سوالات متداول لنز چشمی- شاید برای همه کسانی که می خواهند از لنز استفاده کنند و یا در حال استفاده از لنز چشم می باشند یک سری سوالاتی پیش بیاید. اپتومتریست این مرکز خانم سحر قاسمی رایج ترین سوالاتی که کاربران لنز دارند را در قالب یک مقاله آموزش برای شما عزیزان آماده کرده اند. امیدواریم این مقاله پاسخی به سوال شما مشتریان گرامی باشد.

اول لنز گذاشته شود و سپس میکاپ کنیم یا اول میکاپ و سپس لنز؟؟؟

 • پاسخ:اول لنز را بگذارید سپس میکاپ کنید و وقتی که قصد داشتید میکاپ را پاک کنید اول لنز را بردارید و مراقب باشید که لنز به میکاپ و مژه و ریمل و….نچسبد.

سوالات رایج-اول آرایش یا اول لنز؟

چرا گاهی لنز به شدت چشم ما را میزند؟؟؟

 • پاسخ:زمانی که شما برای اولین بار لنزی را استفاده میکنید و در واقع لحظات اولی هست که لنز را گذاشته اید قدری سوزش و اشک ریزش بوجود می آید که طبیعی است و بمرور بهتر میشود که بعد از چندین بار استفاده از آن برند چون لنز شکل قرنیه را به خودشان میگیرند این مشکل برطرف میشود ولی اگر خیلی شدید باشد و احساس یک جسم خارجی خیلی شدید را داشتید بقدری که خارج از محدوده تحمل شما باشد ممکن است به چند دلیل این مشکل پیش آمده باشد یا چیزی به لنز چسبیده باشد. یا اینکه لنزتان پشت و رو شده باشد و یا اینکه لنزتان لب پر شده باشد،یا دفرمه شده باشد مثلا پاره شده باشد یکی از این چند حالت است که البته حالت های دیگری نیز میتواند باشد مثلا اکسپایر شده باشد. در واقع نوع محلول هم در این زمینه بی تاثیر نیست.

آیا لنز یا محلول را باید در داخل یخچال نگهداری کنیم؟؟؟

 • پاسخ:خیر اصلا نیازی نیست که محلول لنر در یخچال نگهداری شود فقط دمای اتاق که دمای متعادلی است و خنک باشد و اینکه در معرض نور آفتاب و کنار شوفاژ و بخاری گذاشته نشود.

آیا بعد از عمل لیزیک می توان از لنز چشم استفاده کرد؟

بسیاری از بیمارانی که  انواع عمل های چشمی را انجام داده اند می پرسند آیا می توانند از لنزهای رنگی استفاده کنند یا خیر؟

 • پاسخ این سوال مثبت است اما چون عمل لیزیک شاید باعث خشکی چشم شود باید از لنزهای نرمی استفاده شود که اکسیژن رسانی بالا و در صد آب بالایی دارند استفاده نمایند.( مثل لنزهایی که از جنس سیلیکون هایدروژل می باشد. ) بیمارانی که هر یک از عمل های چشمی به جهت بهبود بینایی مثل (لیزیک و لازک، prk، فمتولیزیک و اسمایل) را انجام داده اند می توانند بین ۳ تا ۶ ماه پس از عمل از لنز رنگی استفاده نمایند. بهترین زمان استفاده از لنز چشم برای بیماران پس از عمل وابسته به تشخیص پزشک با توجه به شرایط بیمار می باشد.
 • در صورتی که عمل ناموفق بوده می توانند از لنزهای هیبریدی و… استفاده نمایند.

لنز چشم بهتر است یا عینک

لنز چشم بهتر است یا عینک یا جراحی چشم؟

لنز چشم متقاضیان بسیار بیشتری نسبت به عینک طبی دارد و این سوال برای کسانی که چشم ضعیفی دارند پیش می آید که لنز چشم بهتر است یا عینک و یا عمل چشم؟

 • در پاسخ به این سوال باید بگوییم هم لنز و هم عینک مزایا و معایبی دارد اما چون لنز داخل چشم قرار می گیرد و مانند عینک وجود خارجی ندارد و زیبایی چشم های فرد را پنهان نمی کند طرفداران بیشتری دارد البته لنزها جنبه زیبایی هم دارند که این خود مزید بر علت می شود تا افراد بخواهند لنز را جایگزین عینک نمایند.
 • تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد لنزهای چشمی می تواند کیفیت دید بهتری نسبت به عینک داشته باشد اما استفاده و مراقبت از لنز چشمی بسیار دقت و حساسیت بیشتری نسبت به عینک می خواهد زیرا لنز به طور مستقیم با چشم برخورد دارد و استفاده نادرست از آن می تواند آسیب جدی به چشم بزند. لنز چشم را حتمن بایستی پزشک تجویز نماید. پزشک با بررسی وضعیت چشم شما تشخیص می دهد که شما می توانید از لنز استفاده کنید یا خیر؟
 • در خصوص عمل چشمی که برای رفع عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) انجام می شود می توان اینگونه گفت که باید شرایط بیمار توسط پزشک ارزیابی گردد تا تشخیص دهد عمل جراحی برای وی بهترین راه حل است یا خیر. ممکن است فردی دچار خشکی چشم باشد یا بیماری هایی داشته باشد که نتواند عمل جراحی چشم انجام دهد. پس نمی توان گفت کدام روش برای حذف عینک بهتر است.

 چه کسانی نمی توانند جراحی چشم انجام دهند؟

کسانی که در پی عمل چشم هستند می خواهند بدانند آیا می توانند عمل کنند یاخیر؟ شرایط انجام عمل چشم به شرح ذیل می باشد:

 • عمل چشم برای افراد زیر ۱۸ سال ( البته به تازگی به ۲۵ سال تغییر سافته است) انجام نمی گیرد.
 • در طی ۶ ماه گذشته نمره چشم فرد تغییر نیافته باشد.
 • در افراد نزدیک بین نمره چشم آن ها باید  ۱ تا ۱۰ دیوپتر باشد.
 • نمره آستیگماتیسم زیر ۴ داشته باشد.
 • در افراد دوربین نمره چشم آن ها باید ۱ تا ۶ دیوپتر باشد.

افرادی که خشکی چشم دارند میتوانند عمل چشم انجام دهند؟

 • همانطور که پیش از این هم در مقالات آموزشی به آن اشاره کرده ایم فردی که قصد عمل جراحی چشم را دارد بایستی با رضایت پزشک معالج خود این عمل را انجام دهد.  به طور مثال کسانی که خشکی چشم زیادی دارند و یا قرنیه چشم آن ها نازک است معمولا پزشک توصیه نمی کند که مورد عمل جراحی چشم قرار بگیرد. مگر برخی از عمل ها مثل: پی آر کی، لازک و…) ولی عمل لیزیک به دلیل ایجاد خشکی چشم توصیه نمی شود.

اول عمل رینوپلاستی انجام دهیم یا عمل چشم؟

کسانی که قصد هر دو عمل بینی و چشم را دارند از ما می پرسند کدام عمل را اول انجام دهیم بهتر است؟

 • در پاسخ این سوال باید بگوییم ابتدا عمل چشم را انجام دهید و بعد عمل رینوپلاستی. زیرا بعد از عمل بینی با توجه به شرایط و حالت پذیری بینی حد اقل تا ۲ ماه نمی توان از عینک استفاده کرد واین ممکن است به چشم فرد آسیب وارد کند.

اول بینی عمل کنیم یا چشم؟

آیا ممکن است لنز توی چشم به دلیل گرما (مثلا کنار آتش) ذوب شود و منجر به کوری گردد؟

پاسخ: میزان گرمای معمولی و روتین یا حتی درجه دمای بالا تر مثل درجه دمای سونا (البته اصلا نباید با لنز به سونا بروید) یا در نزدیکی منقل به هیچ عنوان لنز را ذوب نمی کند و باعث کوری چشم نمی گردد. این مساله زا سازمان غذا و داروFDA  امریکا تایید کرده است)و این شایعه ای بیش نیست پس نگران نباشید )

اما حرارت زیاد می تواند باعث بروز عوارضی مثل حساس شدن چشم و عدم تحمل لنز در چشم به دلیل از دست رفتن آب لنز و دفرمه شدن  لنز و در پی آن خشکی چشم و سیمپوم هاش گردد.

خطر گرفتن لنز چشم در برابر آتش

راه حل پیشگیری از عوارض لنز در محیط های گرم چیست؟

اگر  در هر موقعیتی مثل: آشپزی های مداوم، جوشکاری، نانوایی، کوره اجرپزی ،حرارت زیاد آتش،کنار شومینه،منقل کباب باربیکیو، سشوار کشیدن (هرکاری که با آتش و گرما و‌ باد داغ در ارتباط است)ناچار به لنز گذاشتن بودید این نکات را رعایت کنید:

 • حتی الامکان چشم هایتان را ببندید(به طور مثال زمانی که سشوار میکشید)
 • سعی کنید زیاد پلک بزنید
 • حتما از قطره های مرطوب کننده لنز (مثل کامفورت اویزور) استفاده کنید که باعث مرطوب شدن لنز می گردد.

خرید قطره چشم مرطوب کننده اویزور

خرید قطره چشم اویزور

 

“این قطره ها شاید کمی گران قیمت باشند (در حال حاضر ۸۰ هزار تومان می باشد)ولی واقعا کاربردی هستند و سلامت چشم را تضمین می کنند”

چه کسانی نمی توانند از لنز چشم استفاده نمایند؟

پاسخ: بیشتر افراد می توانند از لنز چشم استفاده نمایند ولی افرادی هم هستند که یا به طور کل نمی تواندد از لنز استفاده کنند یا بایستی با احتیاط بیشتر و ملاحضات خاص از لنز استفاده نمایند.به طور مثال افرادی که شغل های خاص مثل:

 • معدن کاران
 • کارمندان آزمایشگاه ها و لابراتوار ها
 • آرایشگران و میکاپ کاران (احتمال وارد شدن خورده مو یا پودر های آرایشی در چشم وجود دارد)
 • کارگرای فاضلاب!
 • لوله کش ها و مکانیک ها
 • افرادی است که خشکی جشم دارند و باید درمان شوند  و یا از قطره های مرطوب کننده لنز (مثل اویزور کامفورت ) استفاده کنند. مانند خلبانان،مهمانداران و اپراتورهای کامپیوتر و…

“توجه داشته باشید  یک سری بیماری های چشمی وجود دارد که برای استفاده از لنز بابستی حتما درمان شوند. تا بتوانند از لنز استفاده نمایند مثل: بلفاریت،انتروپیون،تریکیازیس، به خصوص بیماری های مربوط به قرنیه مثل ادم قرنیه ،دیستروفی قرنیه،زخم قرنیه،اپاسیتی ،ناخنک و….”

بهترین مارک لنز طبی چیست؟

دوستانی که از لنزهای طبی استفاده می کنند باید بدانند  قبلا لنز های طبی از جنس هیدروژل بود و غالبا هم سالانه بودند و بسته بندی آن ها  به صورت ویال(شیشه) بود که مشکلاتی را برای شخص ایجاد می کرد مثلا اکسیژن رسانی پایین و شکننده بودن لنز و ممنوع بودن خوابیدن با لنزهای هیدروژل و….. (لازم به ذکز است در حال حاضر هم این لنزها در بازار وجود دارد) اما در حال حاضر لنزهای طبی از جنس سیلیکون هایدروژل می باشد که نسل جدیدی از لنزهای چشمی هستند(سیلیکون به متریال آن ها اضافه شده است) که نقاط ضعف لنزهای هیدروژلی را ندارند،مثلا:

 • اکسیژن رسانی در این لنزها ۸ برابر لنزهای هیدروژلی شده است
 • اگر دچار کم آبی شوند(مثلا محلول جالنزی ریخته شده باشد و یا خشک شده باشند) شکننده نمیشوند و با عوض کردن محلول لنز به حالت اولیه خود باز می گردد.
 • لنزهای طبی اغلب به صورت لنز طبی روزانه، لنز طبی ماهانه و لنز طبی فصلی هستند یعنی در بسته بندی های پلاستیکی(بلیستر) ارایه میشوند.

بهترین برند لنز طبی

بهترین برند لنز طبی رنگی

 

در کشورهای پیشرفته از لنز بیشتر از ۳-۴ ماه استفاده نمی کنند ولی در ایران متاسفانه همه تمایل دارند یک تا دوسال از لنز استفاده کنند توجه کنید هرچقدر فرکانس های تعویض(مدت زمان استفاده از لنز) لنزتان را ‌بیشتر کنید ناراحتی چشمی کمتری خواهید داشت.

