تمرین ورزش چشمی برای تقویت ماهیچه چشم و رفع درد و خستگی

۱۰ تمرین ورزش چشمی برای تقویت ماهیچه های چشم و رفع خستگی

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

۱۰ تمرین ورزش چشمی – تعداد زیادی از ما در طول روز با موبایل و کامپیوتر سر و کار داریم و تایم خیلی زیادی رو صرف فضای مجازی می کنیم و یا به خاطر شغلی که داریم به صفحه های مانیتور زیاد نگاه می کنیم که این باعث خستگی چشم می شود و در دراز مدت باعث ضعف بینایی و مشکلات چشمی دیگر خواهد شد که شاید اگر دیر بجنیبیم آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی به چشم ما وارد شود.

یکی از راه کارهایی که می توان برای تقویت ماهیچه های چشمی انجام داد که در پی آن باعث بهبود بینایی ما می شود تمرین های روزانه چشمی است که معمولا ۱۰ دقیقه بیشتر وقت ما را نمی گیرد.

اما باید این را هم بگوییم که این تمرین ها فقط کمکی به تقویت ماهیچه های چشم است و یک درمان قطعی برای ضعف ماهیچه ها و یا ضعف بینایی نیست. در حقیقت می توان گفت که این ورزش های چشمی نوعی روش کمک درمانی می باشد.

روش انجام ورزش چشمی جهت رفع خستگی چشم و تقویت ماهیچه های چشم

همانطور که اشاره کردیم نگاه کردن به وسایل الکترونیکی یکی از دلایلیست که باعث خشکی چشم می شود البته علاوه بر این عوامل دیگری مثل استفاده نا درست از لنز چشم، آلودگی هوا، استفاده از عینک های آفتابی غیر استاندارد سبب ابتلا به خشکی چشم می شود.

برای از بین بردن خستگی چشم می توانیم  به چشم هایمان ورزش دهیم اما این تمرین چشمی تنها می تواند باعث از بین رفتن عوارض خستگی چشم ناشی از فعالیت های روزانه شود  و نمی تواند مشکلات دیگر چشمی مثل اختلال در دید هنگام مطالعه(خوانش پریشی)، پلک زدن های زیاد و نزدیک بینی را درمان کند اما می تواند به بهبود این مشکلات کمک کند.

قبل از اینکه به نحوه انجام اولین  تمرین ورزش چشمی بپیردازیم لازم است بدانید عواملی که باعث ضعف در تمرکز به دلیل ضعیف شدن عضله های چشم می شوند عبارتند از:

اولین ورزش چشمی (ورزش دادن مردمک چشم)

این ورزش چشمی که به منظور تقویت ماهیچه های چشمی است به بهبود ظاهر و شکل چشم ها نیز کمک می کند. این روش اگر به طور روزانه و مستمر انجام شود تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت و می توانید شاهد تغییرات و نتایج آن باشید.

برای انجام این ورزش چشمی باید حالت ایستاده یا نشسته داشته باشید، شانه هایتان را راحت نگه دارید، گردن صاف و برای چند ثانیه به رو به رو نگاه کنید، سپس به آرامی چشم را بچرخانید به سمت راست نگاه کنید و بدون آنکه گردن و سر خود را تکان دهید به سقف نگاه کنید، بعد از آن نگاهتان را پایین بیندازید، سمت چپ را نگاه کنید و در آخر هم به زمین بنگرید.

ورزش چشمی برای تقویت ماهیچه چشم و رفع خستگی چشم

دومین تمرین چشمی (مالش پلک ها به سمت پایین)

این تمرین برای رفع خستگی چشم است و بلافاصله بعد از انجام این تمرین خستگی چشم هایتان از بین می رود، اگر لنز داخل چشمانتان است لازم نیست که از چشمتان خارج کنید و می توانید این ورزش را انجام دهید.

برای انجام این ورزش باید کف دست های خود را گرم کنید. برای این کار می توانید با مالش دو دست به یکدیگر سبب گرم شدن آن ها شوید، سپس چشم هایتان را ببنید و خیلی آرام کف دست هایتان را بر روی پلک هایتان بگذارید به طوری که گرمای دستانتان را روی چشمتان احساس کنید، حواستان باشد که نباید دست هایتان را روی پلک فشار دهید و فقط ۳ دقیقه دستتان به آرامی روی پلکتان باشد.

تصویر تمرین چشمی و ورزش چشمی برای رفع خستگی چشم

سومین ورزش چشمی (خیره شدن به جسم خارجی)

بسیاری از پزشکان برای تقویت ماهیچه های چشمی بیماران خود انجام این ورزش چشمی را توصیه می کنند که تاثیر بسزایی هم دارد. برای انجام این ورزش باید مانند تمرین اول روی یک صندلی بنشینید، شانه هایتان را آزاد نگه دارید، گردتان را صاف کنید و به رو به رو نگاه کنید. سپس یک خودکار یا مداد را با دست راست مماس  نوک بینی قرار دهید و با هر دو چشم به نوک خودکار یا مداد نگاه کنید. بعد از انجلم این کار هر دو دست را باز کنید و مجدد به حالت اولیه برگردید و این کار را تا ۲ دقیقه  تکرار کنید.

تصویر تمرین ورزش چشمی برای تقویت ماهیچه چشم با نگاه به خودکار

چهارمین تمرین چشمی (فشار آوردن به پلک)

اگر به هر دلیل تنش و استرس داشته اید و دچار فشار چشمی شده اید می توانید با انجام این تمرین خیلی سریع آن را کنترل کنید. برای انجام این تمرین یک جای آرام پیدا کنید و بنشینید و بعد چشم هایتان را ببندید. حالا روی هر کدام از پلک هایتان یک انگشت بگذارید و خیلی آرام به مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید.۲ ثانیه صبر کنید و سپس مجددا این کار را انجام دهید. برای اینکه از این تمرین نتیجه ای بگیرید بایستی تا ۱ دقیقه این تمرین را ادامه هید.

تمرین چشمی برای درمان فشار چشم

پنجمین ورزش چشمی (ماساژ چشم برای رفع خشکی و خستگی چشم)

اگر دائما احساس خشکی چشم دارید یا چشم هایتان زود خسته می شود پیشنهاد می کنیم این ورزش چشمی را حتما انجام دهید که خیلی روش موثری است و در کوتاه مدت نتیجه بهبود وضعیت چشم خود را خواهید دید.

برای انجام این ورزش صاف بنشینید و شانه هایتان را آزاد کنید. سرتان را کمی به عقب دهید و چشم هایتان را ببندید. سپس انگشت وسط و اشاره را روی چشم بگذارید، با انگشتان دست راست خلاف جهت عقربه های ساعت و با انگشتان چشم چپ موافق عقربه های ساعت چشم ها را مالش دهید. پنج مرتبه این کار را به این صورت انجام دهید و سپس جهت چرخش دست را تغییر دهید و باز هم ۵ مرتبه تکرار کنید و تا دو دقیقه این کار را ادامه دهید.

ششمین تمرین چشمی (پلک زدن)

یکی از روش هایی که باعث از بین رفتن خستگی و خشکی چشم بر اثر نگاه کردن زیاد به مانیتور می شود  پلک زدن است. ما ممکن است به دلیل مشغله کاری یادمان برود که زیاد پلک بزنیم برای جبران این کار می توانیم این تمرین را انجام دهیم:

روی یک صندلی به حالت خیلی راحتی بنشینید و گردنتان را صاف نگه دارید و به یک دیوار خالی نگاه کنید سپس چشم هایتان را به مدت ۳۰ ثانیه ببندید و سپس باز کنید و این کار را به مدت ۲ دقیقه تا ۱۰ بار تکرار کنید.

هفتمین ورزش چشمی (انقباض چشمی)

ماهیچه های چشم هم مانند سایر ماهیچه های اعضای بدن جهت تقویت شدن باید عمل انقباض را انجام دهد و برای این کار لازم است شما کارهای زیر را انجام دهید:

روی یک صندلی بنشینید و گردن خود را ثابت نگه دارید و به رو به رو نگاه کنید، سپس بدون آنکه تغییری در جهت گردن انجام دهید چشم هایتان را به بالا و بعد به سمت پایین بچرخانید. بعد از نگاه کردن به بالا و پایین در صورتی که گردنتان صاف است چشمانتان را به راست بچرخانید، سپس به روبه رو نگاه کنید و بعد به چپ نگاه کنید. ۱۰ بار این تمرین را پشت سرهم و به مدت ۳ دقیقه انجام دهید.

هشتمین تمرین چشمی (تقویت تمرکز چشمی)

خیلی از افراد قوه فوکوس یا تمرکز دیداریشان ضعیف است و نمی توانند به یک نقطه متمرکز شوند. برای تقویت قوه تمرکز یا فوکوس می توانید این روش تمرین را انجام دهید:

در فاصله تقریبا یک متر و نیم از پنجره بنشینید، شانه هایتان آزاد باشد و گردنتان صاف، دست راستتان را به سمت جلو دراز کنید و انگشت شستتان را رو به بالا نگه دارید. به مدت یک تا دو ثانیه روی نوک انگشتتان تمرکز کنید. سپس بدون آنکه دستتان را تکان دهید، ۲ ثانیه به پنجره خیره شوید. بعد از آن سوژه ای را از پشت پنجره در بیرون از فضایی که هستید انتخاب کنید و باز هم ۲ ثانیه روی آن متمرکز شوید. سپس دوباره نگاهتان را نوک شستتان بیندازید و تا ۱۰ بار پشت سر هم این کار را به همین منوال تکرار کنید.

تمرین ورزش چشمی برای تقویت قوه فوکوس و تمرکز چشم

نهمین ورزش چشمی (بالا و پایین نگاه کردن چشم)

یکی دیگر از تمارین ورزشی چشمی که به رفع خستگی چشم بسیار کمک می کند چرخاندن چشم به جهت بالا و پایین می باشد.

برای انجام این ورزش چشمی می توانید حالت نشسته یا خوابیده داشته باشید و نگاهتان رو به جلو باشد( برای انجام این ورزش می توانید چشم هایتان را ببندید) سپس به سرعت و  پشت سر هم مردمک چشمتان را به یالا و پایین ببرید. ۱۰ بار این کار بدون وقفه انجام دهید و بعد به مدت ۵ ثانیه استراحت کنید و مجددا تکرار کنید. این تمرین را به مدت ۱ دقیقه انجام دهید.

تمرین ورزش چشمی برای درمان خستگی چشم

دهمین تمرین چشمی (تسکین دهنده درد چشم)

یکی از آزاردهنده ترین مشکلات چشم، درد چشمی است که بعد از انجام کار طولانی یا سرما خوردگی و عوامل دیگر به آن مبتلا می شویم. برای آرام شدن و تسکین درد چشم می توانیم از تمارین ورزش چشمی کمک بگیریم و خیلی سریع از درد آن خلاص شویم.

برای انجام این تمرین روی یک صندلی بنشینید و گردنتان را صاف  و ثابت نگه دارید. بعد انگشت هایتان را به هم بچسبانید و کمی به دستتان حالت گود بدهید (به شکل کاسه) و روی چشم هایتان قرار دهید، به طوری که دستانتان کل صورتتان را پوشش دهد و نفس عمیق بکشید تا گرمای دم و بازدم را حس کنید. این تمرین را هر بار به مدت ۳۰ ثانیه و به مدت ۲ دقیقه انجام دهید.

تصویر تمرین ورزش چشمی برای درمان درد چشم

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاع از موجودی کالا We will inform you when the product arrives in stock. Please leave your valid email address below.