاورین ما در ارتباط باشید و یک تجربه عالی از خرید لنز چشمی را تجربه کنید.

اشتراک گذاری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.