جراحی تغییر رنگ چشم | کاشت لنز طبی رنگی دائمی

جراحی تغییر رنگ چشم با کاشت لنز طبی رنگی دائمی

جراحی تغییر رنگ چشم شاید یکی از عمل های جذاب و پرطرفدار در بحث زیبایی صورت باشد. افرادی که دچار اختلالات بینایی و ضعف بینایی هستند برای بهتر دیدن محیط اطرافشان از عینک های طبی استفاده می کنند.

البته در حال حاضر استفاده از لنز طبی تماسی یکی از بهترین روش های جایگزینی عینک طبی است که دیگر مشکلات عینک را هم ندارد و برای کاربر راحت تر است.

اما در این بین افرادی هستند که می خواهند علاوه بر رفع مشکلات بیناییشان، برای همیشه چشم های رنگی داشته باشند بدون اینکه رنگ آن تغییر کند و یا اینکه بخواهند هر روز صبح لنز چشمی تماسی بگذارند و شب آن را از چشم خود خارج کنند.

در این مقاله قصد داریم درباره جراحی تغییر رنگ چشم یا کاشت لنز طبی رنگی  دائمی در چشم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آیا جراحی تغییر رنگ چشم انجام می شود؟

تغییر دائمی رنگ چشم با استفاده از روش عمل جراحی کاشت لنز طبی رنگی یا کاشت عنبیه روشی است که خیلی سر و صدا به پا کرده است و مورد بحث قرار گرفته است.

این روش در درجه اول برای درمان آسیب های چشمی و مشکلات ژنتیکی چشمی مانند کلوبوما که در آن بخشی از عنبیه از بین رفته است و یا آنریدیا که به طور کل عنبیه از بین رفته است، طراحی شده و به عنوان یکی از عمل های زیبایی و اهداف آرایشی و زیبایی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کاشت و ایمپلنت لنز طبی رنگی دائمی

جراحی کاشت لنز طبی رنگی دائمی یا ایمپلنت عنبیه چیست؟

کاشت عنبیه برای کسانی که همیشه رویای چشم رنگی را در سر داشتند یک روش محقق شده است که آن ها را به آرزوی خود می رساند.

با انجام این عمل رنگ چشم افراد برای همیشه تغییر می کند و به رنگ چشم دلخواه خود می رسند.

جراحی تغییر رنگ چشم به وسیله ایمپلنت عنبیه بدین شکل است که بایستی یک سیلیکون رنگی تاشو زیست محیطی را در شکاف ایجاد شده روی قرنیه قرار دهند.

بعد از آنکه این لایه سیلیکونی وارد چشم شد، ایمپلنت باز شده و سر جای خود تنظیم می شود که برای این کار بیمار مورد بی حسی موضعی قرار می گیرد.

اما روش بسیار پر ریسک و شاید غیر قابل جبران است که بیمار باید تمامی عوارض و جوانب آن را در نظر بگیرد و خود را برای مواجهه با هر مشکلی آماده سازد.

کاشت لنز طبی رنگی دائمی

عوارض احتمالی جراحی کاشت لنز طبی رنگی دائمی توسط ایمپلنت عنبیه چیست؟

خطراتی که ممکن است از طریق عمل کاشت لنز طبی رنگی دائمی برای بیمار به وجود آید از طرف آکادمی چشم پزشکی آمریکا بیان می گردد.

این مرکز اذعان می دارد تا به حال تمامی عمل های جراحی تغییر رنگ چشم با مشکل گزارش شده است و برداشتن کاشت ایمپلنت عوارض بیشتری به همراه دارد.

همانطور که گفتیم عمل جراحی تغییر رنگ چشم یک روش بسیار پر ریسکی است که ممکن است عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد که این عوارض احتمالی شامل موارد زیر می باشد:

 • ابتلا به آب مروارید
 • صدمه رسیدن به قرنیه چشم
 • از دست دان همیشگی بینایی
 • ابتلا به بیماری گلوکوم یا آب سیاه
 • یوئیت (محلی که التهاب باعث تاری دید، درد و قرمزی می شود)

تا به حال این عمل در کشورهایی مثل مکزیک، آمریکای مرکزی، هند و آفریقا انجام شده است ولی به علت عوارضی که از سوی عمل شدگان به ثبت رسیده حواشی زیادی در پی داشته است.

