اطلاع از موجودی کالا We will inform you when the product arrives in stock. Please leave your valid email address below.
خطرات استفاده از لنز چشم پس از پایان تاریخ انقضای آن

چرا نباید پس از گذشت تاریخ انقضای لنز چشم از آن استفاده کرد و خطرناک است؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

تاریخ انقضای لنز چشم- متاسفانه برخی از ما گاهی به علت نداشتن اطلاعات علمی، دست به کارهایی می زنیم که ممکن است خسارت های جبرن ناپذیری را به بار آورد.

همیشه در هر زمینه ای شایعات و اطلاعات غلط که هیچ پایه و اساس علمی ندارد وجود داشته و متاسفانه خیلی از ما هم پیرو این شایعات هستیم.

چشم ما یکی از حساس ترین عضو های بدن ما است. لنر چشم هم به طور مستقیم با چشم در ارتباط است. به همین خاطر به آن لنز تماسی نیز گفته می شود.

ما در خصوص استفاده صحیح از لنز چشم بسیار صحبت کرده ایم اما باز هم شاهد اشتباهات رایج در خصوص لنز چشم هستیم.

در این مقاله می خواهیم درباره تاریخ انقضای لنز چشم صحبت کنیم تا شما خوانندگان و دنبال کنندگان عزیز سایت ایران لنز دیگر مرتکب این اشتباه نشوید و سلامت چشم هایتان را حفظ نمایید

استفاده از لنزی که تاریخ مصرف آن گذشته است چه عواقبی دارد؟

 عدم توجه به تاریخ انقضای لنز چشم

همانطور که می دانید هر لنز چشمی یک تاریخ انقضای مصرف دارد یعنی از زمانی که شما پلمپ لنز خود را بار می کنید می توانید تا یک مدت مشخصی ار آن لنز استفاده نمایید

معمولا تاریخ انقضای لنز چشم بدین صورت است: لنز روزانه، لنز یک بار مصرف، لنز ماهانه، لنز فصلی و لنز سالانه

اما برخی از کاربران لنز پس از گذشت تاریخ مصرف لنز باز هم همچنان از آن استفاده می کنند دلیل آن چیست؟

دلیل این کار هم به خاطر نداشتن اطلاعات از خطرات آن است و شاید هم به دلیل هزینه ای که مجدد باید بابت لنز پرداخت کنند

اما می دانم که با خواندن این مقاله نظرتان عوض می شود و دیگر مرتکب این اشتباه رایج در خصوص استفاده از لنز نخواهید شد

چرا لنزهای چشمی خراب می شوند؟

ساختار لنز بدین شکل است که پس از مدتی که شما از آن استفاده می کنید از لحاظ فنی دچار مشکل می شود اما مساله مهم تر از این، آلوذگی لنز است که در طول استفاده بر اثر عوامل بیرونی و رسوبات پروتئینی چشم به سطح لنز می چسبد

اما ما گفتیم اگر در طول تاریخ مصرف لنز آن را به خوبی با مایع لنز  شستشو دهید و در موراد نادر آن ها با قرص لنز بشویید تا رسوبات سخت از آن ها جدا شود، لنز قابل استفاده است

اما وقتی که تاریخ انقضای مصرفی لنز تمام شود به دلیل مشکلات فنی که در ساختار لنز به وجود می آید دیگر نمی توان با استفاده از محلول لنز و یا قرص لنز آلودگی سطح آن را پاک کرد و حتمن باید یک جفت لنز نو خریداری کنید.

دور انداختن لنز چشم پس از اتمام تاریخ انقضای مصرف اکسپایر

انواع بسته بندی لنزهای تماسی

تولید کنندگان لنز در حین فرایند تولید لنز، آن ها به طور مداوم استریل نگهداری می کنند و در آخر هم آن ها را با یک محلول خاص در بسته بندی بلیستر(پلاستیکی) و یا ویال (شیشه) قرار می دهند و وارد بازار می شود.

بسته بندی لنزهای چشمی سالانه در ویال یا شیشه

تغییرات بسته بندی لنزهای تماسی از گذشته تا به امروز

در گذشته تمامی بسته بندی لنزهای چشمی بر خلاف امروز در ویال های شیشه ای بود اما این ظرفها هم فضای بیشتری اشغال می کرد و هم هزینه بر بود

در حال حاضر تمامی لنز ها به جز لنزهای سالانه در بسته بندی بلیستر پلاستیکی تولید می شود که موجب صرفه جویی در هزینه و فضا می شود

لنزهای فصلی و روزانه و ماهانه و یک بار مصرف در بسته بندی بلیستر یا پلاستیکی

تفاوت تاریخ اکسپایر لنز چشم با تاریخ انقضای مصرفی لنز چیست؟

بر روی بسته بندی هر لنزی تاریخ انقضای اکسپایر آن درج شده است که با تاریخ انقضای مصرف لنز متفاوت است

تاریخ انقضای اکسپایر لنز چشم  ۴ ساله می باشد برای اینکه این موضوع را بهتر در کنید به این مثال توجه کنید:

تاریخ تولید و اکسپایر یک لنز سالانه از ۰۱/۰۱/۲۰۱۹ الی ۰۱/۰۱/۲۰۲۳ است. در نتیجه این لنز تا ۴ سال تاریخ انقضا دارد.

یعنی اگر شما پلمپ این لنز را در تاریخ ۰۱/۰۱/۲۰۲۲ باز کنید تا یک سال می توانید از آن استفاده کنید ولی اگر پلمپ لنز را د رتاریخ ۰۱/۱۰/۲۰۲۲ باز کنید فقط ۳ ماه می توانید از لنز سالانه ای که خریداری نموده اید استفاده کنید و بعد از آن باید لنز رادور بیندازید و یک لنز جدید جایگزین آن کنید.

اگر پس از گذشت تاریخ انقضای اکسپایر لنز از آن استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

پس از تمام شدن تاریخ اکسپایر لنز چشمی، لنزهای تماسی به طور طبیعی دچار فرایند تخریب می شوند و دیگر قابل استفاده نیستند.

خود کاربر اگر پس از گذشت تاریخ انقضای اکسپایر لنز آن را امتحان کند قطعا متوجه تغییر لنز در چشم خواهد شد. زیرا اکسیژن رسانی لنز کاهش می یابد و محل تجمع باکتری ها می شود و در سطح لنز رشد خواهند کرد که به شدت باعث سوزش چشم و سر درد خواهد شد..

توجه داشته باشید که چشم تنها عضو بدن است که به طور مستقیم اکسیژن مورد نیاز خود را از هوا می گیرد. در زمان خرید لنز چشم به میزان اکسیژن رسانی لنز چشم توجه کنید.

هر چه میژان اکسیژن رسانی لنز بیشتر باشد شما با لنز احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و سلامت چشم هایتان را تضمین خواهید کرد.

لنزهای سیلیکون هایدروژل جزو لنزهایی هستند که اکسیژن رسانی بسیار قوی دارند و برای چشم مفید می باشد.

اگر پس از گذشت تاریخ انقضای مصرفی لنز از آن استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

به طور مثال اگر یک لنز سالانه را بعد از یک سال مصرف همچنان استفاده کنیم به طور قطعی رسوبات زیادی به آن چسبیده است که در دید شما مشکل به وجود می آورد و همانطور که گفتیم از نظر فنی دچار مشکل می شود و لنز، دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

اما در این بین بعضی از افراد با شایعه پراکنی و اطلاعات نادرست اصرار دارند که به بقیه افراد بگویند که تاریخ انقضای لنز بی معناست و پس از گذشت تاریخ درج شده بر روی بسته بندی می توان از آن استفاده کرد.

اما همانطور که گفته شد با این کار ضرر جدی به چشمان خود وارد خواهید کرد.

چرا در توضیحات برخی از لنزهای سایت ایران لنز گفته می شود با استفاده سبک می توان از آن لنز بیشتر استفاده کرد؟

ما برای بعضی از محصولاتمان در خصوص تاریخ انقضای مصرفی می گوییم که به طور مثال اگر یک لنز دیلی خریداری می کنید از آن می توانید در صورتی که استفاده کمی دارید تا ۱ ماه استفاده نمایید.

دلیل آن هم این است که رسوبات کمی در طول این مدت به سطح لنز می چسبد و با رعایت بهداشت می توانید ار آن ها تا یک ما البته تا زمانی که احساس ناراحتی نداشته باشید استفاده نمایید.

اهمیت توجه به تاریخ انقضای لنز چشم

دوستان گرامی توجه داشته باشید همه لنرهای چشمی اعم از لنز رنگی زیبایی، لنز طبی بی رنگ و لنز طبی رنگی ساخته دست انسان است و لنزهای طبی می توانند عیوب انکساری چشم ها را اصلاح کنند که این یک اختراع فوق العاده و حتی معجزه آسا است.

اما به هر حال این دست آورد انسانی بدون ریسک هم نیست و ممکن است مشکلاتی زا برای کابر ایجاد کند.

توجه داشته باشید در صورت عدم رعایت بهداشت لنز چشم ختی اگر بهترین مارک لنز رنگی و یا بهترین مارک لنز طبی را هم خریداری کرده باشید، محل مناسبی برای رشد تکثیر قارچ ها و باکتری ها ایجاد می کنید.

شستشوی صحیح لنز چشم با محلول یا مایع لنز

در صورتی که به تاریخ انقضای لنز چشم هم توجهی نکنید این بستر را برای رشد باکتری ها و تخریب لنز گسترده تر خواهید کرد.

توصیه می کنم اگر به دلیل هزینه های لنز چشم که متاسفانه بیمه آن را پوشش نمی دهد، برای حفظ سلامت چشمانتان پس از گذشت تاریخ انقضای لنز به طور موقت از عینک استفاده نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *