مقالات آموزشی

حفاظت از چشم در سرما

حفاظت از چشم در سرما

حفاظت از چشم در سرما -فصل سرما برای خیلی از ما لذت بخش ترین فصل سال است و ۱ سال را منتظر می مانیم تا باران و برف ببارد و از زیبایی های پاییز و زمستان لذت ببریم.

بعضی از ما تفریحات یخی را انتخاب می کنیم و خیلی ها از ما هم عازم شهرهای برفی می شویم تا از هوا لذت ببریم.

اما یادمان نرود در کنار تفریحاتمان، حفاظت از چشم ها مساله ای ایست که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

حتما برایتان پیش آمده که در هوای سرد و خشک و تابش نور خورشید به برف روی کوه ها، چشم هایتان اذیت شده باشد و دچار آسیب چشمی شده باشید.

به طور کلی همه ما برای حفاظت از چشم هایمان در فصل سرما باید یکسری اقدامات انجام بدهیم تا دچار آسیب چشم نشویم اما اگر چشم های خشک و حساسی داشته باشیم مراقبت هایمان باید دوچندان باشد.

با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا درباره حفاظت از چشم در برابر سرما اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

حفاظت از چشم در زمستان

چه عواملی در آسیب رساندن به چشم در هوای سرد تاثیر گذار است؟

پیش از آنکه به سراغ نکات حفاظت از چشم در برابر سرما برویم به مواردی که چشم را در هوای سرد تحریک می کند می پردازم تا بتوانیم جوانب احتیاط را بیشتر بررسی کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم.

هوای خشک در محوطه های سرباز:

با کاهش دما طبیعتا هوا سردتر می شود و رطوبت به میزان بسیار کمتری در محیط می ماند. در فصل سرما به دلیل وزش باد سرد، پوست و چشم ما دچار کم آبی شدید می شود چون برای شادابی و سلامت نیاز به رطوبت دارند و وقتی ما در معرض هوای سرد قرار میگیریم در مدت زمان خیلی کمی رطوبت ضروری سطح چشم را از دست می دهیم.

اشعه مضر یو وی UV

همانطور که می دانید قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش که توسط خورشید ساطع می شود برای چشم ها مضر است و می تواند ریسک ابتلا به آب مروارید و یا بیماری هایی مثل سرطان پوست را افزایش دهد.

به همین دلیل متخصصان برای حفاظت از چشم در سرما و گرما استفاده از عینک آفتابی و برای حفاظت از پوست استفاده از ضد آفتاب را به طور جدی توصیه می کنند.

در فصل سرما و زمستان نور منعکس شده از برف ها می تواند آسیب جدی تری به چشم و پوست شما وارد کند.

مراقبت از چشم در برابر نور برف

هوای خشک و گرم در فضاهای سرپوشیده

حفاظت از چشم در سرما فقط مختص فضای بیرون نیست بلکه هوای خشک و گرم داخل منزل نیز می تواند برای پوست و چشم مضر باشد و باید در محیط های سرپوشیده هم در فصل سرما از سلامت چشم و پوست مان مراقبت کنیم که نیازمند رعایت یکسری نکات می باشد که در ادامه به آن اشاره کرده ام.

حفاظت از چشم در سرما برای عدم ابتلا به خشکی چشم

همانطور که گفتم از دست دادن رطوبت در فصل سرما می تواند عاملی برای آسیب رسیدن به چشم و پوست باشد که فرد دچار خشکی چشم خواهد شد و در پی آن دچار مشکلات آزاردهنده ای می شود.

برای رهایی از این مشکلات و حفاظت از چشم در سرما راه حل های متعددی وجود دارد که در این بخش به آن اشاره شده است.

حفظ ایجاد تعادل دما در فضاهای بسته و سرپوشیده

خشکی هوا می تواند برای سلامت چشم ها نگران کننده باشد به ویژه برای افرادی که مبتلا به خشکی چشم هستند.

وقتی دمای هوای خانه بیش از حد زیاد باشد عدم تعادل میان فضای بیرون و داخل ایجاد می شود و مشکلات و آسیب های چشمی را افزایش می دهد. در نتیجه بهتر است با ایجاد حفظ تعادل بین دمای خارجی و داخلی برای برخورداری از رطوبت لازم، از چشم هایمان در برابر سرما مراقبت کنیم.

