رهایی از عینک – همانطور که می دانید عینک ها به دو دسته طبی و دودی یا آفتابی تقسیم می شوند که هر کدام از عینک ها کاربرد مجزا و البته مفیدی دارند.

عینک های آفتابی برای جلوگیری از برخورد اشعه ی مضر آفتاب مورد اسفاده قرار می گیرد که متاسفانه در کشور ما اهمیت زیادی به آن داده نمی شود.

عینک های طبی هم برای درمان ضعیفی چشم و عیوب انکساری مثل دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارد.

همانطور که در مقالات قبلی گفتم اختلالات بینایی انکساری شامل  دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم می شود که هر کدام به شکل زیر در بینایی افراد اختلال ایجاد می کند:

 • نزدیک بینی: تاری دید در دیدن اجسام در فاصله ی دور
 • دوربینی: تاری دید برای دیدن اجسام نزدیک
 • آستیگماتیسم: عدم دید واضح و روشن در دیدن اجسام

با اینکه عینک طبی برای درمان اختلالات چشمی و عینک های آفتابی برای سلامت چشم ها و جلوگیری از ورود اشعه ی مضر آفتاب به چشم بسیار کارآمد و مفید می باشد اما دارای معایب و مشکلاتی هم هست که بیشتر افراد ترجیح میدهند به جای عینک، از لنز طبی استفاده کنند.

در این مقاله می خواهم به راه حل هایی برای رهایی از عینک طبی اشاره کنم. با ما همراه باشید.

چرا بعضی از افراد اصرار به رهایی از عینک دارند؟

اگر خاطرتان باشد در یک مقاله ای راجع به معایب و مشکلات عینک طبی صحبت کردم و به طور مفصل به این موضوع پرداختم که عینک طبی چه مشکلات و معایبی دارد که باعث می شود کاربر دیگر نخواهد از عینک استفاده کند و بیشتر تمایل دارد لنزطبی را جایگزین عینک نماید.

 

👈👈👈مقایسه ی لنز چشم با عینک

به طور مثال یکی از مشکلات اصلی که عینک برای افراد به وجود می آورد محدودیت های شغلی و ورزشی است که دلیلی می شود برای رهایی از عینک

فردی را در نظر بگیرید که می خواهد والیبال، بسکتبال، فوتبال یا…بازی کند. خوب مسلما وجود عینک برای این فرد بسیار دردسر ساز خواهد بود و البته خطرناک چون ممکن است توپ با شیشه ی عینک برخورد کند و شیشه ی عینک بشکند و به چشم آسیب برساند.

علاوه بر این محدودیت ها، استفاده دائم از عینک باعث سردرد و خستگی چشم می شود. یا اینکه شیشه ی آن بخار میگیرد و باعث کاهش دید می شود و همه ی این ها دلیل می شوند برای رهایی از عینک.

علت رهایی از عینک

روش های رهایی از عینک طبی

اگر خیلی وقت است که از عینک استفاده می کنید و واقعن برایتان خسته کننده شده حتمن اول از خودتون بپرسید که آیا می خواهم برای همیشه از عینک رهایی پیدا کنم یا خیر؟

نظر پزشک شما چیست؟ آیا او توصیه می کند که عینک را بردارید و از روش دیگری برای درمان ضعیفی چشم تان استفاده کنید؟

آیا می خواهید تحت عمل جراحی قرار بگیرید و یا همیشه لنز چشم طبی را جایگزین عینک کنید؟

به قول معروف با خودتان دو دوتا چهار تا کنید و یک تصمیم قطعی بگیرید و بعد اقدام کنید.

رهایی از عینک به طور موقت

اگر جزو افرادی هستید که استفاده از عینک برایتان سخت نیست و فقط هر از گاهی دوست ندارید عینک بزنید و به چشم و صورت تان استراحت بدید پیشنهاد میکنم از لنز چشم طبی یا لنز طبی رنگی استفاده کنید.

