مقالات آموزشی

عدسی عینک پروگرسیو چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

عدسی عینک پروگرسیو چیست

عینک پروگرسیو – کسانی که چشم های ضعیفی دارند و از عینک استفاده می کنند بیشتر می دانند که عدسی عینک ها انواع مختلفی دارد و در زمان خرید عینک طبی فروشنده از شما می خواهد که عدسی مورد نظر خود را بر اساس ویژگی و قیمت آن انتخاب کنید.

عدسی عینک های طبی می تواند تک کانونی، دو و سه کانونی باشد. عدسی های تک دید دارای یک قدرت در کل عدسی هستند اما عدسی های دو و سه کانونی از ویژگی های متعدد در یک عدسی برخوردار هستند.

کسانی که برای دیدن محیط پیرامون خود و همچنین دیدن اجسام در فاصله دور و نزدیک نیازمند قدرت بینایی ویژه و متفاوتی هستند می توانند از عدسی های جدید چند کانونی که با یک خط قابل مشاهده ساخته شده اند استفاده کنند.

در این مقااله به عینک پروگرسیو که یک عدسی چندکانونی بسیار مناسب برای داشتن دید عالی برای خود و فرزندانتان می باشد پرداخته ام که بر خلاف عدسی های چند کانونی دیگر دارای خط قابل مشاهده نیست و با خیال راحت و بدون احساس ناخوشایند می توانید از آن ها استفاده کنید.

با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا از تمامی مزایا و معایب عینک پروگرسیو اطلاعات جامعی به دست آورید.

عینک پروگرسیو چیست؟

عینک پروگرسیو نوعی عدسی چند کانونی است و به کاربرانی که در دیدن اجسام در فواصل دور و نزدیک مشکل دارند و بایستی از عدسی های اصلاحی استفاده کنند کمک می کند و بستری را فراهم می کند که فواصل مختلف را بدون خط قابل مشاهده دو کانونی به راحتی و با وضوح مشاهده کنند.

معمولا عینک پروگرسیو بیشتر برای افراد بزرگسال کارامد است و با افزایش سن نیاز افراد به این نوع عدسی ها بیشتر خواهد شد.

اغلب ما در سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی به بعد دچار عدم تمرکز بینایی در دیدن اجسام در فاصله ی نزدیک می شویم که این اختلال را به عنوان اختلال پیر چشمی بر میشمارند.

برای درمان و جبران عدم تمرکز دیداری در فاصله نزدیک، برخی از عینک های تک بینایی جهت دیدن فواصل دورتر و نیز برای مطالعه و کارهایی که نیاز به دید مناسب در فاصله ی نزدیک دارد استفاده می کنند.

اما در حال حاضر با ساخت عینک پروگرسیو کار برای کاربران بسیار راحت تر شده است و افراد می توانند به راحتی هم دید خوبی برای فواصل دورتر داشته باشند و هم برای فواصل نزدیک.

طراحی عینک پروگرسیو به این گونه است که قسمت بالایی عینک دارای نمره مناسب برای  وضوح دید در فواصل دور است و قسمت پایینی آن دارای نمره مناسب برای وضوح دید و تمرکز برای دیدن اجسام نزدیک می باشد.

قسمت میانی عینک پروگرسیو برای این است که کاربران بتوانند فواصل متوسط را به خوبی ببینند.

عدسی عینک پروگرسیو قدرت دید را از بالا به پایین انتقال می دهد.

با اینکه در بیشتر موارد این عینک ها برای افراد بزرگسال تجویز می شود اما با این حال ممکن است برای برخی از کودکان هم که برای  دیدن فواصل دور و نزدیک دچار اختلال هستند نیز تجویز شود.

عدسی عینک پروگرسیو چه مزایایی دارد؟

همانطور که گفتم عینک پروگرسیو هم می تواند اختلالات دوربینی را رفع کند و هم اختلالات نزدیک بینی. همچنین برای درمان آستیگماتیسم نیز کاربرد دارد.

اگر خواننده ی مقالات ایران لنز باشید حتما می دانید که اخلال آستیگماتیسم زمانی اتفاق می افتد که نور به دلیل شکل نامنظم قرنیه به شکل یکنواختی روی شبکیه متمرکز نمی شود و در نهایت باعث تاری دید می گردد.

علاوه بر درمان دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم توسط عینک پروگرسیو این عدسی ها شامل مزایای دیگری می باشد که عبارتند از:

رفع نیاز بیمار فقط با عینک:

درصد زیادی از افراد که از عینک پروگرسیو استفاده می کنند معتقدند استفاده از این عدسی ها بسیار راحت تر از عدسی های تک بینایی است. زیرا بیمار بدون نیاز به عینک دوم، هم می تواند فاصله ی نزدیک را به خوبی ببیند و هم فاصله ی دور را.

بدون وجود خط دوکانونی روی عدسی:

یکی از مزایای عینک های پروگرسیو نسبت به عدسی های چند کانونی این است که روی عدسی هیچ گونه خطی وجود ندارد و چون قدرت و نمره ی عدسی به شکل تدریجی تغییر پیدا می کند نیازی به مقابله با تغییرات ناگهانی در وضوح نمی باشد.

عینک پروگرسیو دارای ظاهری زیبا و امروزی:

کسانی که نیاز به عینک های دو کانونی دارند معمولا افراد مسن یا میانسالی می باشند و از آنجایی که عینک های دو کانونی دارای خط قابل مشاهده می باشد شاید استفاده از ان ها برای بیماران کمی سخت باشد و احساس خجالت کنند.

اما چون این مشکل در عینک پروگرسیو حل شده است و فاقد هرگونه خط روی عدسی ها است تبدیل به یک عینک مدرن و امروزی شده است که کاربر به راحتی می تواند از آن استفاده کند.

عدسی پروگرسیو دارای چه معایبی می باشد؟

با اینکه این عدسی ها تقریبا تمامی اختلالات بینایی و ضعیفی چشم را رفع می کند و فاقد هر نوع ایراد ظاهری می باشد اما بهتر است با معایب آن هم آشنا باشید.

در ادامه به برخی از معایب عینک پروگرسیو پرداخته شده است.

عادت به دیدن با عینک پروگرسیو

پیشتر گفتیم که عدسی های دو و سه کانونی دارای خط مشخصی هستند که شاید ظاهر خوبی نداشته باشند اما برای کاربر محدوده ی دید دور و نزدیک را به طور مشخصی تعیین کرده است و به همین دلیل دیدن برای کاربر راحت تر است.

اما در عینک پروگرسیو چون خط کانونی حذف شده است، یک منحنی یادگیری را برای کاربر در نظر گرفته اند که بتواند روش صحیح دیدن از طریق عدسی را یاد بگیرد و ممکن است این پروسه یادگیری یک تا دو هفته زمان ببرد.

تحریف بینایی زودگذر

بخش پایینی عدسی عینک های پروگرسیو برای نزدیک بینی و مطالعه تعبیه شده است و به همین خاطر بزرگنمایی دارد .

اگر فردی در زمان استفاده از عینک پروگرسیو در هنگام پایین آمدن از حاشیه راه یا بالا رفتن از پله به پاهایش نگاه کند احتمالا اندازه ی پاهایش را بزرگتر از واقعیت می بیند و اندازه گیری قدم ها کار مشکلی خواهد بود و در نتیجه ممکن است فرد زمین بخورد.

در هنگام  راه رفتن باید یاد بگیرید که از قسمت بالایی یعنی بخش مربوط به دوربینی استفاده کنید.

افرادی که به تازگی از عدسی پروگرسیو استفاده می کنند احتمال دارد به هنگام حرکت دادن چشم از سمتی به سمت دیگر دچار انحراف محیطی شوند.

اما این مشکلات فقط تا زمانی با شما همراه خواهد بود که به دیدن با این نوع عدسی ها عادت نکرده باشید.

قیمت گرانتر عدسی پروگرسیو نسبت به عدسی های دو و سه کانونی

قیمت عدسی های پروگرسیو نسبت به عدسی های تک دید و چند کانونی بیشتر است. این عدسی ها در واقع چون ۳ عدسی در یک عینک جمع شده است گرانتر هستند.

همچنین به دلیل راحتی کاربر و بی نیاز شدن او از چند عینک قیمت این نوع عینک ها گران تر می باشد.  در نتیجه شما به دلیل راحتی و تجمیع عدسی ها در یک عینک هزینه ی بیشتری پرداخت می کنید.

عینک های پروگرسیو چند نوع دارند؟

در انتخاب عدسی های پروگرسیو هیچ تردیدی نداشته باشید و مطمئن باشید که آن ها کاملا ایمن هستند و هیچ نوع خطری برای سلامت چشم های شما ندارد.

این عدسی در ظاهر مانند عدسی های تک دید هستند و شما با آن ها می توانید تمامی فواصل را با وضوح عالی ببینید. این عینک ها انواع مختلفی دارند و شما بر اساس نیاز خود می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

برخی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین انواع عینک های پروگرسیو عبارتند از:

عدسی عینک پروگرسیو کامپیوتر:

این نوع از عینک ها برای افرادی که با لب تاپ و کامیپوتر زیاد سر و کار دارند مناسب است اما لزوما هیچ فردی نیاز صد در صدی به این نوع عدسی ها ندارد و در صورتی که چنین عینک های پیشرفته ای را انتخاب کنید به یک عینک روزانه نیاز پیدا خواهید کرد.

عدسی  عینک پروگرسیو Ground-view :

این نوع از عینک ها برای کسانی که بیشتر به کامپیوتر و زمین نگاه می کنند گزینه بسیار عالی می باشد و همچنین برای ورزشکاران هم بسیار کارآمد است.

عدسی عینک Short-corridor :

این نوع  ازعدسی های پروگرسیو عدسی های بسیار خوبی هستند اما قسمت نزدیک بینی آن کوچک است و فرد برای مطالعه ممکن است با مشکل مواجه شود.

عدسی عینک پروگرسیو استاندارد:

این نوع از عدسی های پروگرسیو متداولترین و رایج ترین عدسی ها هستند که قیمت ارزان تری نسبت به دیگر عدسی های پروگرسیو دارد و میدان دید زیادی هم دارد.

عدسی عینک پروگرسیو ویژه:

می توان گفت عدسی های ویژه پروگرسیو بهترین نوع آن می باشد چون با توجه به تناسب فریم، نمره ی چشم و چشم واقعی افراد ساخته می شود که نسبت به دیگر عدسی های پروگرسیو راخت تر هستند.

بهترین عدسی پروگرسیو برای هر فرد کدام است؟

با اینکه این نوع عدسی ها امکان وضوح دید برای فواصل دور و نزدیک را برای بیمار فراهم می کند اما انتخاب مناسبی برای همه افراد نیست.

یکسری از افراد هستند که به هیچ وجه با این نوع عدسی ها ارتباط بر قرار نمی کنند و و دچار سرگیجه و اختلالات درک عمق و انحراف محیطی می شوند.

همچنین ممکن است در افرادی که با لب تاپ و کامپیوتر زیاد سر و کار دارند دید مطلوبی و شفافی در فاصله ی متوسط ارائه ندهد.

اما  در عوض با عدسی های پروگرسیو مخصوص کامپیوتر به احتمال زیاد قدرت قوی تری برای دیدن فواصل متوسط را تجربه خواهید کرد که از خستگی چشم تا حد زیادی جلوگیری می کند.

اما مطمئن ترین راه برای اینکه بدانید چه عدسی پروگرسیوی برای شما مناسب است این است که آن ها را امتحان کنید تا متوجه شوید چگونه با چشم شما تنظیم می شود.

در صورتی که عدسی انتخابی شما پس از دو هفته با چشمانتان هماهنگ نشد و تطابق پیدا نکرد باید به یک اپتومتریست مراجعه کنید تا قدرت عدسی شما را تنظیم کند و اگر همچنان مشکل شما برطف نشود بهتر است از عینک هایی که عدسی دو کانونی معمولی دارند استفاده نمایید.

خلاصه مطلب:

عینک پروگرسیو دارای عدسی دو یا سه کانونی است که بیمار می تواند با استفاده از یک عینک هم فاصله ی دور را به خوبی ببینید و هم فاصله ی نزدیک را. همچنین افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند هم می تواندد از این نوع عدسی ها استفاده کنند.

این نوع عدسی ها دارای یک منحنی یادگیری هستند که فرد باید به آن عادت کند و نحوه ی درست دیدن با این عینک ها را فرا گیرد اما بعضی از افراد هرگز نمی توانند با این عدسی ها ارتباط بر قرار کنند.

حتی الامکان سعی کنید به عینک های پروگرسیو عادت کنید و انقدر از آن ها استفاده کنید تا برایتان عادت شود.

پیشنهاد می کنم در هنگام استفاده از عینک های پروگرسیو به جای اینکه چشم تان را بچرخانید تا اطرافتان را ببینید، سرتان را تکان دهید زیرا ممکن است با چرخاندن چشم تان دچار سرگیجه و عدم تعادل شوید.

اما در مقابل برای نزدیک بینی و مطالعه بهتر است چشمانتان را حرکت دهید تا اینکه بخواهید سر خود را تکان دهید.

اشتراک گذاری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.