عوارض کاشت و جراحی تغییر رنگ چشم با کاشت لنز طبی رنگی

چه روش هایی برای تغییر رنگ دائمی چشم وجود دارد؟

به طور کل روش هایی که غیر تهاجمی باشند نسبت به عمل های جراحی بهتر هستند و بیشتر پزشکان و حتی خود بیماران آن را ترجیح می دهند به خصوص آنکه این روش در خصوص عضو حساسی مانند چشم می باشد.

یک شرکت پزشکی تحت عنوان لاگونا بیچ در شهر کالیفرنیا آمریکا اقدام به تغییر دائمی رنگ چشم به روش غیر تهاجمی کرده است .

تغییر رنگ چشم با روش غیر تهاجمی لیزر

تغییر رنگ چشم با لیزر

در این روش علیرغم جراحی کاشت لنز طبی رنگی دائمی، توسط لیزر برای از بین بردن رنگ دانه های تیره ای که روی چشم ها قهوه ای وجود دارد استفاده می شود و آن را تبدیل به رنگ آبی می کنند.

البته این روش هم خالی از اشکال نیست و بسیاری از پزشکان این روش را کاملا پر ریسک و با عوارض جیران ناپذیری مثل آسیب جدی چشمی و حساسیت شدید به نور و … می پندارند.

جراحی تغییر دائمی رنگ چشم به روش استروما

یکی دیگر از روش های پر سر وصدا برای تغییر دائمی رنگ چشم از رنگ قهوه ای به آبی روش استروما است.

در این روش که در سال ۲۰۰۹ توسط دانشمندی به نام گرگ هومر ، شرکت پزشکی استروما را بنا نمود ابداع شد که این تکنیک هنوز به تکامل نرسیده است و در دسترس عموم نمی باشد و در حال حاضر مورد بررسی و ارزیابی آزمایش های بالینی می باشد.

در روش استروما با استفاده از لیزر، رنگ دانه ها را از لایه بافت در هم آمیخته موجود در عنبیه که به آن استروما گفته می شود جدا می کنند و رنگ قهوه ای تبدیل به رنگ آبی می شود.

عمل جراحی IOL چگونه است؟

IOL ایمپلنت لنز مصنوعی به داخل چشم است و در آن لنز داخل چشم قرار می گیرد و جایگزین لنز طبیعی می شود که در طول عمل جراحی برداشته می شود و اغلب برای درمان اختلالات و بیماری های چشمی مثل آب مروارید، دور بینی و نزدیک بینی از آن بهره مند می شوند.

جنس عدسک هایی که داخل چشم است معمولا از جنس پلاستیک هستند و از دو گیره چسبنده برخوردار است و درون محفظه ی چشم به راحتی جای می گیرد.

اغلب لنزهای داخل چشمی که در حال حاضر از آن استفاده می کنند تک کانونی می باشد. یعنی فقط برای تمرکز دید نزدیک  یا دور کاربرد دارد.

عمل جراحی ایمپلنت لنز داخل چشم به طور دائمی

دلیل استفاده از روش IOL چیست؟

زمانی که عدسی طبیعی چشم دچار مشکل و یا آسیب شود، به میزان زیادی از توانایی های آن کاسته می شود. برای اینکه این توانایی بینایی و قدرت تمرکز از دست رفته را بازگردانند به طور معمول از سه روش استفاده می شود:

 • استفاده ازعینک که قطر آن ها معمولا برای این افراد بیشتر است.
 • استفاده از لنز طبی سخت و نرم
 • عمل جراحی iol دائمی داخل چشم

آیا تغییر رنگ چشم امکان پذیر است؟

زمانی که نوزاد متولد می شود رنگ چشم های او روشن است اما به مرور تغییر رنگ داده و پس از مدتی رنگ آن برای همیشه تثبیت می شود که این رنگ بسته به ژنتیک و شرایط آب و هوایی و… به رنگ آبی، سبز، فهوه ای، طوسی و… تغییر می کند.

اما در بزرگسالان، افراد به راه های گوناگونی برای تغییر رنگ چشم های خود متوسل می شوند. برخی به استفاده از لنز رنگی تماسی بسنده می کنند اما برخی دیگر به سراغ اقدامات فراتری می روند.

به طور مثال یک روشی که باعث تغییر رنگ دائمی رنگ چشم می شود و بسیار هم جنجالی بوده است، استفاده از عنبیه مصنوعی است که بیشتر بازیگران مطرح و مشهور به سراغ آن رفته اند.

در این روش رنگ چشم فرد در عرض چند دقیقه برای همیشه تغییر پیدا می کند اما مورد تایید بسیاری از پزشکان نمی باشد و بر اساس نظر آن ها این روش یک روش بسیار آسیب زا می باشد.

عمل جراحی کاشت لنز طبی رنگی دائمی در ایران

عمل جراحی تغییر رنگ چشم توسط کاشت لنز طبی رنگی دائمی یک روش نوین و تقریبا جدید است که از حواشی و بحث های زیادی برخوردار است.

تا به امروز به طور کامل این روش جراحی تغییر رنگ چشم مورد ارزیابی قرار نگرفته است و هیچ سندی دال بر اینکه این روش یک روش امن و موثر است وجود ندارد.

علاوه بر این تا کنون این روش مورد بررسی سازمان های نظارتی در ایالات متحده وآزمایش های بالینی قرار نگرفته است.

به همین خاطر فعلن این عمل در ایران انجام نمی شود و بیمارانی که اصرار به لنجام این عمل دارند بایستی به خارج از کشور سفر کنند.

بهترین روش تغییر رنگ چشم

همانطور که گفتیم چندین راه برای تغییر رنگ چشم دائمی وجود دارد اما با عوارض ذکر شده همراه است. آیا واقعن ارزش دارد سلامت و و ریسک بینایی را به جان بخریم تا رنگ چشم هایمان به طور دائم تغییر دهیم؟

به دلیل اینکه این روش ها هنوز تکامل نیافته و مورد ارزیابی و بررسی آزمایش های بالینی قرار نگرفته و پزشکان زیادی آن را مورد انتقاد قرار داده اند هرگز انجام این عمل ها توصیه نمی شود.

برای اینکه هم به سلامت چشمی دست یابید و هم رنگ چشم های دلخواه تان را داشته باشید توصیه می کنیم از لنز چشم رنگی و یا لنز طبی رنگی استفاده نمایید.

این لنزها علاوه بر اینکه میدان دید بسیار خوبی به شما می دهد، یک روش ایمن و موثر برای دستیابی به رنگ چشم دلخواه تان می باشد.

البته برای سلامت چشم های خود بایستی مراقبت های لازم جهت نگهداری و شستشوی آن ها را با دقت انجام دهید و به توصیه های مشاورین ما عمل کنید.

بهترین روش تغییر رنگ چشم با استفاده از لنزهای چشمی تماسی رنگی و طبی رنگی

افرادی که می خواهند به طور دائم از لنز چشم تماسی استفاده نمایند به این نکات توجه نمایند:

 •  بهتر است در مواقع آلودگی هوا از لنز استفاده نکنید
 •  هرگز با لنز چشم نخوابید
 • در زمان سرما خوردگی از گذاشتن لنز پرهیز کنید
 • حد اکثر روزانه بین ۸ تا ۱۰ ساعت از لنز چشمی استفاده شود.
 • به بهداشت جالنزی توجه شود
 • برای شستشو لنز فقط از مایع لنز استفاده شود
 • هرگز برای شستشو لنز از آب شیرشهری، آب جوشیده، سرم شستشو و … استفاده نکنید.
 • هر شب مایع لنز داخل جالنزی خود را تعویض نمایید و لنزها را با محلول لنز بشویید
 • از محلول شستشو لنز معتبر مثل اپتی فری، یونیورسال و آل کلین استفاده شود.
 • اگر دچار خشکی چشم هستید، زمانی که لنز داخل چشمتان است از قطره اویزور کامفورت استفاده نمایید.
 • اگر چشمان ضعیفی دارید و به طور مداوم از لنز چشم استفاده می نمایید ، هر از چند گاهی از عینک طبی استفاده کنید.
 • حتی الامکان از لنزهایی که از متریال سیلیکون هایدروژل هستند خریداری نمایید.
 • در هنگام خرید لنز چشم به عواملی مثل میزان اکسیژن رسانی و درصد آب آن توجه نمایید.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاع از موجودی کالا We will inform you when the product arrives in stock. Please leave your valid email address below.