مقالات آموزشی

میزان نور مناسب مطالعه چه قدر است؟

نور مناسب برای مطالعه

نور مناسب مطالعه – به هنگام مطالعه باید به نکاتی توجه کنیم تا به چشم هایمان آسیبی نرسد و بتوانیم از موهبت بینایی خود محافظت کنیم.

یکی از اصلی ترین نکاتی که در هنگام مطالعه باید به آن توجه شود میزان روشنایی، سطح تمرکز وسیله روشنایی و فاصله آن با کتاب یا روزنامه و.. می باشد.

در ادامه در خصوص میزان نور مناسب هنگام مطالعه پرداخته ام که حتما باید به این موضوع توجه کنید  و باید نور محیط، یک وضعیت استاندارد داشته باشد تا از مطالعه لذت ببرید.

نور مناسب برای مطالعه

برای اینکه بهترین و مناسب ترین روشنایی را در هنگام مطالعه داشته باشیم  و آسیبی به چشم هایمان نرسد باید برای دو منبع نور مشابه، لومن آن ها را تعیین سطح کنیم. (حتما باید دو منبع نور مشابه را مقایسه کنید چون نور آن ها به یک شکل متمرکز می شوند)

لومن یعنی شار نوری که در تعریف ساده تر و عامیانه تر معیاری از کل نور مرئی از یک منبع نور است که به چشم انسان می رسد. هر چه درجه لومن بالاتر باشد، منبع نوری بیشتر خواهد بود در نتیجه می توان گفت لومن در اصل خروجی نور می باشد.

وقتی که می خواهید لامپ تهیه کنید، نباید میزان وات آن را در نظر بگیرید بلکه باید به شار نوری آن دقت کنید چون در لامپ های ال ای دی فعلی موجود در بازار، میزان وات لامپ نشان دهنده ی انرژی مصرفی لامپ است و شار نوری میزان نور خروجی هر لامپ است.

در نتیجه در زمان خرید لامپ باید لامپ با لومن مناسب را انتخاب کنید و به این نکته توجه کنید که هیچ روشی برای تبدیل وات و لومن وجود ندارد.

توجه داشته باشید نور کم برای مطالعه نمی تواند باعث آسیب به بینایی شود اما وقتی شما یک نور مناسب برای مطالعه انتخاب می کنید فشار چشم را کنترل می کند و از سر درد جلوگیری می کند ضمن اینکه مطالعه کردن بسیار آسان تر خواهد بود.

روشنایی مناسب برای مطالعه

راهنمای انتخاب لامپ بر اساس لومن

لامپ ۴۰ واتی = ۴۵۰ لومن

لامپ ۶۰ واتی= ۸۰۰ لومن

لامپ ۷۵ واتی= ۱۱۰۰ لومن

لامپ ۱۰۰ واتی= ۱۶۰۰ لومن

بهتر است برای مطالعه به سراغ لامپ هایی بروید که نور گرم دارند چون برای چشم بهتر است و حس آرام بخشی هم به فرد می دهد.

با اینکه بیشتر افراد لامپ های رنگ گرم و ملایم مثل ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین را برای اتاق خوابشان انتخاب می کنند اما مشکلی هم نیست اگر رنگ لامپ چراغ مطالعه شان کمی روشن تر باشد. این تضاد باعث می شود کنتراست در کلمات موجود در صفحات ایجاد شود و خواندن راحت تر باشد.

همچنین باید به این موضوع هم توجه داشته باشید برای خواندن نیازمند به یک لامپ حداقل ۵۰۰ لومن هستید تا روشنایی ایده آلی در فضا باشد که از خستگی چشم جلوگیری کند

بهترین و مناسب ترین میزان نور برای مطالعه

یک نکته ی بسیار پر اهممیت که شاید خیلی از ما نمی دانیم یا به آن توجه نمی کنیم این است که نور زیاد بیشتر از نور کم میتواند به چشم ما آسیب برساند.

اینکه چه نوع لامپی و با چه میزان لومن برای شما مفید است بستگی به کاری دارد که می خواهید انجام دهید که در ادامه به آن اشاره کرده ام.

میزان روشنایی لامپ بر اساس هدف

لامپ ۴۵۰ لومن یا ۴۰ وات مناسب برای کارهای روزمره، مطالعه و نوشتن

لامپ ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ لومن یا ۶۰ تا ۷۵ واتی مناسب برای کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند و خرده کاری

دقت کنید لامپ های رشته ای را بر اساس وات اندازه گیری کنید اما لامپ های ال ای دی بر اساس لومن اندازه گیری می شود

نور مناسب مطالعه در رخت خواب

معمولا ما بعد از انجام کارهای روزانه و خانه، شب ها هنگام استراحت دوست داریم در تخت خود مطالعه کنیم.تعیین میزان نور مناسب مطالعه به جهت جلوگیری از تضعیف بینایی و خستگی چشم بسیار پر اهمیت است.

مثلا اگر اتاق شما ۱۰٫۸ متر مربع است تقریبا یک لامپ بین ۲۵ تا ۵۰ لومن برای مطالعه مناسب است و از خستگی چشم جلوگیری می کند.

به این توجه داشته باشید که فقط لومن های نوری که بر روی صفحه ی کتاب شما متمرکز است شمرده می شود نه نور کلی اتاق.

روشنایی در واقع میزان نوری می باشد که در حین مطالعه در چشم شما ساطع می شود، در نتیجه احتمال دارد که روشنایی کافی را روی سطح کتاب خود نداشته باشید، البته لامپ های موجود در فضا به میزان لازم لومن تولید می کند.

پس بهتر است یک چراغ مطالعه مناسب که لومن کمتری دارد  برای تخت خوابتان تهیه کنید چون نسبت به نور کلی اتاق گزینه ی بهتری است و چراغ مطالعه کاملا بر روی صفحه کتاب شما متمرکز است.

نور مناسب مطالعه در رخت خواب

روشنایی هایی که نور متمرکز دارند عبارتند از:

بهترین ابزارهایی که روشنایی لازم و نور متمرکز را هنگام مطالعه در تخت خواب ایجاد می کنند شامل موارد زیر می شود:

چراغ مطالعه های نصبی

در حال حاضر مدل های زیادی از چراغ مطالعه بالای تخت و چراغ های روکش دار دیواری در بازار موجود است که بسیار هم کاربردی است و اگر به مطالعه کردن در تخت خوابتان علاقه دارید، این چراغ ها گزینه ی مناسبی هستند.

چراغ مطالعه نصبی

چراغ کتاب

این نوع از چراغ ها که به چراغ کتاب معروف هستند بسیار کوچک و قابل حمل است و شما می توانید آن را همراه خود داشته باشید و در زمان مطالعه آن را به کتاب وصل کنید و تجربه ی لذت بخشی از مطالعه ی خود داشته باشید

چراغ کتاب برای نور مناسب مطالعه

لامپ های کف

وقتی که شما هم به نور فضا و هم به نور متمرکز نیاز دارید، لامپ های کف گزینه ی مناسبی هستند که حتی در مواقع لازم می توانید آن ها را جا به جا کنید.

چراغ های کنار تختی

این نوع چراغ ها در صورتی که یک میز کنار تخت خود داشته باشید بسیار گزینه ی مناسبی خواهد بود.

چراغ مطالعه کنار تختی برای نور مناسب مطالعه

آیا نور بر یادگیری تاثیر گذار است؟

هر قسمت از خانه با توجه به کاربردی که دارد باید روشنایی مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. معمولا کارشناسان و کسانی که طراحی دکوراسیون داخلی انجام می دهند برای هر قسمت از خانه شدت نور مشخصی را در نظر می گیرند.

به عنوان مثال در اتاق نشیمن و پذیرایی ۲۰۰ لوکس، آشپزخانه ۲۵۰ لوکس، اتاق خواب ۱۸۰ لوکس و محیط های آموزشی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ لوکس در نظر گرفته می شود. (لوکس= واحد شدت نور مورد نیاز برای هر بخش از خانه)

اما ناگفته نماند شدت و میزان تابش نور به هیچ وجه مقدار مشخصی ندارد و بر اساس عادت و سلیقه و همچنین فعالیتی که در آن بخش از محیط انجام می دهید تعیین می شود.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده بر روی گروهی از دانش آموزان، روشنایی و نور مناسب محیط مطالعه، بر روی یادگیری، تمرکز و انجام محاسبات دانش آموزان تاثیری مستقیم می گذارد.

بهترین جهت تابش نور مناسب مطالعه، از جهت جانبی و بالا به پایین بر روی صفحه کتاب می باشد و نباید به صورت مستقیم بر روی صفحه تابیده شود و همچنین نباید از سطح صفحات منعکس شود زیرا انعکاس مستقیم نور از صفحه برای چشم ضرر دارد و آسیب زا می باشد.

حواستان باشد نور فضایی که در آن مطالعه می کنید باید متعادل باشد نه کم نه زیاد. وقتی فضا را خیلی روشن می کنید باعث ایجاد خیرگی و تمرکز زیاد بر روی اجسام می شود که این خود باعث ضعیفی و خستگی چشم می شود.

تثیر نور در یادگیری و مطالعه

آیا نور طبیعی برای مطالعه مناسب است؟

روش های متعددی را می توانید انتخاب کنید تا نور مناسب برای مطالعه تامین شود! یکی از این روش ها نور طبیعی است.

فضایی که برای مطالعه کردن اختصاص داده اید را در نظر بگیرید، آیا پنجره های بزرگی دارد؟ اگر جواب شما مثبت است، یعنی شما خیلی خوش شانسی هستید! وجود پنجره های بزرگ در یک اتاق همیشه یک ویژگی مثبت است، به ویژه اگر آن اتاق فضایی برای مطالعه باشد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته نور طبیعی، بهترین نور برای مطالعه محسوب می شود  و علاوه بر این می تواند احساس شادابی به شما بدهد و از افسردگی پیشگیری کند!

البته این بدان معنا نیست که میز اتاق خود را دقیقا روبروی پنجره بگذارید، تابش مستقیم نور آفتاب می تواند به بدن شما آسیب هایی جدی وارد کند، فقط باید  میز مطالعه را جایی قرار دهید که کمی نور گیر باشد، بقیه امور را به نور طبیعی بسپارید.

در صورتی هم که می خواهید پنجره را بپوشانید از پرده های حریر و توری استفاده کنید، پرده های سنگین و تیره نور را به خود جذب می کنند و از ورود آن به خانه جلوگیری می کنند.

تاثیر نور طبیعی و مناسب برای مطالعه

فواید نور مناسب برای مطالعه

  1. کاهش خستگی چشم: وقتی نور مناسب و کافی باشد مردمک چشم ها مجبور به گشاد شدن نیستند تا بتوانند نور بیشتری را دریافت کنند و از خستگی چشم جلوگیری می کند
  2. احساس آرامش و کاربردی برای یادگیری: زمانی که شما رنگ و شدت میزان تابش نور را درست انتخاب می کنید میزان حواس پرتی شما از محیط اطراف کاسته می شود و مغز شما بیشتر بر روی یادگیری متمرکز می شود و این در نهایت باعث می شود که شما کتاب یا هر چیزی که مطالعه کرده اید را بیشتر و راحت تر در ذهنتان بماند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید از مطالعه کردن لذت ببرید، بینایی یکی از بزرگترین نعمات خداوند به ما است که ما موظف هستیم از این نعمت حفاظت کنیم

دوستان عزیز ایران لنز شما می توانید انواع لنز چشم در نوع لنز رنگی زیبایی، لنز طبی نمره دار بی رنگ و لنز طبی رنگی را از فروشگاه ما تهیه کنید همچنین می توانید برای انتخاب رنگ مناسب و راهنمایی در خصوص بهترین برندهای لنز چشمی با مشاورین ما به صورت رایگان در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.