مقالات آموزشی

ترفندهای از بین بردن خط و خش عدسی عینک

از بین بردن خط و خش عدسی عینک

خط و خش عدسی عینک چگونه از بین می رود؟- کسانی که سالهاست از عینک طبی استفاده می کنند حتمن تجربه ی خط و خش افتادن بر روی عدسی عینکشان را دارند و خوب می دانند که وقتی شیشه ی عینک شان خط می افتد چه اتفاق نا خوشایندیست و حتا شاید مجبور باشند برای اینکه دید خوبی داشته باشند عدسی عینک شان را تعویض کنند

از بین بردن خط و خش روی عدسی عینک خیلی ضروری است چون علاوه بر ایجاد اختلال در دید باعث سر درد هم می شود.

اما چون تعویض عدسی های چشم در فواصل کوتاه امکان پذیر نیست و بسیار هم هزینه بر است در این مقاله می خواهم چند ترفند برای از بین بردن خط و خش عدسی عینک را به شما بگویم.

پس اگر عدسی های عینک شما هم خط و خش برداشته تا انتهای این مقاله با من همراه باش تا بتونی به راحتی اونارو از بین ببری

تاثیر خط و خش عدسی بر بینایی

تاثیر خط و خش عدسی عینک بر بینایی

شاید وقتی روی شیشه ی عینک خود خط و خطوطی میبینیم خیلی ناخوشایند و ناامید کننده باشد و اولین چیز که به ذهنمان می رسد تعویض عدسی عینک است.

خط و خش هایی که روی عدسی عینک به وجود می آید هم باعث می شود دامنه ی دید ما محدودتر شود هم بر روی ظاهر و چهره ی ما تاثیر گذار  است و هم برای کسانی که رانندگی می کنند بسیار نا امن می باشد

باید مراقب باشیم تا روی عدسی عینک های طبی و آفتابی مان خط و خشی نیفتد چون هم برای سلامت چشم هایمان ضرر دارد و هم هزینه بر است

این نکته را هم فراموش نکنید که عدسی هایی که از جنس شیشه هستند نسبت به عدسی هایی که از پلاستیک (پلی کربنات) ساخته شده است مقاومت بیشتری در برابر خط و خش دارند، به عبارت دیگر چون عدسی های شیشه ای جنس سخت تری دارند به راحتی خراشیده نمی شود اما مزیتی که عدسی های پلی کربنات نسبت به عدسی های شیشه ای دارند وزن سبک تر آن ها است

ترفندهای از بین بردن خط و خش عدسی عینک

خوب تا به اینجا از خط و خش های عدسی و مشکلاتی که برای ما ایجاد می کند صحبت کردم و همانطور که گفتم خط و خش باعث اختلال بینایی هم می شود .

بهترین کار این است که با مراقبت صحیح از عدسی عینک مان نگذاریم روی آن ها خط و خشی بیفتد و در طول مدت استفاده به خوبی از عینک مان نراقبت کنیم.

اما اگر به هر دلیلی این اتفاق افتاد این چند  راهکار  می تواند به از بین بردن خط و خش های ایجاد شده روی  عدسی عینک شما کمک کند:

استفاده از موم برای پر کردن خط و خش های عمقی

اگر بر روی عدسی عینک تان خط و خطوط نسبتا عمیقی افتاده است باید برای ترمیم و از بین بردن آن ها از موم استفاده کنید تا آن ها را پر کنند.

محصولاتی که از موم ساخته شده اند خراش هایی که به شکل عمیق تری بر روی عدسی ایجاد شده است را به صورت موقت از بین می برند و اگر قصد تعویض عدسی عینک تان را ندارید می توانید از این محصولات به صورت مکرر استفاده کنید

استفاده از خمیر جوش شیرین برای از بین بردن خطوط سطحی

معمولا به دلیل عدم مراقبت صحیح از عینک، عدسی ها خط و خش های ریزی بر می دارند که اگر تعداد آن ها زیاد باشد بر روی دید ما تاثیر می گذارد.

اما راهکاری که برای از بین بردن این نوع از خط و خطوط روی عدسی ها پیشنهاد می کنیم و احتمالا با آن آشنایی دارید استفاده از خمیر جوش شیرین است که بسیار عالی عمل می کند

برای این کار ابتدا عدسی عینک تان را با دستمال میکروفایبر تمیز کنید و بعد کمی آب را به جوش شیرین اضافه کنید. ( در حدی که یک خمیر غلیظ به دست بیاید) و بعد به صورت دورانی عدسی های عینک را تمیز کنید. برای این کار لازم نیست فشار زیادی به عدسی ها وارد کنید و خیلی آهسته خمیر را به تمام سطح عدسی بمالید

از بین بردن خط و خش عدسی با جمیر جوش شیرین

استفاده از واکس تمیز کننده بدنه ماشین

واکس های خودرویی که برای جلا دادن بدنه ی خودرو مورد استفاده قرار می گیرند گزینه ی خوبی برای از بین بردن خط و خش عدسی عینک می باشد.

واکس را با یک پنیه یا پارچه نرم روی قسمت هایی که خط و خش افتاده بزنید و خیلی آرام آن را پخش و مالش دهید و در نهایت هم عدسی ها را با یک پارچه ی نرم و تمیز پاک کنید. این کار باعث از بین رفتن خطوط روی عدسی می شود.

استفده از خمیر دندان برای از بین رفتن خط و خش عدسی عینک

مالیدن خمیر دندان هم، برای از بین بردن خط و خش های روی عدسی می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای این کار کمی از خمیر دندان را روی خطوط ایجاد شده ی عدسی بزنید و بعد با یک دستمال نرم یا پنبه ای به صورت دوار روی عدسی مالش دهید و تا چند ثانیه این کار را ادامه دهید و بعد هم با آب سرد آن را شستشو دهید و با یک دستمال نرم و تمیز آن را خشک کنید .

از بین بردن خط و خش عدسی عینک با خمیر دندان یکی از روش های بسیار رایج و ارزان قیمت می باشد

از بین بردن خط و خش عدسی با خمیر دندان

استفاده از پولیش نقره، فلز یا برنج

استفاده از این پولیش ها برای خط و خش های عدسی پلاستیکی کاربرد دارد. برای این کار یکی از پولیش های نقره، برنج یا فلزی را به کمک یک پارچه نرم نخی یا پنبه ای روی قسمت های خط و خش دار  به آرامی بکشید و بعد هم با یک پارچه ی تمیز نرم مواد اضافی را از روی عدسی پاک کنید.

البته این روش نسبت به روش های دیگر وقت گیر و گران تر است و افراد کمتری از این روش استفاده می کنند.

آیا خط و خش عدسی عینک به طور قطعی با روش های فوق از بین می روند؟

توجه داشته باشید تمام این روش هایی که گفته شد برای از بین بردن خطوط ایجاد شده روی عدسی کاربرد دارد اما نمی توان گفت یک روش قطعی و صد در صدی است و اگر خراش های ایجاد شده بسیار عمقی باشد با این روش ها اصلا از بین نمی روند.

همچنین این روش ها می تواند آسیب زا هم باشد یعنی اگر به درستی انجام ندهید به عدسی عینک تان صدمه وارد میکنید و به جای اینکه نتیجه خوبی به دست بیاورید مجبور خواهید شد به طور کل آن را تعویض نمایید.

در نتیجه پیشنهاد می کنم اگر از نتیجه ی کار مطمئن نیستید، از بین بردن خط و خش عدسی عینک تان به دست کاربلدان این روش بسپارید

دلیل ایجاد خط و خش عدسی عینک

یکی از مهم ترین دلایل خط و خش افتادن روی عدسی عینک، به دلیل عدم صحیح مراقبت و پاک کردن آن ها می باشد. وقتی با هر پارچه ای عینک مان را تمیز می کنیم خیلی زود شاهد خطوط ریز و درشت روی عدسی عینک مان خواهیم بود که نتیجه ی آن اختلال در دیدمان می باشد

برای تمیز کردن عدسی عینک مان باید از یک دستمالی که از جنس میکروفایبر است استفاده کنیم و به هیچ عنوان دستمال های کاغذی را روی آن نکشیم چون دستمال های کاغذی حتی نرم ترین آن ها از الیاف های چوبی ساخته شده اند که باعث خراش عدسی عینک می شود

در ضمن وقتی عینک تان را از روی صورت تان بر می دارید حتما آن را داخل محفظه ی خودش قرار دهید. گذاشتن عینک روی سر، میز، کیف و… آسیب های جدی به عدسی می رساند.

علت ایجاد خط و خش روی عدسی عینک

چگونه از عینک مان مراقبت کنیم؟

  • برای جلوگیری از نا میزان شدن دو طرف عینک، حتما آن را با دو دست بردارید و بگذاریدو مستقیم پشت گوشتان قرار دهید. وفتی با یک دست عینک را بر میدارید یا می گذارید دسته ی آن کج و نامیزان می شود و روی صورت شما هم صاف نمی نشیند
  • حتی الامکان عینک را بالای سرتان قرار ندهید چون هم عدسی ها مخدوش می شوند و هم امکان افتادن و آسیب رسیدن به عینک افزایش می یابد
  • هرگز قسمت میانی عینک (حد فاصل بین دو چشم) را با انگشت فشار ندهید چون هم به بینی فشار می آید و هم به قاب عینک.
  • برای جا به جا کردن عینک و بالا بردن آن، عدسی عینک را بین انگشت شست و اشاره قرار دهید و عینک را به سمت بالا یا پایین بدهید.
  • اگر عدسی های عینک تان خیلی کثیف شده است یا به آن چیزی چسبیده، از اسپری تمیز کننده مخصوص استفاده کنید و با دستمال عینک آن را پاک کنید.
  • زمان هایی که از عینک استفاده نمی کنید آن را داخل جعبه ی خودش قرار دهید  چون رها کردن عینک در هر جایی از  محیط به آن صدمه می زند. اگر عینک تان را داخل جعبه ی خودش قرار نمی دهید دست کم مطمئن شوید که روی زمین نباشد.
  • زمانی که می خواهید از عطر و ادکلن، تافت و … استفاده کنید حواستان باشد عینک روی چشم هایتان نباشد چون این مواد هم به عدسی آسیب می رساند و هم لنت های بینی را کثیف می کند
  • هرگز با عینک نخوابید چون قاب عینک تان به شدت آسیب می بیند و عدسی ها هم مخدوش خواهند شد.
  • می توانید به جای اسپری های تمیز کننده ی عدسی عینک از ایزوپروپیل(الکل 70%) استفاده کنید چون این ماده، اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی اکثر پاک کننده ها می باشد و تنها فرقش با آن ها نداشتن  رنگ و عطر اضافه شده می باشد.
  • حتما در هنگام خرید عینک، قابی را انتخاب کنید که درست اندازه ی صورت شما باشد نه کوچکتر و نه بزرگتر

جلوگیری از خط و خش عدسی عینک

نتیجه گیری:

خراش برداشتن عدسی های عینک یک اتقاق خیلی ناخوشایند است که ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و در دید هم اختلال ایجاد می کند

عدسی های شیشه ای نسبت به عدسی های پلاستیکی (پلی کربنات) در برابر خظ و خش مقاوم تر هستند

از روش های از بین بردن خط و خش عدسی عینک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده  از خمیر دندان، استفاده از موم پر کننده خط و خش، استفاده از خمیر جوش شیرین، استفاده از پولیش های نقره، برنج و فلزی، استفاده از واکس پاک کننده ی بدنه ماشین.

این موارد می تواند به صورت موقت خط و خش های موجود روی عدسی عینک شما را از بین ببرد اما اگر این ترفندها را با دقت و ظرافت انجام ندهید نتیجه ی عکسی خواهد داشت و خطوط عدسی ها بیشتر خواهند شد.

اغلب خط و خش های ایجاد شده بر روی عدسی عینک به دلیل مراقبت و پاک کردن ناصحیح از عینک می باشد و باید توجه داشته باشید که عدسی ها را با پارچه نرم مخصوص عینک تمیز کنید و در زمان هایی که از عینک استفاده نمی کنید آن را داخل جعبه خود قرار دهید.

از اصلی ترین دلایلی که عینک آسیب می بیند این است که افراد آن را بالای سر خود قرار می دهند که این کار باعث مخدوش شدن عدسی عینک می شود و همچینین امکان دارد که از روی سر شما سُر بخورد و بشکند.

یکی دیگر از کارهایی که برای طول عمر عیننک باید انجام داد این است که آن را با دو دست روی صورت بگذارید و بردارید، با این کار دسته های عینک شما تاب بر نمی دارد و همیشه صاف می ماند.

برای خرید انواغ لنز طبی بی رنگ و لنز طبی رنگی می توانید با مشاورین ما از طریق اینستاگرام، واتس اپ و شماره های درج شده در ارتباط باشید و از طریق سایت ما خرید خود را نهایی کنید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *