مقالات آموزشی

ممنوعیت های لنز چشمی در زمان کرونا ویروس

لنز چشمی در زمان کرونا

لنز چشمی در زمان کرونا ویروس- دو سالی می شود که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنیم و هر روز تلاشمان این است که از ابتلا به این ویروس منحوس پیشگیری کنیم تا مبادا به کووید ۱۹ در تایپ های مختلف آن مبتلا شویم.

استفاده از لنز چشمی تماسی در دوران کرونا شاید یکی از دغدغه های کاربران لنز باشد و برایشان این سوال پیس بیاید که آیا گذاشتن لنز در چشم هایشان باعث انتقال و ابتلا به کرونا ویروس خواهد شد یا خیر؟

بر اساس اظهارات کالج بینایی سنجی که از انجمن های حرفه ای بینایی سنجی در بریتانیا می باشد، استفاده از لنز چشمی به شکل عامیانه در دوران کرونا تا هنگامی که کاربر احساس نارضایتی نداشته باشد بلا مانع و ایمن است

امروز با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص استفاده از لنز چشمی در زمان کرونا کسب کنیم

حقایقی درباره استفاده از لنز چشمی در زمان کرونا

برای اینکه با خیالی آسوده از لنز چشمی در زمان کرونا استفاده کنید به موارد زیر توجه نمایید:

با دست های آلوده به صورتتان دست نزنید:

بارها و بارها درباره بهداشت استفاده از لنز چشم و تمیز بودن دست ها برای گذاشتن و برداشتن لنز چشم صحبت کرده ایم علاوه بر این از زمان شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت به طور جد از اهمیت شستن دست ها با آب و صابون تاکید کرده است

نباید با دست آلوده دست به لنز تماسی خود بزنید چون با این کار آلودگی و ویروس را از طریق  چشم ها به بدن انتقال می دهید

همچنین نباید قبل از شستن دست ها در دوران کرونا و زمان های دیگر به بینی و صورت خود دست بزنید

رعایت اصول بهداشتی و مراقبت از لنز چشم

رعایت اصول بهداشتی همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چه بسا که در زمان کرونا اهمیت آن چندین برابر شده است.

شستن دست ها و خشک کردن دست با دستمالی که پرز نمیدهد و همچنین مراقبت از جالنزی از موارد مهم نکات بهداشتی استفاده از لنز چشمی می باشد.

افرادی هم که از عینک استفاده می کنند بایستی شیشه ی آن را با آب و صابون تمیز کنند و با دستمال مخصوص آن را خشک کنند.

با خیال راحت به استفاده از لنز چشمی ادامه دهید

تا کنون هیچ نوع نظریه علمی مبنی بر آثار سوء لنزهای چشمی در زمان کرونا داده نشده است و هیچ سندی دال بر اینکه کاربران لنز چشم بیشتر از افراد عینکی در خطر ابتلا به کرونا هستند وجود ندارد.

اما همانطور که گفته شد بایستی به رعایت اصول بهداشتی و مراقبت از لنز خود بپردازید.

بیماران لنز نگذارند!

افرادی که دچار سرماخوردگی یا کرونا هستند بهتر است به جای استفاده از لنز چشمی از عینک طبی استفاده نمایند و افرادی هم که کاربر لنز رنگی زیبایی هستند بهتر است تا بهبودی کامل، از لنز گذاشتن صرف نظر کنند و پس از درمان کامل حتما جالنزی خود را تعویض کنید و لنزهایتان را به خوبی شستشو دهید و شروع به استفاده نمایید.

عینک ها مانع از ابتلا به کرونا نمی شوند

در بدو شیوع ویروس کرونا شایعاتی مبنی بر حفاظت عینک های چشمی در برابر ابتلا به کرونا ویروس وجود داشت اما هیچ مدرک علمی برای اثبات این شایعات وجود ندارد و هیچ سازمانی این ادعا را تایید نکرده است.

لنز چشمی در زمان کرونا ویروس ممنوع است؟

همانطور که قبل تر هم گفتم هیچ مدرک و نظریه علمی دال بر ممنوعیت استفاده از لنز چشمی در زمان همه گیری کرونا ویروس وجود ندارد و کاربران لنز می توانند با خیال راحت از لنز چشمی خود استفاده کنند.

اما نکته حائز اهمیت در این باره رعایت نکات بهداشتی می باشد. حواستان باشد اگر دست هایتان آلوده باشد و با لنز چشمی تماس پیدا کند و شما آن را داخل چشم تان بگذارید آلودگی و ویروس را انتقال می دهید پس شستن دست ها با آب و صابون قبل و بعد از گذاشتن و برداشتن لنز ضروری است.

علاوه بر این برای گذاشتن لنز چشمی در زمان کرونا بایستی دستورالعمل های پزشک را رعایت کنید.

پیشنهاد می کنم در زمان ابتلا به بیماری های سرما خوردگی و کرونا و یا هر ویروس دیگر، از لنز چشمی تا زمان بهبودی کامل استفاده نکنید.

آیا در زمان ابتلا به کرونا به جای استفاده از لنز چشم باید از عینک استفاده کنیم؟

پیش از این به شایعاتی که در خصوص حفاظت از عینک در برابر جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا منتشر شده است اشاره کردم و گفتم که این شایعات هیچ پایه علمی ندارد و گذاشتن عینک، به شکل خیلی محدودی در برابر قطرات تنفسی مقاومت می کند.

اما اگر در زمان ابتلا به کرونا یا ویروس های مشابه دیگر دچار خستگی و خشکی چشم شدید و چشم هایتان نیاز به استراحت و اکسیژن بیشتری داشت می توانید از عینک استفاده کنید.