به کار گیری از مرطوب کننده های هوا

استفاده از وسایل گرمایشی یک نیاز انکار ناشدنیست که متاسفانه باعث از بین رفتن رطوبت در فضا می شود و همچنین سلامت و کیفیت هوای داخل خانه را از بین  میبرد که ممکن است باعث خشکی چشم شود و ما برای حفاظت از چشم در سرما در چنین وضعیتی می توانیم از یک مرطوب کننده استفاده کنیم که هم مانع از گرمایش نشود و هم سطح گسترده ای از رطوبت را در هوا نگه دارد تا چشم ها آسیب نبینند.

حفاظت از چشم در سرما با رعایت رژیم غذایی

اگر ساختمان چشم را یک ماشین در نظر بگیریم، رژیم غذایی و استفاده از مواد ضروری لازم برای چشم مثل سوخت آن خودرو می ماند.

بنابراین خوردن غذای سالم تاثیر بسیاری در سلامت چشم دارد که باید به آن اهمیت دهید.

خوردن ماهی یکی از مواد غذایی می باشد که بسیار به رطوبت و سلامت چشم کمک می کند زیرا ماهی سرشار از امگا ۳ می باشد و به حفظ رطوبت در چشم بسیار کمک می کند.

برای حفاظت از چشم در سرما می توانید از ماهی هایی مثل تن، هالیبوت و خال مخالی استفاده کنید.

همچنین قرص های امگا۳ نیز برای قرنیه بسیار مفید می باشد و می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

حفاظت از چشم در سرما با خوردن ماهی

آبرسانی و هیدراتینگ بدن

یکی از کارهایی که نه تنها به حفاظت از چشم در سرما و جلوگیری از خشکی چشم کمک می کند بلکه برای سلامت همه ی اعضای بدن بسیار مفید است خوردن آب به میزان ۸ لیوان در روز می باشد.

وقتی شما این میزان آب را هر روز بنوشید در طول فواصل با مشکلات کمتری رو به رو خواهید شد.

رعایت بهداشت برای مراقبت از چشم ها

برای حفاظت از چشم در سرما و تضمین سلامت آن ها در تمام فصول بایستی بهداشت چشم را رعایت کنید که می تواند شامل موارد زیر باشد

تمیز نگه داشتن چشم ها

شاید وقتی حرف از پاکیزگی و بهداشت چشم ها می زنیم به نظر یک مساله پیش پا افتاده و ساده ای به نظر بیاید و پیش خودتان فکر کنید که این کار را انجام می دهید.

اما چند درصد برای شما پیش آمده پیش از خواب حوصله شستشوی صورت تان نداشته اید و با آرایش خوابیده اید.

یا حتی وقتی صورتتان را شسته اید باز هم مواد آرایشی روی پوست و صورت شما مانده است؟

اگر حتا روی صورت تان آرایشی ندارید باید صورت تان را با پاک کننده ها تمیز کنید زیرا عرق و میکروب روی پوست می تواند به سلامت چشم و پوست تان آسیب برسانند.

مراقبت از چشم با شستشو

همچنین به هیچ عنوان از مواد از وسایل آرایشی و بهداشتی به طور مشترک با دیگران استفاده نکنید زیرا به سرعت بیماری و آلودگی انتقال پیدا می کند.

یکی دیگر از عواملی که به شدت برای سلامت چشم تهدید آمیز است استفاده از لنز چشمی مشترک می باشد که نه تنها باعث آسیب و عفونت چشمی می شود بلکه میتواند باعث انتقال بیماری از هر فرد به فرد دیگر شود. در نتیجه باید بدانید که لنز چشمی شما یک وسیله ماملا بهداشتی و شخصی است که نباید با دیگران به طور مشترک استفاده کنید.

خطرات استفاده از لنز مشترک

از دست زدن به چشم ها خودداری کنید

یکی از کارهایی که برای حفاظت از چشم در سرما و گرما نباید انجام داد دست زدن به چشم است. افرادی که دچار خشکی چشم هستند در بیشتر مواقع وسوسه می شوند که چشم هایشان را با دست بمالند که این کار به شدت برای چشم خطر آفرین است و ممکن است باکتری و ویروس را به چشم منتقل کند و فقط  باعث خارش چشم و  تسکین درد موقتی خواهد شد.

برای خرید لنز طبی بی رنگ کلیک کنید

حفاظت از چشم در سرما

تا به اینجا بیشتر در مورد نکات لازم برای سلامت چشم صحبت کردیم و باید و نبایدهایی که رعایت آن ها می تواند به حال خوب چشم هایمان کمک زیادی کند.

اما در این بخش می خواهم به بررسی و راهکار های حفاظت از چشم در سرما بپردازم.

مراقبت از چشم در برابر برف

در مواقع بارندگی برف یا اسکی و… اگر برف در چشم تان رفت حتما باید چشم هایتان را بشویید اما بهتر است از عینک محافظ و مخصوص استفاده کنید زیرا رفتن برف داخل چشم باعث سوزش و خارش شدید چشم می شود و به شدت به قرنیه آسیب می رساند.

رانندگی در فصول سرد و مراقبت از چشم

رانندگی کردن در هوای تاریک همیشه نیاز به احتیاط بیشتری دارد اما رانندگی در شب آن هم در فصل زمستان کمی خطرناک تر و دلهره آور تر است.

رانندگی در فصل سرما علاوه بر اینکه به علت خیسی و لغزندگی جاده ها خطرناک است، نورهای خیره کننده ی وسایل نقلیه مقابل هم مزید بر علت می شود تا در هوای برفی این کار سخت تر شود.

در نتیجه از قدرت بینایی خود باید مطمئن شوید تا از پس چنین شرایطی بر بیایید و اگر نیاز به عینک دارید حتما تهیه نمایید.

برای خرید لنز طبی رنگی کلیک کنید

حفاظت از چشم با رعایت فاصله از وسایل الکترونیکی

اغلب ما در فصل سرما بیشتر در خانه هستیم و بنا به علت و نیازهای زندگی امروز، تایم زیادی را در گوشی و لب تاپ و …. می گذرانیم و به همین علت چشم هایمان بیشتر با این وسایل سروکار دارد.

وقتی ما زمان زیادی را پای این وسایل می گذارنیم کمتر پلک می زنیم و اشک مورد نیاز چشم کمتر می شود و در پی آن درد و سوزش و خارش و قرمزی چشم را تجربه خواهیم کرد و در اینجا قانون ۲۰:۲۰:۲۰ می تواند به ما کمک شایانی در حفاظت از چشم در سرما به ما کند.

در این قانون که قبلا هم به آن اشاره کرده ام شما بایستی بعد از ۲۰ دقیقه نگاه کردن به وسایل الکترونیکی به فاصله ۲۰ فوت دورتر از خود به مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنید.

این کار به شدت به کاهش خستگی چشم ناشی از نگاه کردن به وسایل الکترونیکی کمک می کند و باعث بهبود بینایی خواهد شد.

کلام آخر

در فصل سرما یکسری عوامل مثل هوای خشک، اشعه UV و هوای گرم  و نا مطلوب داخل منزل باعث می شود بینایی ما در فصل تحت تاثیر قرار بگبرد.

مهم ترین و بیشترین مشکلی که در فصل سرما برای چشم های ما ایجاد می شود از دست دادن رطوبت است، اما روش هایی وجود دارد که شما با رعایت و انجام آن ها می توانید مانع از آن شوید. مثل: برقرای تعادل و تنظیم دمای منزل و استفاده از مرطوب کننده.

داشتن برنامه غذایی مناسب به جهت جفاظت از چشم در سرما می تواند یکی دیگر از عومل تاثیر گذار و هیدراته نگه داشتن بدن باشد همچنین خوردن ماهی و امگا ۳ تاثیر فراوانی در تقویت و مراقبت از چشم ها دارد .

از عوامل دیگر مراقبت از چشم در تمام فصول رعایت بهداشت است که سلامتی چشم ها با این کار تضمین خواهد شد. برای این کار  تنها باید چشم ها را تمیز نگه دارید و در هنگام سوزش و خارش و حساسیت چشمی دست هایتان را به چشمتان نزنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم کمکی در جهت سلامتی چشم ها به شما عزیزان کرده باشیم.

همچنین برای خرید و مشاوره انواع لنزهای تماسی نرم در نوع لنز رنگی زیبایی، طبی رنگی و طبی بی رنگ به صفحه فروشگاه سایت ایران لنز و یا از طریق پیج اینستاگرام و واتس اپ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.