برای این کار لازم است اول به پزشک مراجعه کنید تا نمره ی چشم شما برای خرید لنز طبی تعیین شود. چون نمره ی لنز با نمره ی عینک کمی متفاوت است.

حواستان باشد اگر تازه می خواهید از لنزهای چشمی استفاده کنید باید بدانید که لنزها چون با قرنیه ی چشم به طور مستقیم در ارتباط هستند، مراقبت از آن ها نسبت به عینک دشوار تر است. یعنی شما باید هر شب آن را تمیز کنید و دقت زیادی داشته باشید تا به لنز آسیبی وارد نشود.

رهایی از عینک به طور موقتی

چی کار کنیم تا برای همیشه عینک را کنار بگذاریم؟

اگر به دنبال راهکاری برای رهایی از عینک هستید که برای همیشه عینک زدن را کنار بگذارید، اولین پیشنهادم همان لنز طبی بی رنگ یا لنز طبی رنگی است.

اگر می خواهید لنز را برای همیشه جایگزین عینک کنید حتمن لنزی تهیه کنید که درصد آبرسانی و اکسیژن آن بالا باشد و ترجیحا لنز سلیکون هایدرول باشد که در طولانی مدت چشم تان را خسته نکند و با آن احساس راحتی داشته باشید.

ممکن است در روزهای اول لنز گذاشتن کمی دچار مشکل شوید که با چند بار تمرین به لنز گذاشتن عادت می کنید و بعد می توانید در عرض چند ثانیه آن را داخل چشمتان قرار دهید.

رهایی از عینک با استفاده از لنزهای طبی رنگی راه حل دیگری است که معمولن خانم ها ترجیح میدهند از آن استفاده کنند چون علاوه بر درمان عیوب انکساری باعث زیبایی چهره ی آن ها نیز می شود.

اما راه حل دیگر رهایی از عینک، عمل های جراحی چشم مثل لیریک و لازک، فمتولیزیک و… می باشد که باعث می شود از عینک و لنز برای همیشه بی نیاز شوید.

روش رهایی از عینک به طور دائم

مهم ترین علل رهایی از عینک چیست؟

 • محدودیت استفاده در بعضی مشاغل و فعالیت های ورزشی
 • احتمال شکستن شیشه ی عینک و یا دسته ی آن
 • ایجاد احساس ناخوشایند در چهره برای بعضی از افراد
 • هزینه های بالای خرید فریم و شیشه ی عینک
 • تغییر فرم بینی و تضعیف اعتماد به نفس
 • بخار و گرد و غبار گرفتن شیشه ی عینک

معایب و مشکلات عینک

ناگفته نماند ما هیچ کدام از این موارد را به عنوان یک مشکل یا عیب برای برای رهایی از عینک مطرح نکردیم، اما برخی از دوستانی که سالهاست از عینک استفاده می کنند به این موارد به چشم یک معضل نگاه می کنند و نمی توانند به داشتن یک وسیله ی اضافی روی صورت شان عادت کنند.

استفاده از لنز چشم چه مزایایی دارد؟

 • لنزهای چشمی نسبت به عینک وسعت دید بیشتری دارند
 • قدریت بینایی بیشتری در مقایسه با عینک به فرد می دهد
 • دید واضح تر و عالی تری نسبت به عینک دارد
 • عدم محدودیت برای برخی از ورزش ها و فعالیت ها
 • بالا بردن اعتماد به نفس و دیده شدن چهره ی افراد بدون قاب اضافی روی صورت

علت بیشتر بودن وضوح دید لنز چشم نسبت به عینک

یکی از علت های اصلی رهایی از عینک، وضوح دید بالای لنز نسبت به عینک است. البته قدرت تمرکز لنزهای چشمی تماسی و عینک بسیار نزدیک به هم است.

اما وقتی شخصی پس از مدت ها عینک را کنار می گذارد و از لنزهای تماسی استفاده می کند متوجه تغییر و وضوح دید بیشتر خواهد شد.

دلیل این مساله هم این است که لنزها به شکلی عمل شکست نور را انجام می دهند که با دقت بیشتری مطابق با بینایی شما باشد، در نتیجه اگر از عینک به سمت لنزهای چشمی می روید، به نظر می رسد که قدرت بینایی شما کمی بالا رفته است.

چرا با لنز چشم شفاف تر می بینیم؟

اگر خودتان عینک می زنید یا اطرافیانتان عینکی هستند حتمن این را می دانید که یکی از مشکلات بزرگ شیشه ی عینک این است که خیلی زود کثیف و لک می شود و دائم باید آن را تمیز کنید.

با وقتی هوا سرد می شود یا باران می بارد شیشه ی عینک، بخار میگیرد و دیدتان را محدود می کند، همچنین وقتی در معرض نور شدید آفتاب قرار میگیرید بازتاب نور و برخورد آن با شیشه ی عینک باعث می شود که شما چند ثانیه همه چیز را سفید ببینید.

وقتی این اتفاق ها برای مدتی طولانی تکرار می شود، کاربر را خسته می کند و مصر می شود برای رهایی از عینک.

درست است که لنز چشم نسبت به عینک به مراقبت بیشتری نیاز دارد اما چون این مشکلات را ندارد، استفاده از آن بسیار راحت تر خواهد بود.

مقایسه وسعت دید لنز چشم با عینک طبی

توجه داشته باشید به دلیل اینکه لنز تماسی شکل کروی دارد و به طور کامل روی چشم می نشیند و هیچ فاصله ای با مردمک چشم وجود ندارد، میدان دید را محدود نمی کند. در صورتی که  قاب عینک باعث محدودیت در وسعت میدان دید افراد می شود.

و این هم دلیل دیگری می شود برای رهایی از عینک.

مقایسه وسعت دید لنز چشم با عینک برای رهایی

نتیجه گیری

لنز چشمی، عینک و عمل های جراحی چشم هر سه روش هایی هستند برای درمان عیوب انکساری که پزشک با بررسی وضعیت چشمان بیمار یکی از این موارد را تجویز می نماید.

افرادی که در طولانی مدت از عینک استفاده می کنند، پس از مدتی عینک برای آن ها خسته کننده می شود و دوست دارند روش دیگری را برای درمان ضعیفی چشم شان انتخاب کنند.

رهایی از عینک طبی به دو صورت امکان پذیر است که روش اول و ساده تر، خرید لنز طبی می باشد و روش دوم عمل جراحی چشم مانند: لییک، لازک و فمتولیزیک می باشد.

برای این کار لازم است حتمن به یک چشم پزشک مراجعه کیند و در صورت صلاحدید از لنز چشم استفاده کنید و یا تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

رهایی از عینک هم می تواند م به صورت موقت باشد و هم به صورت دائم که انتخاب آن هم به شما بستگی  دارد  و هم به نظر پزشک.

لنزهای چشمی در مقایسه با عینک طبی دارای مزایای بسیاری هستند اما لازم به ذکر است که لنزهای چشمی نیز دارای معایبی هم می باشد که کاربر باید در خصوص استفاده از آن بایستی بسیار محتاطانه رفتار کند.

در صورتی که تصمیم گرفته اید از لنز طبی استفاده کنید باید بدانید که در هنگام خرید باید به موراد مهمی مانند کیفیت لنز، جنس لنز، میزان محتوای آب و اکسیژن رسانی آن توجه نمایید.

برای خرید انواع لنزهای طبی بی رنگ، طبی رنگی، توریک و لنز رنگی زیبایی بدون نمره به بخش فروشگاه ایران لنز مراجعه فرمایید و یا از طریق راه های ازتباطی (واتس اپ، تلگرام، اینستاگرام و شماره تماس) با مشاورین حاذق ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *