مقالات آموزشی

لنز عینک بلوکات چیست؟

لنز عینک بلوکات

عینک بلوکات یا بهتر است بگویم لنز عینک بلوکات می تواند نورهای آبی را مسدود کند. حالا سوال پیش می آید که نور آبی چیست؟

نور آبی در واقع نور ساطع شده از وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون، گوشی های هوشمند، تبلت، وسایل بازی، کامپیوتر، لب تاپ و… است که زندگی ما تقریبا وایسته به این وسایل هاست و دائم با آن ها سر و کار داریم و چشم های ما در معرض آسیب می باشد.

در مقاله های قبل در خصوص راهکارهایی راجع به کنترل نور آبی برای سلامت چشم ها صحبت کرده ام و در این مقاله می خواهم درباره لنز عینک بلوکات صحبت کنم که به میزان زیادی می تواند از رسیدن نور آبی به چشم های ما جلوگیری می کند.

محافظت از چشم در برابر موبایل و کامپیوتر

توضیحاتی درباره نور آبی

نورهایی  که به رنگ آبی هستند قسمتی از طیف نور مرئی می باشند (یعنی چیزی که انسان می تواند با چشم خود ببیند) و ارتعاش آن تقریبا بین ۳۸۰ تا ۵۰۰ نانومتر است و بیشترین انرژی و کوتاه ترین طول موج را دارد.

می توان گفت حدودا یک سوم کل نور مرئی، نور با انرژی بالا یا آبی می باشد که مهم ترین منبع طبیعی نور آبی خورشید می باشد و از منابع مصنوعی نور آبی می توان به لامپ های کم فشار فلور سنت CFL، LED ها، تلویزیون های LED، نور فلورسنت، مانیتورها، گوشی های موبایل هوشمند و تبلت ها اشاره کرد.

اما توحه داشته باشید که نور آبی تماما مضر نیست و فوایدی هم دارد به طور مثال نور آبی باعث بالا رفتن هوشیاری می شود و به حافظه و عملکرد شناختی کمک می کند و باعث تقویت روحیه نیز می شود و چرخه ی شبانه روزی خواب و بیداری را نیز تنظیم می کند.

نور خورشید که منبع طبیعی نور آبی می باشد برای رشد و نمو چشم و بینایی کودکان بسیار مفید است و اگر به میزان کافی از نور خورشید بهره مند نشویم باعث افزایش ریسک ابتلا به نزدیک بینی می شود.

ضررهای نور آبی به چشم

در مقایسه با نور طبیعی و نور مصنوعی، ما بیشتر در معرض قرار گیری در نور طبیعی آبی (خورشید) هستیم اما نگرانی ها بیشتر در خصوص ابزارهای مصنوعی دارای نور آبی می باشد به خصوص اگر در طولانی مدت و در فاصله ی نزدیکی با چشم ها باشد.

خرید بهترین لنز چشم رنگی زیبایی بدون نمره

علت مضر بودن نور آبی برای چشم ها

چشم ها توانایی مسدود کردن نور آبی را ندارند و می توان گفت تمامی نور مرئی آبی از مقابل چشم(قرنیه و لنز)می گذرد و به شبکیه چشم می رسد و وقتی این کار تکرار شونده باشد به سلول های شبکیه آسیب می رسد و سر و کله اختلالات بینایی پیدا می شود که شامل تخریب ماکولا، آب مروارید، سرطان چشم و رشد روی بخش شفاف سفید چشم می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط موسسه ملی چشم، به این نتیجه رسیده اند که بچه ها نسبت به بزرگترها بیشتر در معرض آسیب نور آبی هستند چون چشم کودکان نور آبی بیشتری را از ابزار آلات الکترونیکی جذب می کنند.

همچنین زمانی که قبل از خواب از این وسایل که دارای نور آبی هستند استفاده می کنید باعث اختلال در الگوی خواب شما می شود چون در ایجاد ملاتونین در بدن تاثیر گذار است.

نور آبی به دلیل انرژی بالا و طول موج کوتاهی که دارد خیلی راحت نسبت به دیگر نورهای مرئی در محیط پراکنده می شود و دستگاه هایی مثل رایانه و موبایل و … که نور آبی زیادی پخش می کنند باعث کاهش نویز بصری فوکوس کنتراست می شوند و در نهایت به خستگی چشم دیجیتال کمک کند

متاسفانه علیرغم تمام توصیه ها، افراد معمولا در زمان استفاده از وسایل الکترونیک پلک نمی زنند و همین امر باعث می شود تا بیشتر در معرض خستگی و خشکی چشم قرار بگیرند. از دیگر علائم رایج که بر اثر نور آبی به وجود می آید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاری دید
  • سر درد
  • گردن درد
  • شانه درد
  • مچ درد

خرید بهترین لنز نمره دار رنگی

عینک بلوکات یا لنز عینک بلوکات چیست؟

توجه داشته ما نور سفیدی که در محیط پیرامون خود میبینیم ترکیبی از تمامی رنگهاست در نتیجه نور آبی هم بخشی از نور سفید است و به دلیل انرژی بالایی که دارد در برخی شرایط خاص بر ساعت بدن تاثیر می گذارذ.

زمانی که شما به طور مکرر از این وسایل در زمان های طولانی استفاده میکنید در خواب شبانه هم اختلال ایجاد می کند و حتی اگر آن ها با چشم های شما فاصله ی کمی داشته باشد ممکن است منجر به نابینایی شود.

لنز عینک بلوکات، لنزهای نوری مخصوصی هستند که از نورهای شدید آبی که از وسایل الکترونیکی ساطع می شود جلوگیری می کند. اکثر لنزهای عینک بلوکات از یک ماده پلاستیکی درجه یک نوری تهیه شده اند.

Blue cut  توسط چشم پزشکان محلی هندوستان ابداع شد. لنز عینک بلوکات نورهای آبی را قطع نمی کند و فقط آن ها را مسدود و فیلتر می کند

مسدود کردن نور آبی با عینک بلوکات

لنز عیک بلوکات چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که گفتم وقتی به طور مکرر و طولانی مدت نور آبی وسایل الکترونیکی به چشم ساطع می شود به چشم ها آسیب میزند و بایدآن ها را فیلتر کرد که یکی از روش های فیلتر کردن نور آبی استفاده از عینک با لنز بلوکات است که در این بخش به وِیژگی های لنز عینک بلوکات پرداخته شده است و عبارتند از:

لنز بلوکات دارای خواص ضد تابش خیره کننده

تابش خیره کننده یعنی نوری که روی سطح نوری ایجاد می شود و باعث حواس پرتی می شود . تکنولوژی نوری ضد تابش خیره کننده از درخشش نور می کاهد.

متخصصین چشم پزشک از لحاظ تئوری برخورداری از لنزهای ضد تابش خیره کننده را پیشنهاد می کنند.

وقتی شما عینک با لنز ضد تابش را استفاده می کنید در مقایسه با زمانی که از این لنزها استفاده نمی کنید می توانید به طور کامل تفاوت آن را احساس کنید

عینک بلوکات ضد تابش نور خیره کننده

فیلتر نور آبی با لنز بلوکات

همانطور که متوجه شدید نور آبی می تواند برای چشم ها مضر باشد در نتیجه مسدود کردن نور آبی بسیار مهم است. لنزهای بلوکات بخش زننده نور آبی را جذب می کند و در عوض اجازه جایگزینی رنگ های ملایم برای وارد شدن به چشم را می دهند.

دفع آب یا آبگریزی با لنز بلوکات

نمی دانم به گل نیلوفر توجه کرده اید یا نه اما خاصیت گل نیلوفر به ضد آب بودن است یعنی اگر قطره ی آبی روی آن بچکد سُر می خورد و روی آن نمی ماند. عملکرد لنز بلوکات هم دقیقا به همین شکل است و برای فصول بارانی بسیار کارامد است.

خاصیت نور UV

نور ماوراء بنفش برای چشم ها مضر است و یک نور نامرئی می باشد که شما قادر به دیدن آن نیستید. بزرگترین و اصلی ترین منبع نور نامرئی بنفش، خورشید است.

پزشکان به شدت توصیه می کنند که حتما در طول روز به خصوص در تابستان از عینک آفتابی استفاده کنید (البته استفاده از عینک آفتابی فقط مختص تابستان نیست) تا محافظ چشم های شما در برابر اشعه ی ماوراء بنفش باشد.

یکی دیگر از ویژگی های عینک با لنز بلوکات جلوگیری از اشعه ی ماوراء بنفش به چشم می باشد که هم برای عینک های طبی و هم برای عینک های آفتابی این خاصیت تعبیه شده است.

از مانیتورهای قدیمی اشعه ی ماوراء بنفش ساطع می شد اما خوشبختانه در مانیتورهای جدید و لب تاپ ها این نوع اشعه وجود ندارد و فقط در فضای باز این اشعه ی مضر وجود دارد.

مقاومت بالا و ضد خراش بودن آن ها

متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، برخی از مشتریان به دنبال عینک هایی با لنز ضد خراش هستند که چنین چیزی اصلا صحت علمی ندارد. به طور مثال الماس سخت ترین ماده روی زمین است اما با این حال الماس هم خراش بر می دارد. به همین دلیل می توان گفت هیچ کدام از لنزهای عینک به طور ۱۰۰% ضد خراش نیستند.

منظور از ضد خراش بودن لنزهای عینک در واقع یعنی آن ها مقاومت بالایی در برابر خراش دارند که این یکی از ویژگی های لنزهای بلوکات می باشد

چه کار کنیم تا درصد بیشتری از نور آبی را فیلتر شود؟

دانشگاهی در ایالات متحده به نام دانشگاه تولیدو، تحقیقی را در خصوص اینکه چگونه می توانیم مقدار بیشتری از نور آبی را فیلتر کنیم انجام داد.

آن ها از لنزی تحت عنوان Amber lens استفاده کردند تا به تاثیر انسداد نور آبی پی ببرند. این عدسی ها دارای رنگ بسیار ملایم نارنجی می باشند که خاصیت تسکین دهندگی به چشم ها را دارند.

این تحقیقات بر روی ۲۰ نفر انجام گرفت و زمانی که پایان یافت دریافتند کسانی که از لنزهای AMBER استفاده کردند، از نظر خواب و خلق و خو بهبود قابل توجهی پیدا کرده بودند و محققان به این نتیجه رسیدند که این لنزها قابلیت مسدود کردن نورهای آبی را به طور قابل توجهی دارند.

خرید بهترین لنز نمره دار بی رنگ

نتیجه گیری

نور آبی یک نور مرئی می باشد که دارای ارتعاشی در حدود ۳۸۰ تا ۵۰۰ نانومتر یعنی کوتاهترین طول موج و بیشترین انرژی است

وقتی قبل از خواب در معرض نور آبی قرار می گیرید باعث اختلال در خواب شما می شود و ملاتونین را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد.

چشم به خودی خود توانایی مسدود کردن نور آبی را ندارد و می توان گفت تمامی نور آبی از مقابل چشم ها عبور می کند و به شبکیه چشم می رسد.

لنزهای عینک بلوکات، لنزهای نوری مخصوصی هستند که از نور شدید آبی که در وسایل الکترونیکی ساطع می شود جلوگیری می کند.

کار این لنزها بدین شکل نیست که نور آبی را به طور کل قطع کنند بلکه آن ها را مسدود و فیلتر می نماید.

برخی از مزایای لنز عینک بلوکات عبارتند از:

  • خواص ضد تابش خیره کننده
  • فیلتر نور آبی
  • ضد آب یا آبگریزی
  • ضد اشعه UV یا ماوراء بنفش
  • مقاومت بالا در برابر خراشیدگی
اشتراک گذاری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.