یادتان باشد بررسی تاریخ مصرف و اکسپایر لنزهای چشمی یکی از نکات حیاتی می باشد و در صورت تمام شدن تاریخ آن باید لنز دیگری را جایگزین آن کنید و تا زمان تهیه ی لنز بعدی می توانید از عینک طبی استفاده کنید.

از نکات ضروری دیگر در استفاده از لنز چشم، توجه به تاریخ مصرف محلول لنز می باشد که پس از باز کردن پلمب آن تا ۳ ماه قابل استفاده می باشد و پس از گذشت ۳ ماه باید محلول دیگری را جایگزین نمایید.

خرید بهترین لنز طبی بی رنگ

در دوران کرونا ویروس چگونه از لنز چشم تماسی استفاده کنیم؟

نکاتی که باید جهت استفاده از لنز چشمی در دوران کرونا به آن توجه شود شامل موارد زیر می باشد:

توجه به اصول بهداشتی و پاکیزگی لنز چشم

در صورتی که از لنزهای تماسی نرم مدت دار استفاده می کنید که یک بار مصرف نیستند بایستی پس از هر بار استفاده آن ها را به خوبی با مایع لنز مناسب شستشو دهید تا کاملا از پروتئین های مضر چشمی و آلودگی های محیطی پاک شود.

قبل از گذاشتن و برداشتن لنز با دست حتما دست هایتان را آب و صابون بشویید و اگر امکان شستن دست هایتان فراهم نبود از انبر لنز گذار و لنز بردار استفاده نمایید.

شستن دست ها با مواد ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال ممنوع!

مواد شوینده ضد عفونی کننده اغلب حاوی الکل می باشد که می تواند توسط دست ها به لنز چشم شما انتقال پیدا کند و مشکلاتی مثل و سوزش و قرمزی و مشکلات دیگری چشمی شود.

در نتیجه بهترین و ایمن ترین روش برای پاکسازی دست ها، شستن آن ها با آب و صابون می باشد و نکته ی مهم دیگر برای گذاشتن لنزها، خشک کردن دست ها با یک دستمالی است که پرز نمی دهد

بر اساس توصیه های سازمان جهانی بهداشت ، افراد بایستی حد اقل ۲۰ ثانیه دست هایشان را با آب و صابون بشویند به ویژه بعد از برگشت از مکان های عمومی و عطسه و سرفه کردن.

آموزش مراقبت از لنز چشمی

استفاده از دستکش جراحی برای لنز گذاشتن و برداشتن

گذاشتن لنز چشمی در زمان کرونا ویروس نیازی به کارهای عجیب و غریبی ندارد و شما با شستن دست هایتان با آب و صابون می توانید با خیال راحت از لنز استفاده نمایید.

با انجام این کار و خشک کردن دست ها دیگر نیازی با پوشیدن دستکش جراحی برای گذاشتن لنز چشمی در زمان کرونا نیست زیرا استفاده از دستکش برای لنز گذاشتن و برداشتن کار بسیار دشواری است اما اگر می خواهید جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کنید می توانید از انبر لنز گذار و لنز بردار استفاده نمایید.

محافظت از لنز چشمی در زمان کرونا ویروس

در زمان کرونا ویروس هم مراقبت و محافظت از جالنزی و نگهداری از لنز چشمی مانند قبل هست و شما بایستی هر چند وقت یک بار جالنزی خود را تعویض کنید، درب آن را به خوبی ببندید، برای شستشو لنز حتما از محلول لنز استفاده کنید. محلول لنزی که داخل جالنزی مانده است را دور بریزید و با محلول تازه داخل آن را شستشو دهید و آن را پر کنید.

نکات مهم:

هرگز برای شستشو لنز چشمی تماسی نرم خود از هیچ چیزی به جز محلول لنز استفاده نکنید ( استفاده از آب لوله کشی، آب معدنی، آب جوشیده، سرم شستشو و… ممنوع است)

لنزهای چشمی را بر اساس تاریخ مصرفشان استفاده کنید و پس از اتمام انقضای آن لنز جدیدی را جایگزین آن ها کنید.

هرگز با لنز چشم در معرض آب قرار نگیرید (حمام، استخر، دریا و…)

هرگز از لنز چشمی خود به طور مشترک استفاده نکنید. این مساله برای تمامی مواقع لازم الاجراست مخصوصا در شرایط کنونی استفاده از لنز چشمی در زمان کرونا اهمیت آن بیش از پیش شده است.

بهترین برندهای لنز چشم رنگی و طبی رنگی

کلام آخر

استفاده از لنز چشمی در زمان کرونا بلا مانع است و نیازی نیست کاربران لنز چشمی از گذاشتن لنز خودداری کنند.

نکته حائز اهمیت در خصوص استفاده از لنز چشمی در زمان کرونا اهمیت هرچه بیشتر به بهداشت و مراقبت از لنز چشمی می باشد.

قبل از گذاشتن و برداشتن لنز، حتما دست خود را فقط با آب و صابون بشویید و دست هایتان را خشک کنید.

در صورت ابتلا به هر نوع ویروسی مثل سرما خوردگی، انفولنزا، کرونا و… استفاده از لنز چشمی را متوقف کنید و اگر دچار ضعیفی چشم هستید از عینک طبی استفاده کنید و بعد از بهبود مجددا می توانید از لنز استفاده نمایید.

استفاده از ضد عفونی کننده های دست که حاوی الکل هستند را برای گذاشتن و برداشتن لنز از چشم تان کنار بگذارید زیرا ممکن است باعث حساسیت چشمی و سوزش و خارش و قرمزی چشم شود.

برای گذشاتن لنز نیازی به پوشیدن دستکش جراحی نیست و فقط شستن دست ها با آب و صابون کافی است اما می توانید از انبر لنز گذار و لنز بردار استفاده نمایید.

اشتراک گذاری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.