 • در صورت خوابیدن با این لنزها مشکلی برای چشم به وجود نمی آید البته به این‌معنی نیست که می توانید به طور مداوم با لنز بخوابید بلکه اگر ناچار شدید با لنز بخوابید این لنزها مطمئن تر هستند ولی باز هم احتیاط کنید تا دچار عوارض خوابیدن با لنز نشوید.

عوارض خوابیدن با لنز چشم

معرفی برندهای لنز طبی از جنس سیلیکون هایدروژل

پیشنهاد اول ما لنز طبی ایر سافت است زیرا این لنز در کنگره اپتومتری تابستان ۹۸ مورد تایید قرار گرفت و تست شد که بسیار لنز راحتی بود  و نمره بندی آن از ۰٫۵ تا ۱۰ کامل می باشد  و برای نمرات مثبت هم پاورهایش کامل و اگر هروز از لنز استفاده شود(بدون خوابیدن) تا۳-۴ ماه قابل استفاده می باشد

چه زمان هایی نباید از لنز استفاده کنیم و یا احتیاط بیشتری برای گذاشتن لنز لازم است؟

در یک زمان ها و موقعیت هایی استفاده از لنز توصیه نمی شود زیرا باعث آسیب رسیدن به لنز و چشم می شود مثل:

 • موقع خواب(حتی با لنزهای سیلیکون هایدروژل که برای خوابیدن امن تر هستند هم نباید زیاده روی کنید)
 • موقع حمام یا استخر سونا ،آب بازی،بارندگی جکوزی (هر چیزی که با مایعات سر و کار دارد و ممکن است با لنز برخورد کند!)

استفاده از لنز چشم در آب

 • بارداری خصوصا سه ماهه سوم بهتر است استفاده نشود یا کمتر استفاده شود.
 • زمانی که چشم ها دارای التهاب یا عفونت است اصلا لنز نگذارید(علائمش: خارش ،سوزش ،اشک ریزی ،ترشح و….)
 • موقع استعمال دخانیات(سیگار و….) لنز نگذارید زیرا باعث آلوده شدن لنز می شود به طور کل اگر دخانیات استعمال میکنید کمتر لنز بگذارید.
 • زمانی که سرما خورده اید زیرا مستعد التهاب چشم هستید و بهتره است لنز نگذارید.
 • زمانی که سینوزیت فرد عود کرده است پیشنهاد می شود لنز نگذارد چون باز هم مستعد التهاب چشم است.
 • در صورت استفاده از داروهای انتی هیستامین ،انتی کولینرژیک ،داروهای ضد بارداری و داروهای ضد افسردگی اضطراب و اعصاب و روان پیشنهاد می شود کمتر از لنز استفاده شود و در صورت تمایل حتما از قطره های کامفورت اویزور و اشک مصنوعی به طور مرتب استفاده شود.
 • در صورت ابتلا به بیماری هایی مثل صرع، تشنج، حمله های غشی و دیابت نوع ۱، ارتریت مفصلی، پرکاری تیروئید بهتر است برای لنز گذاشتن جانب احتیاط رعایت شود.
 • در صورت داشتن حساسیت ، آلرژی مزمن و عود کرده که چشم را هم درگیر التهاب کرده در مصرف لنز باید احتیاط شود
 • در صورت ابتلا به خشکی چشم شدید بایستی فرد درمان شود و بعد از لنز استفاده نماید و مصرف منظم اشک مصنوعی را نباید فراموش کند و قطره مخصوص لنز مثل کامفورت اویزور با لنز استفاده نماید.
 • افرادی که به طور مداوم از گوشی یا کامپیوتر استفاده می کنند سعی کنند در حین کار کمتر از لنز استفاده نمایند(حتی موقع تلویزیون دیدن و سینما رفتن مثل سینماهای چند بعدی و وقتی عینک های مجازی و …می گذارند هم باید احتیاط کنند)
 • در هنگام پرواز و در ارتفاعات بهتر است از لنز استفاده نشود.
 • در مواقع آلودگی هوا از لنز استفاده نکنید هوا اغشته به مواد شیمیایی و غبارالود است که ذرات آن به لنز می چسبد و لنز را آلوده می کند

امیدوارم از این نکات استفاده کرده باشید.